Navigáció
Szakmai oldal:
RSS
Jásdi Kiss Imre: Hatodik Pecsét
Bejelentkezés
Üdvözlet
A MAI NAPTÓL (2013/09/22) AZ ÚJ WEBOLDALUNK A: HTTP://POSTAIMRE.MAGYARNEMZETIKORMANY.COM :)
.....................
(A www.postaimre.net a továbbiakban szakmai oldalként müködik
a www.magyarnemzetikormany.com/pi-klub cĂm - amint tapasztalhatjátok - elĂ©rhetö.)
.....................
(A www.postaimre.net a továbbiakban szakmai oldalként müködik
a www.magyarnemzetikormany.com/pi-klub cĂm - amint tapasztalhatjátok - elĂ©rhetö.)
Nézd meg: Az új világrendetlenség személyes oldalainak belépési pontja. (Menö Manó weboldala)
..................
..................
Mit adott a Hegedûs-klán a Jobbiknak a mandátumért cserébe?
Lóri lég kényes helyzetben van, ez nem vitás, de talán már legkevésbé a mandátumról van itt szó.
A Jobbik jövõ Ă©vi parlamenti listáját is átĂrhatja a református egyház ifjabb HegedĂ»s LĂłránttal kapcsolatos döntĂ©se, mellyel a lelkĂ©sz anticionista nĂ©pgyĂ»lĂ©sĂ©re kĂvánnak reagálni. Az ördög persze ezĂşttal is a rĂ©szletekben lakik. A Hetek cikke.
„KemĂ©ny ĂtĂ©let várhatĂł”, mondta a Heteknek egy világi reformátusvezetõ annak a vizsgálatnak a kimenetelĂ©vel kapcsolatban, melyet az ifjabb HegedĂ»s LĂłránt által meghirdetett anticionista nĂ©pgyĂ»lĂ©s ötlete váltott ki az egyházban. Az antiszemita kirohanásairĂłl hĂrhedt lelkĂ©sz április 8-án hirdette meg az „antibolsevista, anticionista” rendezvĂ©nyt, a ZsidĂł Világkongresszus budapesti ĂĽlĂ©sĂ©hez igazodva, május 4-re. Sokadik hasonszõrĂ» megnyilvánulása nem maradt visszhang nĂ©lkĂĽl. Az egyház vezetõsĂ©ge fegyelmi eljárást indĂtott ellene, Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyházi Zsinat lelkĂ©szi elnöke pedig „ostoba, kártĂ©kony Ă©s elfogadhatatlan magatartásnak” minõsĂtette ifjabb HegedĂ»s tervĂ©t. Ifjabb HegedĂ»s másnap átadta a nĂ©pgyĂ»lĂ©s szervezĂ©sĂ©t parlamenti kĂ©pviselõ felesĂ©gĂ©nek, aki immár Vona Gábor Ă©s Gyöngyösi Márton felszĂłlalásával reklámozza azt. Ennek ellenĂ©re az egyházi fegyelmi vizsgálat megkezdõdött, Ă©s várhatĂłan a jövõ hĂ©ten lezárul. ĂŤrásos figyelmeztetĂ©s, vagy a lelkĂ©szi hivatalbĂłl törtĂ©nõ elbocsátás, azaz palástvesztĂ©s: a Hetek egyik forrása szerint e kĂ©t ĂtĂ©let valamelyike várhat HegedĂ»sre. Ha az utĂłbbi következne be, az nem csak az egyház Ă©letĂ©re, de a Jobbik választási stratĂ©giájára nĂ©zve is jelentõs változással járna. Annak megĂ©rtĂ©sĂ©hez, hogy mifĂ©lĂ©re, Ă©rdemes megismerkedni az Ăşttal, ami a szĂ©lsõjobbos alakulathoz vezette az egyházának hosszĂş Ă©vek Ăłta kĂnos lelkĂ©szt.
