Posta Imre weboldala

Navigci

Szakmai oldal:



RSS

Hrek

Cikkek

Jásdi Kiss Imre: Hatodik Pecsét




Megrendelem!!!

Telefon:
06-30/911-85-63

A könyvrõl írták...

Bejelentkezs

Felhasznlnv

Jelsz



Elfelejtetted jelszavad?
j jelsz krse

dvzlet


A MAI NAPTÓL (2013/09/22) AZ ÚJ WEBOLDALUNK A: HTTP://POSTAIMRE.MAGYARNEMZETIKORMANY.COM :)

.....................
(A www.postaimre.net a továbbiakban szakmai oldalként müködik
a www.magyarnemzetikormany.com/pi-klub cím - amint tapasztalhatjátok - elérhetö.)

Klikkelj rá: Posta Imre Youtube oldala
..................

A maffia érdekeit sértem, a NAV is benne van


Hivatali visszaélés miatt tett feljelentést a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ellen Horváth András volt adóellenõr. Azt állítja, hogy az adóhatóság szemet huny a kiemelt adózók áfacsalásai felett. A kár becslése szerint ezermilliárdnál is nagyobb összeget jelent évente. Horváth az Indexnek beszélt a letelefonálásokról, a lebonthatatlan falakról, a hivatal öncenzúrájáról és a belsõ tisztogatásokról. Most a kormánytól vár segítséget, és azt mondja, az idõzítés ellenére nincs politikai célja. Viszont gond lehet, hogy szerinte több kormánytag is az oligarchák láncolatainak a foglya.

Végiggondolta ezt az egészet? Mit érhet el egy adórevizor az ön szerint ezermilliárdos károkat okozó csalók és a nagy hatalmú NAV ellen?

Ha ezt átgondoltam volna, akkor én sem léptem volna ki a nyilvánosság elé.

Szóval nem túl optimista. Egyáltalán mire számít?

Úgy érzem, most sokan gondolják a hivatalon belül is, hogy azzal, hogy felvetõdött ez a téma, végre történhet valami. Megtisztulhat a szervezet.

Kiktõl?

Nevesíteni is tudnék rengeteg embert, de az egész rendszer mûködésével baj van. A NAV több mint húszezer alkalmazottjából több száz vezetõ beosztású alkalmazott van, akik pontosan tudnak mindenrõl. Õk a felelõsök.

Pontosan mirõl is tudnak ezek a vezetõk?

Arról, hogy a kiemelt adózókkal, akik a legnagyobb Magyarországon mûködõ cégek, elnézõ a hivatal. Konkrétan túl alacsony összegeket szab ki nyilvánvaló adócsalások miatt. Évente közel ezermilliárd forintot csalnak el a legnagyobbak, de még több ezer közepes méretû vállalkozás is van, ami haszonélvezõje az egésznek.

Összesen mennyi pénzrõl van szó?

Az összes kár, ami a költségvetést éri évente, elérheti az 1700 milliárd forintot. Ez nemcsak az én becslésem, hanem az Európai Bizottságé is.
Nincs kinek elmondja?

Pedig lenne egy érdekes NAV-os története, hasonlókat tapasztalt, mint a mindent kiteregetõ adóellenõr? Írjon nekünk a tema@mail.index.hu-ra!

Pedig vannak vizsgálatok és büntetések, ezzel védekezik az adóhivatal is.

Mutatóban vannak megállapítások, vizsgálatok, nem igaz az, hogy nincsenek, ilyet nem is állítok. Persze biztos vagyok abban, hogy a NAV majd ezzel is támad. A gond az, hogy a megállapított büntetési tételek nevetségesek. Minden évben van sok vizsgálat, és vagy 70-80 milliárd forintnyi megállapítás is ebben a nagycéges körben. De itt nem pár tízmilliárdnyi pénz tûnik el évente, és nem csak a kiemelt adózói körben vannak gondok. Ahogy mondtam, én 1700 milliárd elcsalt forintról beszélek.

Mit csinált a NAV-nál, hogy ezt így meg tudja becsülni?

Fõként a határon átnyúló áfacsalásokat vizsgáltam. Az élelmiszeripar hálózatait próbáltam felderíteni.

És milyen eredménnyel?

Az utóbbi években sokszor leállítottak a feletteseim, és volt olyan adónyomozás is, amibõl kizártak, miután nagyon komoly visszaélésekre bukkantam.

