Navigáció
Szakmai oldal:
RSS
Jásdi Kiss Imre: Hatodik Pecsét
Bejelentkezés
Üdvözlet
A MAI NAPTÓL (2013/09/22) AZ ÚJ WEBOLDALUNK A: HTTP://POSTAIMRE.MAGYARNEMZETIKORMANY.COM :)
.....................
(A www.postaimre.net a továbbiakban szakmai oldalként müködik
a www.magyarnemzetikormany.com/pi-klub cĂm - amint tapasztalhatjátok - elĂ©rhetö.)
.....................
(A www.postaimre.net a továbbiakban szakmai oldalként müködik
a www.magyarnemzetikormany.com/pi-klub cĂm - amint tapasztalhatjátok - elĂ©rhetö.)
Nézd meg: Az új világrendetlenség személyes oldalainak belépési pontja. (Menö Manó weboldala)
..................
..................
Aki magasról tesz a magyar függetlenségre
Aki magasról tesz a magyar függetlenségre
2013. jĂşlius 30., kedd 10:48
JĂĽrgen Habermas szerint a nemzetállamoknak fel kell adniuk a fĂĽggetlensĂ©grõl szĂłlĂł hamis kĂ©pzeteiket, a politikusoknak nem a bezárkĂłzást, hanem az eurĂłpai kettõs identitást kĂ©ne erõsĂteniĂĽk. A Tavares-jelentĂ©s mögĂ© tekintĂĽnk a nĂ©met filozĂłfus 2012-es könyve alapján, hogy kiolvassuk, mit tartogat a jövõ az eurĂłpai demokráciának.
A Tavares-jelentés elfogadása rettentõen megzavarta az uniós ügyekben nem igazán tájékozott magyar közvéleményt. Az egyik oldalon felmentõ seregként tekintenek az Európai Bizottságra és az Európai Parlamentre, a másik oldalnak viszont Barrosóról egybõl Berija jut eszébe.
Saját szuverenitásunkat sértettük meg
A kormány joggal kifogásolta azt a Tavares-jelentĂ©sre reagálĂł politikai deklaráciĂłjában, hogy az EP Ăşj eljárásokat Ă©s Ăşj intĂ©zmĂ©nyeket kreált. De az már abszolĂşt nem volt jogos, hogy ezen elcsodálkozott, hiszen az egĂ©sz EurĂłpai UniĂł egy döntĂ©srõl döntĂ©sre formálĂłdĂł jogi-politikai konglomerátum. És ugyanĂgy, lehet panaszkodni, hogy az EU folyamatosan megsĂ©rti a szuverenitásunkat, de a „sĂ©rtĂ©s” itt fĂ©lrevezetõ lehet, hiszen a magyar szuverenitást a mindenkori magyar kormányok nagy egyetĂ©rtĂ©sben morzsolgatták le, Ă©s adták át a darabkákat BrĂĽsszelnek. És az uniĂł, mint minden politikai szervezet, már csak olyan, hogy ha egyszer megkapott egy jogkört, arrĂłl nehezen mond le.
Ilyen politikai eszközzĂ© vált a magyar kormány ellen az alapszerzõdĂ©s is, melyet a magyar pártok – a Fideszt is beleĂ©rtve – Ă©rdemi politikai vita nĂ©lkĂĽl fogadtak el. Ennek nevezetes 2. cikkelye nagy általánosságban szögezi csak le a tagállamoktĂłl megkövetelt Ă©rtĂ©keket, de OrbánĂ©kkal szemben a „demokrácia” Ă©s a „jogállamiság” követelmĂ©nyei lassan a számonkĂ©rĂ©s jogalapjává váltak. Az alapszerzõdĂ©s sablonszövege tehát tĂşlnõtt önmagán, Ă©s valĂłdi politikai eszközzĂ© vált.
Persze EurĂłpa-szerte kĂ©shegyre menõ viták folynak arrĂłl, hogy az egymással is versengõ, de mĂ©gis egymással összefonĂłdva Ă©pĂtkezõ uniĂłs intĂ©zmĂ©nyek hatáskörĂ©nek meddig kĂ©ne kiterjednie. Az uniĂł szuverenitásárĂłl Ă©s jövõjĂ©rõl az egyik markáns álláspontot JĂĽrgen Habermas, a frankfurti iskola Ă©lõ klasszikusa Ă©s az elsõéves szociolĂłgushallgatĂłk rĂ©málma kĂ©pviseli. Az Atlantisz kiadĂłnál tavaly megjelent EsszĂ© EurĂłpa alkotmányárĂłl cĂmĂ» gyĂ»jtemĂ©nyes tanulmány- Ă©s interjĂşkötetĂ©ben azt boncolgatja, hogyan lehet elĂ©rni a döcögõ eurĂłpai egyĂĽttmĂ»ködĂ©st megolajozĂł egysĂ©get, illetve õszinte aggodalommal taglalja, milyen buktatĂłk állhatnak a szolidaritás Ă©s az emberi mĂ©ltĂłság Ă©rtĂ©kein alapulĂł EurĂłpa-projekt elõtt.