Csurka mellett
Idõsebb HegedĂ»s LĂłránt – ifjabb HegedĂ»s Ă©desapja – idĂ©n januárban hunyt el. A nagytekintĂ©lyĂ» lelkĂ©sz nem csak az egyházban, de a közĂ©letben is mindig aktĂv volt. 1956 után a forradalomban vállalt szerepe miatt Budapestrõl vidĂ©kre számĂ»ztĂ©k, ahol Ă©vtizedeken keresztĂĽl szolgált lelkĂ©szkĂ©nt, illetve segĂ©dlelkĂ©szkĂ©nt nehĂ©z körĂĽlmĂ©nyek között. A rendszerváltást követõen a református egyház elsõ demokratikusan megválasztott pĂĽspöke lett a DunamellĂ©ki EgyházkerĂĽletben, Ă©s az is maradt 2002-es, hĂvei szerint manipuláciĂłval kikĂ©nyszerĂtett nyugdĂjazásáig. 1998-ban megválasztották a Csurka István nevĂ©vel fĂ©mjelzett „Magyar Ăšt Körök” tiszteletbeli elnökĂ©nek, ami nem meglepõ, hiszen aktĂvan kivette a rĂ©szĂ©t a MIÉP – sikeres – parlamenti választási kampányábĂłl. Fia, ifjabb HegedĂ»s LĂłránt a párt parlamenti kĂ©pviselõje lett. Az idõsebb HegedĂ»st idõközben a budapest Szabadság tĂ©ri gyĂĽlekezet örökös pĂĽspök lelkipásztorává választották, ahol fia követte.
Megegyezés Vonával
A MIÉP 2002-es kiesĂ©sĂ©vel ifjabb HegedĂ»s is kikerĂĽlt a parlamentbõl. Ăšgy tudni, ezután Ă©vekig mellõzöttnek Ă©rezte magát, ám 2008 vĂ©gĂ©n megváltozott a helyzet: a Jobbikkal a 2009-es EurĂłpai parlamenti választásra kĂ©szĂĽlõ Vona Gábor megegyezett a lelkĂ©sszel. A párt ajánlata Ăşgy szĂłlt, hogy HegedĂ»snĂ© helyet lap a Jobbik EP-listáján, illetve indĂtják a párt 2010-es országgyĂ»lĂ©si listáján is. Bár az EP mandátum nem jött össze, a hazai választáson sikerĂĽlt mandátumhoz juttatni a lelkĂ©sz felesĂ©gĂ©t, aki azĂłta a parlament egyik jegyzõje is. A Hetek Ă©rtesĂĽlĂ©sei szerint tervben volt idõsebb HegedĂ»s indĂtása is, ám ezt vĂ©gĂĽl elvetettĂ©k. Ifjabb HegedĂ»s pedig azĂ©rt nem indult, mert ez esetben az Ăşj református egyházi szabály Ă©rtelmĂ©ben le kellett volna mondania lelkĂ©szi posztjárĂłl, ez azonban kifejezetten hátrányos lett volna, hiszen ifjabb HegedĂ»s lelkĂ©szi posztja rĂ©sze volt annak a csomagnak, amit a család tudott ajánlani a Jobbiknak a mandátumĂ©rt cserĂ©be, mondta a lapnak az akkori folyamatokat jĂłl ismerõ forrásunk. De mit is tartalmazott a HegedĂ»s család csomagja?
A Hegedûs-család csomagja
EgyrĂ©szt azt, hogy mindkĂ©t HegedĂ»s, LĂłránt Ă©s Zsuzsanna, az ifjabb lelkĂ©sz testvĂ©re bekapcsolĂłdtak a Jobbik választási kampányába. „Ă•k voltak azon kevesek egyike, akik megtehettĂ©k, hogy saját költsĂ©gĂĽkön bejárták az országot, rĂ©szt vettek lakossági fĂłrumokon, nagygyĂ»lĂ©seken, elmentek bárhová, ahová meghĂvták õket” – mesĂ©lte a kampány egyik szervezõje. Mindez azĂ©rt volt nagyjelentõsĂ©gĂ», mert az akkor mĂ©g kevĂ©s pĂ©nzbõl kampányolĂł párt stratĂ©giájának egyik pillĂ©re a szemĂ©lyes jelenlĂ©ten alapulĂł meggyõzĂ©s, a helyi alapszervezetek erõsĂtĂ©se volt. Idõsebb HegedĂ»s LĂłránt pedig olyan tekintĂ©lynek örvendett, hogy ahol megjelent, ott nemcsak a teltház volt garantált, de megjelentek a környĂ©kbeli református lelkĂ©szek is, Ă©s nem kevĂ©s közĂĽlĂĽk is a párt támogatĂłjává vált.