Tudna példákat mondani?

Egyelõre nem adhatok ki mindent a nyilvánosságnak. De a mechanizmusról beszélhetek. Készítettem egy ábrát is, itt van.

Mit látunk pontosan?

Az áfacsalás tipikus láncolatát. A módszer primitív. Az esetek jelentõs részében nemcsak arról van szó, hogy a cégek nem fizetik be az adót, hanem arról, hogy olyan áfát is visszaigényelnek, amit be sem fizettek. Tehát elõször megrövidítik, aztán meglopják az államot.

Elmagyarázná részletesebben?

Tegyük fel, hogy egy csomag kristálycukrot egy szlovák cég legyárt, és papíron nettó 100 forintért elad egy magyar cégnek. A vásárló cég összeköttetésben áll egy fiktív számlákat kibocsátó céggel, amelytõl kap egy számlát 100 forint értékben. Ezután visszaigényli az áfát, és a két összeg – a befizetett és a kifizetett 21,6 forint – kiütik egymást.

Ezután papíron a cukrot továbbadja egy közvetítõ cégnek, amely nagyon gyakran aztán eladja egy másik közvetítõnek. Õk az áfát befizetik, aztán visszaigénylik, általában alacsony haszonkulccsal dolgoznak, amibõl a strómanokat és az adminisztratív költségeket fizetik. A szerepük csak az, hogy a lánc hosszabb és átláthatatlanabb legyen, semmi más.

A láncolat végén a kiskereskedõ áll, nagy magyar cégek és multik, õk az igazi haszonélvezõi az ügyletnek. A 100 forintos terméket ugyanis nettó 82 forintért kapják, tehát jóval nagyobb haszonnal tudják eladni, mint becsületes versenytársaik. A gyakorlatban az árut nagyon gyakran persze a szlovák gyártó raktárából egybõl a kiskereskedõhöz szállítják. A közvetítõ cégek sokszor csak papíron léteznek, infrastruktúrájuk nincs.

Ki a felelõs ezekért a rendszerekért, ki szervezi a láncokat?

Jellemzõen mindig az, aki a legnagyobb hasznot húzza belõlük.

Tudna konkrét cégneveket mondani?

Egyelõre inkább csak annyit, a láncok végén, a szervezetek csúcsán tulajdonképpen a kiskereskedõk, kiskereskedelmi láncok állnak. Ezek nagyrészt a legnagyobb multik, de vannak köztük magyar cégek is. A NAV azonban ezeket csak a legritkább esetben vizsgálja, az ellenõrzések általában megállnak a hierarchia alacsonyabb szintjein. Én mindig küzdöttem azért, hogy ne álljunk meg a fantomcégeknél, vizsgáljuk a valódi haszonélvezõket.

Az adóhivatal az ön vádjaira cáfolatot adott ki. Azt írták, sok ügyben tehetetlenek.

Nem igaz, hogy ez ellen nem lehet mit csinálni. Az áfacsalásnak ez a módszere egy nagyon primitív módszer, az adóhatóságnak pedig az a dolga, hogy ezeket felderítse. A probléma szerintem az, hogy az egész láncolatot nem egyben kezeljük, nem megyünk végig az egész láncon, nem próbáljuk megkeresni a szervezõket.

Ez egyébként nagyon egyszerûen az áruk szállítási papírjai alapján nem lehetséges?

Kétségtelen, gyakran ezeket a mozgásokat tökéletesen lepapírozzák, mindegyik közvetítõnek van menetlevele, és nagyon nehéz megállapítani a csalást. De sokszor nem ilyen elõvigyázatosak. Arról nem is beszélve, hogy ha a végsõ kereskedõ, ahogy a fenti ábrán is, átveszi a terméket 82 forintért, miközben tudja, hogy a gyártási ár és a gyártó nyeresége összesen nagyjából 100 forint, az egészen biztos lehet abban, hogy a termék adócsaló láncolatból származik.
Varga NAV-7980
Fotó: Index

És akkor a multit is le lehet buktatni?

A láncolat végén álló cégek felelõssége akkor vethetõ fel, ha be lehet bizonyítani, hogy tudta vagy tudhatta, hogy mennyi volt a termék eredeti ára. Ezt részben a fuvarlevelek alapján lehet ellenõrizni, részben pedig a kapcsolatok feltárásával, a tényleges összeköttetések leleplezésével. Sajnos a NAV a legtöbb esetben bele sem kezd a vizsgálatba. Ha idáig jutunk a láncolatok ellenõrzésébe, falakba ütközünk.