Nagy lett a németek arca
Az persze csak MagyarországrĂłl tĂ»nik Ăşgy, hogy az uniĂł legnagyobb problĂ©mája mi vagyunk. Nem, a legnagyobb problĂ©ma eurĂłpai szemmel a pĂ©nzĂĽgyi-gazdasági válság – ennek csak egyik oldalhajtása a populista reakciĂł megerõsödĂ©se. Habermas egy szĂłt sem veszteget a brĂĽsszeli pofonfát már 2012-ben is erõsen rázogatĂł magyar kormányra, õt a válság szerkezeti okai izgatják.
A válságtudat 2008 Ăłta mĂ©lyen beleivĂłdott az uniĂłs nemzetek tudatába, de Habermas szerint az egĂ©sz tĂ©ma pont emiatt vált sĂşlytalanná a közvĂ©lemĂ©nyben. A bombasztikus forgatĂłkönyvek, apokaliptikus vĂziĂłk ugyanis eltereltĂ©k a figyelmet arrĂłl, hogy komolyan kĂ©ne vennĂĽnk a jelensĂ©geket Ă©s a tanulságokat.
A német professzor egy sor olyan válságjelenséget vizsgál, melyek azért nem teljesen ismeretlenek még az egyszeri újságolvasó elõtt sem.
A pénz közös, a döntés nem
Az uniĂł gazdasági szenvedĂ©sĂ©nek fõ okakĂ©nt emlĂti pĂ©ldául azt a tĂ©nyt, hogy a közös pĂ©nzhez nem párosul közös gazdasági irányĂtás. A politikai válság lĂ©nyegĂ©t pedig abban látja, hogy az államok a válság hatására önzĂ©ssel reagáltak, Ă©s az eurĂłpai politika ma már nem a közös vĂziĂłk megvalĂłsĂtására, hanem a dekára kimĂ©rt, a tĂşlĂ©lĂ©st Ă©ppen biztosĂtani kĂ©pes alkukra korlátozĂłdik.
Habermas a politikai szûklátókörûségnek tudja be azt is, hogy hiába választjuk demokratikusan az Európai Parlament képviselõit, a választási kampányok sosem az unió fontos ügyeirõl, hanem a tagállamok belpolitikai vitáiról szólnak. Ennek aztán az lesz a következménye, hogy az EU és polgárai között nagy megértésbeli szakadék tátong.
Nagy távlatok helyett kisstĂlĂ» alkuk
Hazai szemmel nĂ©mikĂ©pp szokatlan, hogy Habermas a hagyományosan az eurĂłpai egysĂ©g motorjakĂ©nt számon tartott NĂ©metországot ostorozza legkemĂ©nyebben a nemzeti önzĂ©s ĂşjraĂ©ledĂ©sĂ©ben játszott szerepe miatt. Szerinte ugyanis a nĂ©met kĂĽlpolitika az 1989 után kibõvĂĽlt mozgástĂ©r miatt levetkõzte a korábbi – elsõsorban a háborĂş miatti bĂ»ntudatbĂłl fakadĂł – szerĂ©nysĂ©gĂ©t, Ă©s az eurĂłpai szintĂ» megoldások iránti Ă©rzĂ©kenysĂ©gĂ©t.
Habermas azzal vádolja Merkelt, hogy a korábbi nagy kĂĽlpolitikusoktĂłl – pĂ©ldául Hans-Dietrich Genschertõl – eltĂ©rõen neki már nem az uniĂł távlati Ă©rdekei lebegnek szeme elõtt, hanem a NĂ©metországnak nyeresĂ©get hozĂł alkuk. De ez a kritika az egĂ©sz nĂ©met egysĂ©g után megizmosodĂł elitnek kijár, mely egyre kevĂ©sbĂ© jeleskedik a „demokratikus tanulásban”, alázat Ă©s szerĂ©nysĂ©g helyett inkább mindent azonnal profitra akar váltani. Habermas szerint ez a hozzáállás intĂ©zmĂ©nyi szinten is megnyilvánul, Ăgy pĂ©ldául a nĂ©met alkotmánybĂrĂłság lisszaboni szerzõdĂ©ssel kapcsolatos kukacoskodĂł állásfoglalásában.
A kiskorúak Európája
De azĂ©rt Habermas nem merĂĽl el nagyon a nemzeti önostorozásban, mert a többi uniĂłs tagállamot sem tartja sokkal kĂĽlönbnek. Az eurĂłpai válságspirál kialakulásának fõ okát abban látja, hogy a politikai vezetõk egĂ©sz EurĂłpában elvesztettĂ©k szemĂĽk elõl az Ă©rtĂ©kek horizontját, ehelyett folyton csak nemzeti Ă©rdekekre apellálnak. HuszonhĂ©t – illetve napjaikban már huszonnyolc – nemzeti Ă©rdeket azonban közös Ă©rtĂ©kek nĂ©lkĂĽl lehetetlen összehangolni, egy kizárĂłlag az Ă©rdekĂĽtköztetõ-Ă©rdekegyeztetõ mechanizmuson alapulĂł uniĂłban sem stabilitás, sem pedig hosszĂş távĂş egyĂĽttmĂ»ködĂ©s nem kĂ©pzelhetõ el.