A Jobbikot erõsĂtõ családi csomag második eleme a fia által vezetett Szabadság tĂ©ri gyĂĽlekezet volt. A belvárosi, Szabadság tĂ©ri HazatĂ©rĂ©s templomában akár ezer hĂvõ is elfĂ©r, Ă©s ez a lĂ©tszám – kapcsolati hálĂłját Ă©s a tagok társadalmi státuszát figyelembe vĂ©ve – szintĂ©n jelentõs támogatást jelenthetett a Jobbiknak, magyarázta az összefĂĽggĂ©seket a Hetek informátora.
Különbség apa és fia között
A gyĂĽlekezet egyik korábbi presbitere a lapnak azt mondta: körĂĽlbelĂĽl három Ă©vig bĂrta ifjabb HegedĂ»s vezetĂ©se alatt, azután lemondott presbiteri posztjárĂłl: „ÉrkezĂ©sĂ©vel elkezdett átalakulni a gyĂĽlekezet, mert apa Ă©s fia között több mint árnyalatnyi kĂĽlönbsĂ©g volt. Az ifjabb HegedĂ»s eleinte talán hazafiĂşi hĂ©vtõl vezĂ©relve kezdett a lelkĂ©szi szolgálatba, de hamar kiderĂĽlt, hogy meggyõzõdĂ©ses antiszemita. Ráadásul önfejĂ», nem lehetett beszĂ©lni vele, ezĂ©rt inkább eljöttem” – mesĂ©lte a lapnak az egykori egyházi elöljárĂł. Az apa Ă©s fia közti kĂĽlönbsĂ©get egyĂ©bkĂ©nt egy másik református egyházi forrás is megerõsĂtette: az idõsebb HegedĂ»s mĂ»veltsĂ©gĂ©t Ă©s egyházi tekintĂ©lyĂ©t mĂ©g bĂrálĂłi is elismertĂ©k, miközben fia szinte eltĂ»nt az egyházban: közĂ©leti botrányitĂłl idõnkĂ©nt zengett a sajtĂł, teolĂłgiai tanulmányokat azonban Ă©ppĂşgy nem publikált, mint ahogyan az egyház közĂ©pvezetõi rĂ©tegĂ©ben sem sokat látták. Egy református forrásunk mindezt azzal egĂ©szĂtette ki, hogy számára az idõsebb HegedĂ»s világnĂ©zete is vállalhatatlan volt: „nem hinnĂ©m, hogy az antikommunizmusbĂłl egyedĂĽl a MIÉP-hez vezet az Ăşt” – mondta a teolĂłgus.