Milyen falakba?

A kiemelt adózókkal a NAV minden évben megállapodik, hogy mennyi az úgynevezett elvárt adó, amit be kell fizessenek, és akkor békén hagyják õket. A dolog most így mûködik, és nem mer senki hozzányúlni.

Nagyon erõs gazdasági érdekcsoportok irányítanak különbözõ adóhivatali felsõ vezetõket. Ezek az erõk már lassan a politika felett is állnak.

Foglyul ejtették a NAV-ot?

Igen.

A szervezeten belül lehet tudni, hogy ki kinek az embere?

Vannak, akikrõl lehet sejteni, de a legtöbb esetben nem tudni. Csak annyit lehet érzékelni, hogy bizonyos ügyeknél odatelefonálnak, hogy ezzel most nem kellene foglalkozni. Mindenki tudja, hogy mi az elvárás, nem kell mindenkit külön megkeresni. A felelõsök látják, hogy ki egy adott cég ügyvezetõje, és nem is rendelnek vizsgálatot, vagy eredménytelenül zárják le az ellenõrzéseket, megállapítások nélkül.

Ezt jelezte valakinek a NAV-on kívül is?

Leveleket írtam, a legmagasabb kormányzati szintig elmentem.

A kormány vezetõi tudnak ezekrõl a visszaélésekrõl.

Orbán Viktornak, Lázár Jánosnak? Kinek írt konkrétan?

Az egyiküknek, és úgy tudom, hogy célba is ért az üzenetem. Úgy tudom, hogy a Fidesz-frakció tárgyalt is a témában még 2011-ben, és az információm szerint az volt az álláspont, hogy nem lehet mit tenni, mert minden oldalon vannak olyan szereplõi a történetenek, akik a legmagasabb politika szinteken is rendelkeznek kapcsolatokkal. Így volt ez az elõzõ kormány idején is.

De jeleztem korábban egy fideszes felsõ vezetõnek is. Õ egyébként lépett is az ügyben, 2011 decemberében beindult pár multinál néhány nagyon komoly vizsgálat. Egyébként éppen ez volt az a projekt, amely közelébõl végül eltávolítottak.

Ki volt a segítõkész fideszes felsõ vezetõ?

Õt sem szeretném most megnevezni.

És hogy segített magának?

A szóban forgó politikus tudta, hogy csak akkor lesz eredménye a három cég vizsgálatának, ha nemcsak a kiemelt adózók osztályán dolgozó beavatottak vizsgálódnak, hanem ha külsõ ellenõröket is behoznak. Ezért kirendeltek melléjük másokat is, revizorokat vidékrõl. A régióból én is így kerültem az egészbe. Az ügy még most is folyamatban van, de már alig van valaki a csoportban a külsõs ellenõrökbõl, mindenkit eltávolítottak.

A projekt irányítására is kívülrõl hoztak új embert, aki eltökélt volt az ügy felgöngyölítésében. Fél évig maradt, de úgy döntöttek, inkább felajánlanak neki egy igazgatói állást máshol a hivatalban, csak ne dolgozzon ezen a projekten.
Varga NAV-8016
Fotó: Index

Amúgy kér egy kis ásványvizet? Mondjuk lehet, hogy ennek is elcsalták az áfáját.

Alig lehet olyan terméket mondani, amit ez nem érint.

Ön tíz évet töltött a szakmában. A témában készült tanulmányában azt írja, hogy 2007-tõl kezdõdõen romlott nagyot a helyzet az ellenõrzésekben. Mi történt akkor?

A hivatalt 2007-ben Gyurcsány Ferencék alatt átszervezték, ekkor kerültek a megyei igazgatóságok fölé a régiós igazgatóságok. A régióknál és a kiemelt adózók igazgatóságán kerültek gyenge vezetõk a hivatalba. De ebben az esetben az általánosítással azért vigyáznék, mert én fõleg a közép-magyarországi területet ismerem, így most inkább csak errõl beszélek. Itt fõosztály- és osztályvezetõket rúgtak ki. Voltak jogos elbocsátások is, de az új vezetõk körében hatalmas kontraszelekció volt. Ezek annyira lerontották a mûködést, hogy egy nagyobb távozási hullám indult be a hivatalban a következõ években. Fõleg azokról a területekrõl távoztak, ahol a kényes ügyek jöttek szembe sorozatban.