Habermas felelevenĂti azt a rĂ©gi vádat is, hogy az eurĂłpai vezetõk a valĂłdi demokratikus eljárásokat kiĂĽresĂtve „kiskorĂşsĂtani" akarják a polgárokat. És ebben a kiskorĂşsĂtásban szerinte kĂ©szsĂ©ges partner a mĂ©dia, mely „finom kĂ©nyszerrel” ösztönzi a politikusokat az Ă©rvek nĂ©lkĂĽli politika felĂ©. Ezt a jelensĂ©get Habermas már 1962-ban is igen alaposan kivesĂ©zte A társadalmi nyilvánosság szerkezetváltozása cĂmĂ» klasszikus mĂ»vĂ©ben, melyben igen meggyõzõen mutatta be, hogyan veszti el a polgári nyilvánosság a kritikai erejĂ©t, Ă©s hogyan fordul „a public relations alakĂtĂł hatása alatt” inkább a reprezentáciĂł – vagy ahogy akkor azt mĂ©g nem hĂvták, az „infotainment” – felĂ©. Ez a tendencia ma azt jelenti, hogy EurĂłpában a politikai Ă©s mĂ©diaelit egymás Ă©rdekeit kiszolgálva meggátolja, hogy a polgárokat valĂłdi alternatĂvák Ă©s valĂłdi Ă©rvek vezĂ©relhessĂ©k a politikai döntĂ©sek meghozatalában.
Jól megosztaná a hatalmat
Az eurĂłpai polgárok kiskorĂşsĂtása kĂĽlönösen azĂ©rt fáj Habermasnak, mert ez a tendencia szembemegy a felvilágosodás programjával, amit mĂ©g a XVIII. század vĂ©gĂ©n Ăgy fogalmazott meg Immanuel Kant: „A felvilágosodás az ember kilábolása a maga okozta kiskorĂşságábĂłl. KiskorĂşság az arra valĂł kĂ©ptelensĂ©g, hogy valaki mások vezetĂ©se nĂ©lkĂĽl gondolkodjĂ©k. Magunk okozta ez a kiskorĂşság, ha oka nem Ă©rtelmĂĽnk fogyatĂ©kosságában, hanem az abbeli elhatározás Ă©s bátorság hiányában van, hogy mások vezetĂ©se nĂ©lkĂĽl Ă©ljĂĽnk vele.” Habermas minden mondatán Ă©rzõdik, hogy az EurĂłpai UniĂł legbelsõbb cĂ©ljának a kanti program megvalĂłsĂtását tartja – Ă©s ha az eurĂłpai alapszerzõdĂ©st fellapozzuk, akkor egyĂ©bkĂ©nt valĂłban Ăşgy tĂ»nik, hogy az uniĂł eddigi törtĂ©nete során máris igen nagy utat tett meg efelĂ©.
Ahhoz azonban, hogy az EU a válság közepette se tĂ©vessze szem elõl a Kant által az államok egyĂĽttmĂ»ködĂ©sĂ©re 1795-ben kidolgozott alapelveket, Habermas szĂĽksĂ©gesnek tart nĂ©hány alapvetõ politikai változást az uniĂł szerkezetĂ©ben. A filozĂłfus rendkĂvĂĽl károsnak tartja azt, hogy az emberek – EP-választás ide vagy oda – mĂ©g mindig elsõsorban nemzeti szemĂĽvegen keresztĂĽl nĂ©zik EurĂłpát, ezĂ©rt azt szeretnĂ©, ha kialakulna egy olyan markáns eurĂłpai identitás, melyben az emberek közvetlenebbĂĽl lehetnĂ©nek eurĂłpai polgárok. Az identitás megkettõzõdĂ©sĂ©t hĂvja Habermas megosztott szuverenitásnak, Ă©s megjegyzi: annak fontos intĂ©zmĂ©nyi változásokkal is kell járnia. Ezek közĂĽl talán a legfontosabb az a követelmĂ©ny, mely szerint az uniĂłs intĂ©zmĂ©nyeknek alacsony legitimáciĂłjĂş „adminisztratĂv” szervekbõl valĂłdi demokratikus elismerĂ©sen alapulĂł „rĂ©szvĂ©teli” szervekkĂ© kell válniuk.
Az EP-tõl a világkormányig
Habermas jĂłl Ă©rzi, hogy az uniĂł amĂşgy is gyenge legitimáciĂłját komolyan veszĂ©lyezteti, ha a polgárok BrĂĽsszelre a „termĂ©szetes” nemzeti közössĂ©gtõl „idegen” entitáskĂ©nt gondolnak. A magyar pĂ©ldán láthatjuk, hogy az EU lĂ©tezõ Ă©s nem lĂ©tezõ ellentmondásait kihasználva milyen gyorsan fel lehet fĂşjni a politikai kommunikáciĂłban egy gyarmatosĂtĂł gumiszörnyet, ami eltapossa a kirobbanĂłan sikeresnek mondott nemzeti törekvĂ©seket.