JĂłl jött a Jobbiknak a belvárosi pozĂciĂł
A Vona-ifjabb Hegedûs megállapodás csomag harmadik elemĂ©t a gyĂĽlekezet nagymĂ©retĂ», rendkĂvĂĽl elõnyös helyen találhatĂł ingatlana kĂ©pezte: a Jobbik meglehetõsen gyenge a belvárosi kerĂĽletekben, Ăgy igencsak kapĂłra jött az ötödik kerĂĽletben állĂł templom, illetve az alatta hĂşzĂłdĂł több száz fĂ©rõhelyes SzabĂł Dezsõ SzĂnház – mondta a fentebb már idĂ©zett pártbeli informátor. Ăšgy tudni, a megállapodás rĂ©szekĂ©nt a Jobbik által alapĂtott Attila Király NĂ©pfõiskola a lelkĂ©sz által felĂĽgyelt ingatlanban kapott helyet. A kĂ©sõbbiekben gárdarendezvĂ©nyeknek, gárdakapitány választásnak, jobbikos megbeszĂ©lĂ©seknek Ă©s kĂĽlföldi diplomaták, ĂĽzletemberek találkozĂłinak is teret adtak a templomban illetve a szĂnházban, erõsĂtette meg a lapnak több, egymástĂłl fĂĽggetlen informátor is. És ebben a templomban rendeztek hálaadĂł istentiszteletet a Jobbik 2010-es választási sikerĂ©t követõen: az esemĂ©nyen ifjabb HegedĂ»s prĂ©dikált, jelen voltak a frakciĂł tagjai is, akik onnan sĂ©táltak át a parlament alakulĂł ĂĽlĂ©sĂ©re.
Zászlóra tûzték az anticionizmust
A negyedik elem, ami ifjabb HegedĂ»s illetve a család rĂ©vĂ©n lett a Jobbik sajátja – az anticionizmus. A Jobbik több kudarc után 2006-tĂłl a „cigánybĂ»nözĂ©s” közbeszĂ©dbe emelĂ©sĂ©vel kezdett egyre nĂ©pszerĂ»bbĂ© válni, ám a pártvezetõk egy rĂ©szĂ©nek a zsidĂłsággal kapcsolatos elĂ©ggĂ© sajátos meggyõzõdĂ©sĂ©t sokáig nem hangsĂşlyozták, mert – joggal – szalonkĂ©ptelennek gondolták. A Hetek informáciĂłi szerint ifjabb HegedĂ»s 2008-2009 fordulĂłján arrĂłl gyõzte meg Vona Gábort, hogy tĂ»zzĂ©k zászlajukra az anticionizmust: Ăşgy tudni, a lelkĂ©sz azzal Ă©rvelt, hogy az anticionizmus, vagyis Ă©rtelmezĂ©sĂĽkben Izrael „elnyomĂł” államának bĂrálata a palesztinok „ĂĽldözĂ©se” miatt, ugyanolyan hatásos az antiszemita választĂłk megszĂłlĂtásában, mĂ©gsem lehet azzal vádolni a pártot, hogy származási alapon uszĂtana. Vona megfogadta a tanácsot, a Jobbikban onnantĂłl kezdve elkezdte alkalmazni az anticionista retorikát.
A pártelnök és a lelkész hamar kölcsönhatásba léptek: a lap információi szerint Vona több arab diplomatával összehozta Hegedûst, és a lelkész is jelen volt azon az összejövetelen, ahol az Irán-barát, anticionista zsidók, a Neturei Karta vezetõi találkoztak a Jobbik elnökével. (Erre a találkozóra szoktak hivatkozni jobbikosok, amikor a párt zsidóellenességét akarják cáfolni.)
Biztos mandátum 2014-re is?
A HegedĂ»s-család Ă©s Jobbik közti kapcsolat tehát Ă©vek Ăłta gyĂĽmölcsözõ, Ă©s a folytatást is hasonlĂłra terveztĂ©k: Ăşgy tudni, Vona 2014-re is biztos befutĂł helyet ĂgĂ©rt ifjabb HegedĂ»s felesĂ©gĂ©nek. Mindezt a hamarosan megszĂĽletõ egyházi ĂtĂ©let Ărhatja felĂĽl: ha a lelkĂ©szt megfosztanák hivatalátĂłl, azzal nem csak a reformátusok szabadulnának meg egy Ă©vek Ăłta a felekezet nyakában lĂłgĂł sĂşlyos erkölcsi kolonctĂłl, de jelentõsen veszĂtene Ă©rtĂ©kĂ©bõl az ifjabb HegedĂ»s által a Jobbikba vihetõ „apport” is. MĂg gyĂĽlekezet, állás Ă©s ingatlan nĂ©lkĂĽl nyilván az asszony sem lenne annyira nĂ©lkĂĽlözhetetlen, mint eddig, az pedig, hogy egy esetleges palástvesztĂ©s után HegedĂ»snĂ©t Ă©s a fĂ©rjĂ©t is befutĂł helyre tegyĂ©k a 2014-es pártlistán, hangos botrányt generálna a mostanihoz kĂ©pest amĂşgy is töredĂ©kĂ©re zsugorodĂł frakciĂłban.