Hogy érzi, a mostani kormányzati ciklusban tovább romlott a helyzet?

Nem mondanám, hogy bármi romlott, csak azt, hogy javulás sincs. Mondok egy példát. A kiemelt adózók igazgatóságán belül 2007 vége után létrejött egy új terület, a kiemelt ügyek adóigazgatósága. Ezen belül mûködött a központosított ellenõrzési szakterület, ahol kimondottan a láncolatba szervezõdõ csalásokkal foglalkoztak lényegében országos hatókörrel.

2010-tõl ezt a szervezeti egységet megpróbálták leépíteni, ami 2012 végére sikerült is. Most már nincs ilyen osztály a hivatalban, az itt dolgozókat különbözõ területekre szétszórták. A leépítés 2011-ben indult, sok kollégát egyszerûen visszaminõsítettek.

És most közülük kik vannak önnel?

Sok száz ember támogatását érzem magam mögött. Amíg a NAV-nál voltam, hát, kicsit olyan intézményszerûen mûködtem. Saját munkamódszert dolgoztam ki, ezt pedig folyamatosan továbbfejlesztettem. Sok hálózatos munkát tettem le az asztalra.

Olyan jellegû közvetlen és hatékony mûködést alakítottunk ki a kollégákkal országosan, amit az utóbbi három évben nagyon üldözött a vezetés. Ezzel az információkat nagyon gyorsan és hatékonyan ki tudtuk cserélni, ami csípte a szemét a vezetõségnek.

Tettek lépéseket Önnel szemben?

Többször bepanaszoltak engem igazgatók amiatt, hogy nem egyeztetek velük, és az ellenõrzések kapcsán közvetlenül keresem meg az országban máshol dolgozó kollégáimat.

Ez vajon miért fájt?

Mert nem tudtak biztosan közbelépni a kényes ügyekben, a kényes területeken folytatott vizsgálatainknál.

Kormányzati vezetõkön túl bárkinek jelezte a visszaéléseket a NAV-on kívül?

Az Európai Bizottság és az Európai Parlament adócsalásos ügyekben illetékes szakszerveinél jeleztem a problémát.
Varga NAV-7953
Fotó: Index

Mit segíthet ebben Brüsszel? Valamilyen eljárást indítanak majd Magyarország ellen?

Hát akár az is lehet, de vannak javaslataink is, illetve az Európai Bizottság nyomás alá helyezheti a kormányt azzal, hogy a közösségi alapelveket azért illene betartani. De akár vizsgálóbizottságot is küldhetne Brüsszel.

Amióta kiállt a nyilvánosság elé, érzett bármilyen nyomást, kapott telefonokat, hogy ezt ne folytassa?

Azt tudom, hogy több ezen a területen dolgozó volt kolléga nehéz helyzetbe került. Tudják, hogy kivel voltam jóban. Lehet, hogy õket ki fogják dobni, de legalábbis összehívnak majd értekezleteket, ahol mindenkinek megtiltják, hogy kibeszéljen.

És miért pont most, az induló választási kampány elején jött elõ ezzel a történettel? Nem az a célja, hogy az egész minél jobban ráégjen a mostani kormányra?

Már egy éve eldöntöttem, hogy valamit lépni kell. De egészen mostanáig vacakoltam. Próbáltam másokat is bevonni, de ez nem sikerült, így most álltam csak ki. Ez magyarázza az idõzítést.

Az LMP vizsgálóbizottságot akar. Ez már politikai támogatás. Nem szervezett?

Nem kerestem meg pártokat. A Levegõ Munkacsoport állt mögém, ami régóta küzd az adózás tisztaságáért és a korrupció ellen. Az LMP-t nem én kerestem meg, és õk sem engem. Ettõl függetlenül titkon nagyon reméltem, hogy valamelyik párt elõáll ezzel az ötlettel.

Mit gondol, ha nem gátolná az adóhivatal az ön és társai munkáját, mennyit lehetne beszedni?

A teljes említett összeget sajnos nem, nincs ország, amelyik fel tudta számolni végérvényesen az adócsalást és az áfatrükközést. De ha a NAV komolyabban venné a feladatát, 30-50 százalékot meg lehetne állapítani akár a kiemelt adózók ezer, akár az összes érintett 1700 milliárdjából.