Azonban Ă©rdemes belegondolni abba is, hogy a nagyon körĂĽltekintõen Ă©s nagyon körĂĽlmĂ©nyesen megfogalmazott eurĂłpai identitásprogram nem áll távol az egyik legdinamikusabban fejlõdõ uniĂłs intĂ©zmĂ©ny, az EurĂłpai Parlament saját jövõkĂ©pĂ©tõl. Az EP ugyanis nemcsak hogy egyĂ©rtelmĂ» összeurĂłpai karaktert mutat, de az elmĂşlt Ă©vtizedekben magához vont nĂ©hány erõsebb uniĂłs hatalmi jogosĂtványt is. És paradox mĂłdon a nemzetek EurĂłpáját hirdetõ Orbán Viktor volt az, aki most precedenst teremtett az EP számára egy Ăşjabb, uniĂłs szinten igen erõs ellenõrzõ-számonkĂ©rõ funkciĂł kiharcolására is.
Persze minden összeurĂłpai-demokratikus törekvĂ©se ellenĂ©re tĂşlzás lenne azt állĂtani, hogy az EP a habermasi program kĂ©pviselõjekĂ©nt lĂ©p fel, de azt azĂ©rt világos, hogy ha Habermas a pozitĂv változás lehetõsĂ©gĂ©t nem a forradalomban, hanem a tárgyalásos-konszenzusos reformban látja – márpedig Ăgy látja –, akkor egy ilyen reform csakis a már lĂ©tezõ demokratikus eurĂłpai kĂ©pviseletbõl indulhat ki.
Habermas nagy gyengesĂ©ge egyĂ©bkĂ©nt pont az, hogy keveset szĂłl a lĂ©tezõ eurĂłpai intĂ©zmĂ©nyekrõl, a politikai gyökerekrõl, melyek a föderáciĂł csĂráját hordozhatják. A lebegõ, nĂ©ha ĂĽresnek hatĂł idealista elkĂ©pzelĂ©sekben viszont odáig is elmegy, hogy az EurĂłpai UniĂłnak csak az elsõ lĂ©pcsõfok szerepĂ©t szánja, mert a modellt idõvel kiterjeszthetõnek tartja globális szintre is – mondjuk egy elkĂ©pzelt kölcsönös Ă©rdekeken alapulĂł világkormányzat gondolata már bõven inkább a sci-fi, mint a politika terĂĽlete.
Csúnya politikusok, jó polgárok
Habermas persze tisztában van azzal, hogy a konkrĂ©t politikai döntĂ©sek is az általa korholt politikai elit kezĂ©ben vannak, ezĂ©rt idealista retorikájának cĂ©lpontjai is elsõsorban a politikusok. Ă•ket kárhoztatja „defetizmusukbĂłl” származĂł minimalista megoldásaik miatt, Ă©s õket buzdĂtja nagyobb merĂ©szsĂ©gre Ă©s önzetlenebb összefogásra. Érvei azonban mindaddig nagyon erõtlenĂĽl csengnek, amĂg az uniĂłban a tagállami önzĂ©st garantálja az, hogy az uniĂłs vezetõk többsĂ©ge kizárĂłlag az otthoni választĂłknak tartozik felelõssĂ©ggel.
Ezek a választĂłk nem dĂjazzák sem a bátorságot, sem az önzetlen lemondást. És itt jön elõ Habermas idealizmusának másik hátulĂĽtõje: miközben rengeteg szĂł esik a politikai vezetõk hibáirĂłl, Habermas elfeledkezik arrĂłl, hogy a politika minõsĂ©ge nem kis rĂ©szben az eurĂłpai polgárok felelõssĂ©ge is. A filozĂłfus tĂşlságosan is kĂ©szpĂ©nznek veszi azt a hatvanas Ă©vekben megcsontosodott dogmát, hogy a választĂłk alapvetõen okosak Ă©s jĂłk, Ă©s csakis a csĂşnya politikával összefonĂłdott szemĂ©t mĂ©diaelit befolyását követve hozhatnak rossz döntĂ©seket.
Kritikátlanul röpdösnek – elsõsorban az interjĂşkban – az olyan kifejezĂ©sek, mint pĂ©ldául „megvadult pĂ©nzĂĽgyi kapitalizmus”, melyeket alapvetõen nagy körĂĽltekintĂ©ssel Ă©s kritikával kĂ©ne csak használni – fõleg, ha figyelembe vesszĂĽk, Habermas milyen kevĂ©s szĂłt veszteget arra, hogy EurĂłpában a hitelintĂ©zetek mellett a tagállami jogszabályok Ă©s tagállami tĂşlköltekezĂ©sek is vastagon hibáztathatĂłk a válságĂ©rt.