Hetek
Link
A Jobbik jövõ Ă©vi parlamenti listáját is átĂrhatja a református egyház ifjabb HegedĂ»s LĂłránttal kapcsolatos döntĂ©se, mellyel a lelkĂ©sz anticionista nĂ©pgyĂ»lĂ©sĂ©re kĂvánnak reagálni. Az ördög persze ezĂşttal is a rĂ©szletekben lakik. A Hetek cikke.
„KemĂ©ny ĂtĂ©let várhatĂł”, mondta a Heteknek egy világi reformátusvezetõ annak a vizsgálatnak a kimenetelĂ©vel kapcsolatban, melyet az ifjabb HegedĂ»s LĂłránt által meghirdetett anticionista nĂ©pgyĂ»lĂ©s ötlete váltott ki az egyházban. Az antiszemita kirohanásairĂłl hĂrhedt lelkĂ©sz április 8-án hirdette meg az „antibolsevista, anticionista” rendezvĂ©nyt, a ZsidĂł Világkongresszus budapesti ĂĽlĂ©sĂ©hez igazodva, május 4-re. Sokadik hasonszõrĂ» megnyilvánulása nem maradt visszhang nĂ©lkĂĽl. Az egyház vezetõsĂ©ge fegyelmi eljárást indĂtott ellene, Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyházi Zsinat lelkĂ©szi elnöke pedig „ostoba, kártĂ©kony Ă©s elfogadhatatlan magatartásnak” minõsĂtette ifjabb HegedĂ»s tervĂ©t. Ifjabb HegedĂ»s másnap átadta a nĂ©pgyĂ»lĂ©s szervezĂ©sĂ©t parlamenti kĂ©pviselõ felesĂ©gĂ©nek, aki immár Vona Gábor Ă©s Gyöngyösi Márton felszĂłlalásával reklámozza azt. Ennek ellenĂ©re az egyházi fegyelmi vizsgálat megkezdõdött, Ă©s várhatĂłan a jövõ hĂ©ten lezárul. ĂŤrásos figyelmeztetĂ©s, vagy a lelkĂ©szi hivatalbĂłl törtĂ©nõ elbocsátás, azaz palástvesztĂ©s: a Hetek egyik forrása szerint e kĂ©t ĂtĂ©let valamelyike várhat HegedĂ»sre. Ha az utĂłbbi következne be, az nem csak az egyház Ă©letĂ©re, de a Jobbik választási stratĂ©giájára nĂ©zve is jelentõs változással járna. Annak megĂ©rtĂ©sĂ©hez, hogy mifĂ©lĂ©re, Ă©rdemes megismerkedni az Ăşttal, ami a szĂ©lsõjobbos alakulathoz vezette az egyházának hosszĂş Ă©vek Ăłta kĂnos lelkĂ©szt.
Csurka mellett
Idõsebb HegedĂ»s LĂłránt – ifjabb HegedĂ»s Ă©desapja – idĂ©n januárban hunyt el. A nagytekintĂ©lyĂ» lelkĂ©sz nem csak az egyházban, de a közĂ©letben is mindig aktĂv volt. 1956 után a forradalomban vállalt szerepe miatt Budapestrõl vidĂ©kre számĂ»ztĂ©k, ahol Ă©vtizedeken keresztĂĽl szolgált lelkĂ©szkĂ©nt, illetve segĂ©dlelkĂ©szkĂ©nt nehĂ©z körĂĽlmĂ©nyek között. A rendszerváltást követõen a református egyház elsõ demokratikusan megválasztott pĂĽspöke lett a DunamellĂ©ki EgyházkerĂĽletben, Ă©s az is maradt 2002-es, hĂvei szerint manipuláciĂłval kikĂ©nyszerĂtett nyugdĂjazásáig. 1998-ban megválasztották a Csurka István nevĂ©vel fĂ©mjelzett „Magyar Ăšt Körök” tiszteletbeli elnökĂ©nek, ami nem meglepõ, hiszen aktĂvan kivette a rĂ©szĂ©t a MIÉP – sikeres – parlamenti választási kampányábĂłl. Fia, ifjabb HegedĂ»s LĂłránt a párt parlamenti kĂ©pviselõje lett. Az idõsebb HegedĂ»st idõközben a budapest Szabadság tĂ©ri gyĂĽlekezet örökös pĂĽspök lelkipásztorává választották, ahol fia követte.