A kritikátlan kritikával nem csak az a baj, hogy gyakran vezet bogárlászlĂłi szintĂ» megállapĂtásokhoz, hanem az is, hogy a nagy politikai Ă©s gazdasági rendszerek ostorozása közben Habermas suttyomban maga változtatja kiskorĂşvá az embereket, felmentve õket a konkrĂ©t politikai döntĂ©sekĂ©rt viselt demokratikus felelõssĂ©g alĂłl.
2013. jĂşlius 30., kedd 10:48
JĂĽrgen Habermas szerint a nemzetállamoknak fel kell adniuk a fĂĽggetlensĂ©grõl szĂłlĂł hamis kĂ©pzeteiket, a politikusoknak nem a bezárkĂłzást, hanem az eurĂłpai kettõs identitást kĂ©ne erõsĂteniĂĽk. A Tavares-jelentĂ©s mögĂ© tekintĂĽnk a nĂ©met filozĂłfus 2012-es könyve alapján, hogy kiolvassuk, mit tartogat a jövõ az eurĂłpai demokráciának.
A Tavares-jelentés elfogadása rettentõen megzavarta az uniós ügyekben nem igazán tájékozott magyar közvéleményt. Az egyik oldalon felmentõ seregként tekintenek az Európai Bizottságra és az Európai Parlamentre, a másik oldalnak viszont Barrosóról egybõl Berija jut eszébe.
Saját szuverenitásunkat sértettük meg
A kormány joggal kifogásolta azt a Tavares-jelentĂ©sre reagálĂł politikai deklaráciĂłjában, hogy az EP Ăşj eljárásokat Ă©s Ăşj intĂ©zmĂ©nyeket kreált. De az már abszolĂşt nem volt jogos, hogy ezen elcsodálkozott, hiszen az egĂ©sz EurĂłpai UniĂł egy döntĂ©srõl döntĂ©sre formálĂłdĂł jogi-politikai konglomerátum. És ugyanĂgy, lehet panaszkodni, hogy az EU folyamatosan megsĂ©rti a szuverenitásunkat, de a „sĂ©rtĂ©s” itt fĂ©lrevezetõ lehet, hiszen a magyar szuverenitást a mindenkori magyar kormányok nagy egyetĂ©rtĂ©sben morzsolgatták le, Ă©s adták át a darabkákat BrĂĽsszelnek. És az uniĂł, mint minden politikai szervezet, már csak olyan, hogy ha egyszer megkapott egy jogkört, arrĂłl nehezen mond le.
Ilyen politikai eszközzĂ© vált a magyar kormány ellen az alapszerzõdĂ©s is, melyet a magyar pártok – a Fideszt is beleĂ©rtve – Ă©rdemi politikai vita nĂ©lkĂĽl fogadtak el. Ennek nevezetes 2. cikkelye nagy általánosságban szögezi csak le a tagállamoktĂłl megkövetelt Ă©rtĂ©keket, de OrbánĂ©kkal szemben a „demokrácia” Ă©s a „jogállamiság” követelmĂ©nyei lassan a számonkĂ©rĂ©s jogalapjává váltak. Az alapszerzõdĂ©s sablonszövege tehát tĂşlnõtt önmagán, Ă©s valĂłdi politikai eszközzĂ© vált.
Persze EurĂłpa-szerte kĂ©shegyre menõ viták folynak arrĂłl, hogy az egymással is versengõ, de mĂ©gis egymással összefonĂłdva Ă©pĂtkezõ uniĂłs intĂ©zmĂ©nyek hatáskörĂ©nek meddig kĂ©ne kiterjednie. Az uniĂł szuverenitásárĂłl Ă©s jövõjĂ©rõl az egyik markáns álláspontot JĂĽrgen Habermas, a frankfurti iskola Ă©lõ klasszikusa Ă©s az elsõéves szociolĂłgushallgatĂłk rĂ©málma kĂ©pviseli. Az Atlantisz kiadĂłnál tavaly megjelent EsszĂ© EurĂłpa alkotmányárĂłl cĂmĂ» gyĂ»jtemĂ©nyes tanulmány- Ă©s interjĂşkötetĂ©ben azt boncolgatja, hogyan lehet elĂ©rni a döcögõ eurĂłpai egyĂĽttmĂ»ködĂ©st megolajozĂł egysĂ©get, illetve õszinte aggodalommal taglalja, milyen buktatĂłk állhatnak a szolidaritás Ă©s az emberi mĂ©ltĂłság Ă©rtĂ©kein alapulĂł EurĂłpa-projekt elõtt.
Nagy lett a németek arca
Az persze csak MagyarországrĂłl tĂ»nik Ăşgy, hogy az uniĂł legnagyobb problĂ©mája mi vagyunk. Nem, a legnagyobb problĂ©ma eurĂłpai szemmel a pĂ©nzĂĽgyi-gazdasági válság – ennek csak egyik oldalhajtása a populista reakciĂł megerõsödĂ©se. Habermas egy szĂłt sem veszteget a brĂĽsszeli pofonfát már 2012-ben is erõsen rázogatĂł magyar kormányra, õt a válság szerkezeti okai izgatják.
A válságtudat 2008 Ăłta mĂ©lyen beleivĂłdott az uniĂłs nemzetek tudatába, de Habermas szerint az egĂ©sz tĂ©ma pont emiatt vált sĂşlytalanná a közvĂ©lemĂ©nyben. A bombasztikus forgatĂłkönyvek, apokaliptikus vĂziĂłk ugyanis eltereltĂ©k a figyelmet arrĂłl, hogy komolyan kĂ©ne vennĂĽnk a jelensĂ©geket Ă©s a tanulságokat.
A német professzor egy sor olyan válságjelenséget vizsgál, melyek azért nem teljesen ismeretlenek még az egyszeri újságolvasó elõtt sem.
A pénz közös, a döntés nem
Az uniĂł gazdasági szenvedĂ©sĂ©nek fõ okakĂ©nt emlĂti pĂ©ldául azt a tĂ©nyt, hogy a közös pĂ©nzhez nem párosul közös gazdasági irányĂtás. A politikai válság lĂ©nyegĂ©t pedig abban látja, hogy az államok a válság hatására önzĂ©ssel reagáltak, Ă©s az eurĂłpai politika ma már nem a közös vĂziĂłk megvalĂłsĂtására, hanem a dekára kimĂ©rt, a tĂşlĂ©lĂ©st Ă©ppen biztosĂtani kĂ©pes alkukra korlátozĂłdik.
Habermas a politikai szûklátókörûségnek tudja be azt is, hogy hiába választjuk demokratikusan az Európai Parlament képviselõit, a választási kampányok sosem az unió fontos ügyeirõl, hanem a tagállamok belpolitikai vitáiról szólnak. Ennek aztán az lesz a következménye, hogy az EU és polgárai között nagy megértésbeli szakadék tátong.
Nagy távlatok helyett kisstĂlĂ» alkuk
Hazai szemmel nĂ©mikĂ©pp szokatlan, hogy Habermas a hagyományosan az eurĂłpai egysĂ©g motorjakĂ©nt számon tartott NĂ©metországot ostorozza legkemĂ©nyebben a nemzeti önzĂ©s ĂşjraĂ©ledĂ©sĂ©ben játszott szerepe miatt. Szerinte ugyanis a nĂ©met kĂĽlpolitika az 1989 után kibõvĂĽlt mozgástĂ©r miatt levetkõzte a korábbi – elsõsorban a háborĂş miatti bĂ»ntudatbĂłl fakadĂł – szerĂ©nysĂ©gĂ©t, Ă©s az eurĂłpai szintĂ» megoldások iránti Ă©rzĂ©kenysĂ©gĂ©t.
Habermas azzal vádolja Merkelt, hogy a korábbi nagy kĂĽlpolitikusoktĂłl – pĂ©ldául Hans-Dietrich Genschertõl – eltĂ©rõen neki már nem az uniĂł távlati Ă©rdekei lebegnek szeme elõtt, hanem a NĂ©metországnak nyeresĂ©get hozĂł alkuk. De ez a kritika az egĂ©sz nĂ©met egysĂ©g után megizmosodĂł elitnek kijár, mely egyre kevĂ©sbĂ© jeleskedik a „demokratikus tanulásban”, alázat Ă©s szerĂ©nysĂ©g helyett inkább mindent azonnal profitra akar váltani. Habermas szerint ez a hozzáállás intĂ©zmĂ©nyi szinten is megnyilvánul, Ăgy pĂ©ldául a nĂ©met alkotmánybĂrĂłság lisszaboni szerzõdĂ©ssel kapcsolatos kukacoskodĂł állásfoglalásában.
A kiskorúak Európája
De azĂ©rt Habermas nem merĂĽl el nagyon a nemzeti önostorozásban, mert a többi uniĂłs tagállamot sem tartja sokkal kĂĽlönbnek. Az eurĂłpai válságspirál kialakulásának fõ okát abban látja, hogy a politikai vezetõk egĂ©sz EurĂłpában elvesztettĂ©k szemĂĽk elõl az Ă©rtĂ©kek horizontját, ehelyett folyton csak nemzeti Ă©rdekekre apellálnak. HuszonhĂ©t – illetve napjaikban már huszonnyolc – nemzeti Ă©rdeket azonban közös Ă©rtĂ©kek nĂ©lkĂĽl lehetetlen összehangolni, egy kizárĂłlag az Ă©rdekĂĽtköztetõ-Ă©rdekegyeztetõ mechanizmuson alapulĂł uniĂłban sem stabilitás, sem pedig hosszĂş távĂş egyĂĽttmĂ»ködĂ©s nem kĂ©pzelhetõ el.