Megegyezés Vonával
A MIÉP 2002-es kiesĂ©sĂ©vel ifjabb HegedĂ»s is kikerĂĽlt a parlamentbõl. Ăšgy tudni, ezután Ă©vekig mellõzöttnek Ă©rezte magát, ám 2008 vĂ©gĂ©n megváltozott a helyzet: a Jobbikkal a 2009-es EurĂłpai parlamenti választásra kĂ©szĂĽlõ Vona Gábor megegyezett a lelkĂ©sszel. A párt ajánlata Ăşgy szĂłlt, hogy HegedĂ»snĂ© helyet lap a Jobbik EP-listáján, illetve indĂtják a párt 2010-es országgyĂ»lĂ©si listáján is. Bár az EP mandátum nem jött össze, a hazai választáson sikerĂĽlt mandátumhoz juttatni a lelkĂ©sz felesĂ©gĂ©t, aki azĂłta a parlament egyik jegyzõje is. A Hetek Ă©rtesĂĽlĂ©sei szerint tervben volt idõsebb HegedĂ»s indĂtása is, ám ezt vĂ©gĂĽl elvetettĂ©k. Ifjabb HegedĂ»s pedig azĂ©rt nem indult, mert ez esetben az Ăşj református egyházi szabály Ă©rtelmĂ©ben le kellett volna mondania lelkĂ©szi posztjárĂłl, ez azonban kifejezetten hátrányos lett volna, hiszen ifjabb HegedĂ»s lelkĂ©szi posztja rĂ©sze volt annak a csomagnak, amit a család tudott ajánlani a Jobbiknak a mandátumĂ©rt cserĂ©be, mondta a lapnak az akkori folyamatokat jĂłl ismerõ forrásunk. De mit is tartalmazott a HegedĂ»s család csomagja?
A Hegedûs-család csomagja
EgyrĂ©szt azt, hogy mindkĂ©t HegedĂ»s, LĂłránt Ă©s Zsuzsanna, az ifjabb lelkĂ©sz testvĂ©re bekapcsolĂłdtak a Jobbik választási kampányába. „Ă•k voltak azon kevesek egyike, akik megtehettĂ©k, hogy saját költsĂ©gĂĽkön bejárták az országot, rĂ©szt vettek lakossági fĂłrumokon, nagygyĂ»lĂ©seken, elmentek bárhová, ahová meghĂvták õket” – mesĂ©lte a kampány egyik szervezõje. Mindez azĂ©rt volt nagyjelentõsĂ©gĂ», mert az akkor mĂ©g kevĂ©s pĂ©nzbõl kampányolĂł párt stratĂ©giájának egyik pillĂ©re a szemĂ©lyes jelenlĂ©ten alapulĂł meggyõzĂ©s, a helyi alapszervezetek erõsĂtĂ©se volt. Idõsebb HegedĂ»s LĂłránt pedig olyan tekintĂ©lynek örvendett, hogy ahol megjelent, ott nemcsak a teltház volt garantált, de megjelentek a környĂ©kbeli református lelkĂ©szek is, Ă©s nem kevĂ©s közĂĽlĂĽk is a párt támogatĂłjává vált.