Habermas felelevenĂti azt a rĂ©gi vádat is, hogy az eurĂłpai vezetõk a valĂłdi demokratikus eljárásokat kiĂĽresĂtve „kiskorĂşsĂtani" akarják a polgárokat. És ebben a kiskorĂşsĂtásban szerinte kĂ©szsĂ©ges partner a mĂ©dia, mely „finom kĂ©nyszerrel” ösztönzi a politikusokat az Ă©rvek nĂ©lkĂĽli politika felĂ©. Ezt a jelensĂ©get Habermas már 1962-ban is igen alaposan kivesĂ©zte A társadalmi nyilvánosság szerkezetváltozása cĂmĂ» klasszikus mĂ»vĂ©ben, melyben igen meggyõzõen mutatta be, hogyan veszti el a polgári nyilvánosság a kritikai erejĂ©t, Ă©s hogyan fordul „a public relations alakĂtĂł hatása alatt” inkább a reprezentáciĂł – vagy ahogy akkor azt mĂ©g nem hĂvták, az „infotainment” – felĂ©. Ez a tendencia ma azt jelenti, hogy EurĂłpában a politikai Ă©s mĂ©diaelit egymás Ă©rdekeit kiszolgálva meggátolja, hogy a polgárokat valĂłdi alternatĂvák Ă©s valĂłdi Ă©rvek vezĂ©relhessĂ©k a politikai döntĂ©sek meghozatalában.
Jól megosztaná a hatalmat
Az eurĂłpai polgárok kiskorĂşsĂtása kĂĽlönösen azĂ©rt fáj Habermasnak, mert ez a tendencia szembemegy a felvilágosodás programjával, amit mĂ©g a XVIII. század vĂ©gĂ©n Ăgy fogalmazott meg Immanuel Kant: „A felvilágosodás az ember kilábolása a maga okozta kiskorĂşságábĂłl. KiskorĂşság az arra valĂł kĂ©ptelensĂ©g, hogy valaki mások vezetĂ©se nĂ©lkĂĽl gondolkodjĂ©k. Magunk okozta ez a kiskorĂşság, ha oka nem Ă©rtelmĂĽnk fogyatĂ©kosságában, hanem az abbeli elhatározás Ă©s bátorság hiányában van, hogy mások vezetĂ©se nĂ©lkĂĽl Ă©ljĂĽnk vele.” Habermas minden mondatán Ă©rzõdik, hogy az EurĂłpai UniĂł legbelsõbb cĂ©ljának a kanti program megvalĂłsĂtását tartja – Ă©s ha az eurĂłpai alapszerzõdĂ©st fellapozzuk, akkor egyĂ©bkĂ©nt valĂłban Ăşgy tĂ»nik, hogy az uniĂł eddigi törtĂ©nete során máris igen nagy utat tett meg efelĂ©.
Ahhoz azonban, hogy az EU a válság közepette se tĂ©vessze szem elõl a Kant által az államok egyĂĽttmĂ»ködĂ©sĂ©re 1795-ben kidolgozott alapelveket, Habermas szĂĽksĂ©gesnek tart nĂ©hány alapvetõ politikai változást az uniĂł szerkezetĂ©ben. A filozĂłfus rendkĂvĂĽl károsnak tartja azt, hogy az emberek – EP-választás ide vagy oda – mĂ©g mindig elsõsorban nemzeti szemĂĽvegen keresztĂĽl nĂ©zik EurĂłpát, ezĂ©rt azt szeretnĂ©, ha kialakulna egy olyan markáns eurĂłpai identitás, melyben az emberek közvetlenebbĂĽl lehetnĂ©nek eurĂłpai polgárok. Az identitás megkettõzõdĂ©sĂ©t hĂvja Habermas megosztott szuverenitásnak, Ă©s megjegyzi: annak fontos intĂ©zmĂ©nyi változásokkal is kell járnia. Ezek közĂĽl talán a legfontosabb az a követelmĂ©ny, mely szerint az uniĂłs intĂ©zmĂ©nyeknek alacsony legitimáciĂłjĂş „adminisztratĂv” szervekbõl valĂłdi demokratikus elismerĂ©sen alapulĂł „rĂ©szvĂ©teli” szervekkĂ© kell válniuk.
Az EP-tõl a világkormányig
Habermas jĂłl Ă©rzi, hogy az uniĂł amĂşgy is gyenge legitimáciĂłját komolyan veszĂ©lyezteti, ha a polgárok BrĂĽsszelre a „termĂ©szetes” nemzeti közössĂ©gtõl „idegen” entitáskĂ©nt gondolnak. A magyar pĂ©ldán láthatjuk, hogy az EU lĂ©tezõ Ă©s nem lĂ©tezõ ellentmondásait kihasználva milyen gyorsan fel lehet fĂşjni a politikai kommunikáciĂłban egy gyarmatosĂtĂł gumiszörnyet, ami eltapossa a kirobbanĂłan sikeresnek mondott nemzeti törekvĂ©seket.