A Jobbikot erõsĂtõ családi csomag második eleme a fia által vezetett Szabadság tĂ©ri gyĂĽlekezet volt. A belvárosi, Szabadság tĂ©ri HazatĂ©rĂ©s templomában akár ezer hĂvõ is elfĂ©r, Ă©s ez a lĂ©tszám – kapcsolati hálĂłját Ă©s a tagok társadalmi státuszát figyelembe vĂ©ve – szintĂ©n jelentõs támogatást jelenthetett a Jobbiknak, magyarázta az összefĂĽggĂ©seket a Hetek informátora.
Különbség apa és fia között
A gyĂĽlekezet egyik korábbi presbitere a lapnak azt mondta: körĂĽlbelĂĽl három Ă©vig bĂrta ifjabb HegedĂ»s vezetĂ©se alatt, azután lemondott presbiteri posztjárĂłl: „ÉrkezĂ©sĂ©vel elkezdett átalakulni a gyĂĽlekezet, mert apa Ă©s fia között több mint árnyalatnyi kĂĽlönbsĂ©g volt. Az ifjabb HegedĂ»s eleinte talán hazafiĂşi hĂ©vtõl vezĂ©relve kezdett a lelkĂ©szi szolgálatba, de hamar kiderĂĽlt, hogy meggyõzõdĂ©ses antiszemita. Ráadásul önfejĂ», nem lehetett beszĂ©lni vele, ezĂ©rt inkább eljöttem” – mesĂ©lte a lapnak az egykori egyházi elöljárĂł. Az apa Ă©s fia közti kĂĽlönbsĂ©get egyĂ©bkĂ©nt egy másik református egyházi forrás is megerõsĂtette: az idõsebb HegedĂ»s mĂ»veltsĂ©gĂ©t Ă©s egyházi tekintĂ©lyĂ©t mĂ©g bĂrálĂłi is elismertĂ©k, miközben fia szinte eltĂ»nt az egyházban: közĂ©leti botrányitĂłl idõnkĂ©nt zengett a sajtĂł, teolĂłgiai tanulmányokat azonban Ă©ppĂşgy nem publikált, mint ahogyan az egyház közĂ©pvezetõi rĂ©tegĂ©ben sem sokat látták. Egy református forrásunk mindezt azzal egĂ©szĂtette ki, hogy számára az idõsebb HegedĂ»s világnĂ©zete is vállalhatatlan volt: „nem hinnĂ©m, hogy az antikommunizmusbĂłl egyedĂĽl a MIÉP-hez vezet az Ăşt” – mondta a teolĂłgus.
JĂłl jött a Jobbiknak a belvárosi pozĂciĂł
A Vona-ifjabb Hegedûs megállapodás csomag harmadik elemĂ©t a gyĂĽlekezet nagymĂ©retĂ», rendkĂvĂĽl elõnyös helyen találhatĂł ingatlana kĂ©pezte: a Jobbik meglehetõsen gyenge a belvárosi kerĂĽletekben, Ăgy igencsak kapĂłra jött az ötödik kerĂĽletben állĂł templom, illetve az alatta hĂşzĂłdĂł több száz fĂ©rõhelyes SzabĂł Dezsõ SzĂnház – mondta a fentebb már idĂ©zett pártbeli informátor. Ăšgy tudni, a megállapodás rĂ©szekĂ©nt a Jobbik által alapĂtott Attila Király NĂ©pfõiskola a lelkĂ©sz által felĂĽgyelt ingatlanban kapott helyet. A kĂ©sõbbiekben gárdarendezvĂ©nyeknek, gárdakapitány választásnak, jobbikos megbeszĂ©lĂ©seknek Ă©s kĂĽlföldi diplomaták, ĂĽzletemberek találkozĂłinak is teret adtak a templomban illetve a szĂnházban, erõsĂtette meg a lapnak több, egymástĂłl fĂĽggetlen informátor is. És ebben a templomban rendeztek hálaadĂł istentiszteletet a Jobbik 2010-es választási sikerĂ©t követõen: az esemĂ©nyen ifjabb HegedĂ»s prĂ©dikált, jelen voltak a frakciĂł tagjai is, akik onnan sĂ©táltak át a parlament alakulĂł ĂĽlĂ©sĂ©re.