Azonban Ă©rdemes belegondolni abba is, hogy a nagyon körĂĽltekintõen Ă©s nagyon körĂĽlmĂ©nyesen megfogalmazott eurĂłpai identitásprogram nem áll távol az egyik legdinamikusabban fejlõdõ uniĂłs intĂ©zmĂ©ny, az EurĂłpai Parlament saját jövõkĂ©pĂ©tõl. Az EP ugyanis nemcsak hogy egyĂ©rtelmĂ» összeurĂłpai karaktert mutat, de az elmĂşlt Ă©vtizedekben magához vont nĂ©hány erõsebb uniĂłs hatalmi jogosĂtványt is. És paradox mĂłdon a nemzetek EurĂłpáját hirdetõ Orbán Viktor volt az, aki most precedenst teremtett az EP számára egy Ăşjabb, uniĂłs szinten igen erõs ellenõrzõ-számonkĂ©rõ funkciĂł kiharcolására is.
Persze minden összeurĂłpai-demokratikus törekvĂ©se ellenĂ©re tĂşlzás lenne azt állĂtani, hogy az EP a habermasi program kĂ©pviselõjekĂ©nt lĂ©p fel, de azt azĂ©rt világos, hogy ha Habermas a pozitĂv változás lehetõsĂ©gĂ©t nem a forradalomban, hanem a tárgyalásos-konszenzusos reformban látja – márpedig Ăgy látja –, akkor egy ilyen reform csakis a már lĂ©tezõ demokratikus eurĂłpai kĂ©pviseletbõl indulhat ki.
Habermas nagy gyengesĂ©ge egyĂ©bkĂ©nt pont az, hogy keveset szĂłl a lĂ©tezõ eurĂłpai intĂ©zmĂ©nyekrõl, a politikai gyökerekrõl, melyek a föderáciĂł csĂráját hordozhatják. A lebegõ, nĂ©ha ĂĽresnek hatĂł idealista elkĂ©pzelĂ©sekben viszont odáig is elmegy, hogy az EurĂłpai UniĂłnak csak az elsõ lĂ©pcsõfok szerepĂ©t szánja, mert a modellt idõvel kiterjeszthetõnek tartja globális szintre is – mondjuk egy elkĂ©pzelt kölcsönös Ă©rdekeken alapulĂł világkormányzat gondolata már bõven inkább a sci-fi, mint a politika terĂĽlete.
Csúnya politikusok, jó polgárok
Habermas persze tisztában van azzal, hogy a konkrĂ©t politikai döntĂ©sek is az általa korholt politikai elit kezĂ©ben vannak, ezĂ©rt idealista retorikájának cĂ©lpontjai is elsõsorban a politikusok. Ă•ket kárhoztatja „defetizmusukbĂłl” származĂł minimalista megoldásaik miatt, Ă©s õket buzdĂtja nagyobb merĂ©szsĂ©gre Ă©s önzetlenebb összefogásra. Érvei azonban mindaddig nagyon erõtlenĂĽl csengnek, amĂg az uniĂłban a tagállami önzĂ©st garantálja az, hogy az uniĂłs vezetõk többsĂ©ge kizárĂłlag az otthoni választĂłknak tartozik felelõssĂ©ggel.
Ezek a választĂłk nem dĂjazzák sem a bátorságot, sem az önzetlen lemondást. És itt jön elõ Habermas idealizmusának másik hátulĂĽtõje: miközben rengeteg szĂł esik a politikai vezetõk hibáirĂłl, Habermas elfeledkezik arrĂłl, hogy a politika minõsĂ©ge nem kis rĂ©szben az eurĂłpai polgárok felelõssĂ©ge is. A filozĂłfus tĂşlságosan is kĂ©szpĂ©nznek veszi azt a hatvanas Ă©vekben megcsontosodott dogmát, hogy a választĂłk alapvetõen okosak Ă©s jĂłk, Ă©s csakis a csĂşnya politikával összefonĂłdott szemĂ©t mĂ©diaelit befolyását követve hozhatnak rossz döntĂ©seket.
Kritikátlanul röpdösnek – elsõsorban az interjĂşkban – az olyan kifejezĂ©sek, mint pĂ©ldául „megvadult pĂ©nzĂĽgyi kapitalizmus”, melyeket alapvetõen nagy körĂĽltekintĂ©ssel Ă©s kritikával kĂ©ne csak használni – fõleg, ha figyelembe vesszĂĽk, Habermas milyen kevĂ©s szĂłt veszteget arra, hogy EurĂłpában a hitelintĂ©zetek mellett a tagállami jogszabályok Ă©s tagállami tĂşlköltekezĂ©sek is vastagon hibáztathatĂłk a válságĂ©rt.
A kritikátlan kritikával nem csak az a baj, hogy gyakran vezet bogárlászlĂłi szintĂ» megállapĂtásokhoz, hanem az is, hogy a nagy politikai Ă©s gazdasági rendszerek ostorozása közben Habermas suttyomban maga változtatja kiskorĂşvá az embereket, felmentve õket a konkrĂ©t politikai döntĂ©sekĂ©rt viselt demokratikus felelõssĂ©g alĂłl.
Hozzászólások
#1 |
Gutai Zub
- 2013. július 30. 15:24:58
#2 |
rozsola
- 2013. július 30. 20:09:51
Hozzászólás küldése
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.