Zászlóra tûzték az anticionizmust
A negyedik elem, ami ifjabb HegedĂ»s illetve a család rĂ©vĂ©n lett a Jobbik sajátja – az anticionizmus. A Jobbik több kudarc után 2006-tĂłl a „cigánybĂ»nözĂ©s” közbeszĂ©dbe emelĂ©sĂ©vel kezdett egyre nĂ©pszerĂ»bbĂ© válni, ám a pártvezetõk egy rĂ©szĂ©nek a zsidĂłsággal kapcsolatos elĂ©ggĂ© sajátos meggyõzõdĂ©sĂ©t sokáig nem hangsĂşlyozták, mert – joggal – szalonkĂ©ptelennek gondolták. A Hetek informáciĂłi szerint ifjabb HegedĂ»s 2008-2009 fordulĂłján arrĂłl gyõzte meg Vona Gábort, hogy tĂ»zzĂ©k zászlajukra az anticionizmust: Ăşgy tudni, a lelkĂ©sz azzal Ă©rvelt, hogy az anticionizmus, vagyis Ă©rtelmezĂ©sĂĽkben Izrael „elnyomĂł” államának bĂrálata a palesztinok „ĂĽldözĂ©se” miatt, ugyanolyan hatásos az antiszemita választĂłk megszĂłlĂtásában, mĂ©gsem lehet azzal vádolni a pártot, hogy származási alapon uszĂtana. Vona megfogadta a tanácsot, a Jobbikban onnantĂłl kezdve elkezdte alkalmazni az anticionista retorikát.
A pártelnök és a lelkész hamar kölcsönhatásba léptek: a lap információi szerint Vona több arab diplomatával összehozta Hegedûst, és a lelkész is jelen volt azon az összejövetelen, ahol az Irán-barát, anticionista zsidók, a Neturei Karta vezetõi találkoztak a Jobbik elnökével. (Erre a találkozóra szoktak hivatkozni jobbikosok, amikor a párt zsidóellenességét akarják cáfolni.)
Biztos mandátum 2014-re is?
A HegedĂ»s-család Ă©s Jobbik közti kapcsolat tehát Ă©vek Ăłta gyĂĽmölcsözõ, Ă©s a folytatást is hasonlĂłra terveztĂ©k: Ăşgy tudni, Vona 2014-re is biztos befutĂł helyet ĂgĂ©rt ifjabb HegedĂ»s felesĂ©gĂ©nek. Mindezt a hamarosan megszĂĽletõ egyházi ĂtĂ©let Ărhatja felĂĽl: ha a lelkĂ©szt megfosztanák hivatalátĂłl, azzal nem csak a reformátusok szabadulnának meg egy Ă©vek Ăłta a felekezet nyakában lĂłgĂł sĂşlyos erkölcsi kolonctĂłl, de jelentõsen veszĂtene Ă©rtĂ©kĂ©bõl az ifjabb HegedĂ»s által a Jobbikba vihetõ „apport” is. MĂg gyĂĽlekezet, állás Ă©s ingatlan nĂ©lkĂĽl nyilván az asszony sem lenne annyira nĂ©lkĂĽlözhetetlen, mint eddig, az pedig, hogy egy esetleges palástvesztĂ©s után HegedĂ»snĂ©t Ă©s a fĂ©rjĂ©t is befutĂł helyre tegyĂ©k a 2014-es pártlistán, hangos botrányt generálna a mostanihoz kĂ©pest amĂşgy is töredĂ©kĂ©re zsugorodĂł frakciĂłban.
Hetek
Link
Hozzászólások
#1 |
Perje
- 2013. április 21. 16:49:36
#2 |
Holdas
- 2013. április 22. 13:17:18
#3 |
tour
- 2013. április 22. 14:39:39
#4 |
postaimre
- 2013. április 22. 15:10:37
Hozzászólás küldése
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.