Az áfa mellett egyébként a járulékfizetés az a frekventált terület, amit nem lehet vizsgálni rendesen. A kollégáktól úgy tudom, hogy a munkaerõkölcsönzõ cégeknél nagyon sok a hasonló, láncolatos adócsaló eset.

Mit gondol, mit érhet el ezzel az egésszel?

Hangsúlyoznám még egyszer, hogy semmiféle kormánybuktató szándék nincs bennem. A kormánytól inkább segítséget várnék, mert a mindenkori kormányzat a NAV fölött van, így bármilyen eredményt csak a kormány támogatásával lehet elérni. Csak a kormány képes az oligarchákat megfékezni.

Ön azt gondolja, hogy ez a kormány szándéka?

Tudom, vannak fideszes oligarchák, de nem csak fideszesek vannak benne. A pártok háttéremberei ezen a szinten már jellemzõen együttmûködnek, és a saját érdekeiket védik, nem az országét. Ha a kormányt nem sikerül megnyerni ennek, akkor az egészet megette a fene.

Ha viszont nem támogatnak és visszatámadnak, akkor kevés az esély a sikerre.

De azért bízom abban, hogy a kormány meglátja azt, hogy most akár ebbõl az apropóból felléphet olyanok ellen, akikkel szemben eddig valami visszatartotta.

Vannak egyébként a felvázoltnál rafináltabb csalási módok is, de ha csak ezeket a nagyon primitív és átlátszó értékláncokat felszámolhatnánk, amelyek már szinte húsz éve ismertek, nagyot lépnénk elõre.
Varga NAV-7966
Fotó: Index

És mi lesz, ha visszatámadnak?

A maffia érdekeit sértem. Nem tudom, hogy mi lesz, bármi megtörténhet.

Izgalmas elbeszélgetni önnel, de milyen bizonyítékai vannak? Van közöttük olyan, ami ezeket a nagyon kemény állításokat pontról pontra és megcáfolhatatlanul alátámasztja?

Az ügyészségi beadványban olyan tényeket írtam le, melyek alapján a nyomozást szerintem mindenképpen el kell majd indítani. Aztán hogy annak mi lesz a vége, nem tudom. Persze nem vagyok ezzel kapcsolatban túl optimista, de az eljárás megindításában azért bízom nagyon, mert akkor tanúkihallgatásokra is sor kerülhet majd. És nekem nagyon sok koronatanúm van, akiket ha megkérdeznek, nem fognak az ügyészségnek hazudni. És akkor vége, ezzel célt is érnék.

A hivatal szerintem pontosan a nyomozati szakasztól tart.

Engem ugyanis le lehet állítani, õrültnek lehet nyilvánítani, fel lehet jelenteni (ami a beszélgetés rögzítése után meg is történt) és ki lehet kezdeni akárhogy, de ha több kollégám is megszólal az ügyben, mert kikérdezik õket, akkor már nem lehet mindezt eljátszani.

Talán lesz egy olyan politikai-korrupciós ügy végre, aminek következménye lesz, amiben valamilyen felelõsségre vonással fejezõdik be a történet.
Link

Hozzszlsok


#1 | monguzking - 2013. november 12. 11:35:28
kételkedem abban hogy lesz valami eredmény hacsak persze ez az egész nem egy kiskereskedelmi -mutyinak az elökészülete--mert azért orbániában minden esetben ezt is számba kell venni
#2 | Kedvesi - 2013. november 12. 12:00:24
Jönnek a választások, jön a kampány, honnan tudjuk hogy valamelyik a három közül, maszop,dk, zegyütt 2014 nem dobott fel ennek az adóellenõrnek 30-40 milliót hogy teregessen?
#3 | monguzking - 2013. november 12. 13:20:17
de arrol is lehet szo hogy régi föigazgatkat akkarják kiturni,leváltani hgy aztán saját fidesszes embereket tegyenek be--s indulhat az mutyizás ezerrel
#4 | postaimre - 2013. november 12. 13:43:22
Sólyom végveszélyben
Szakmai és morális válságban a Köztársasági Õrezred

Dudás Gergely

2007. május 24., csütörtök 12:51 |

Mivel saját parancsnokai nem méltatták válaszra, egyenesen miniszterelnöknek küldött levélben hívta fel a figyelmet a Köztársasági Õrezred – a közjogi méltóságok védelmét is érintõ – morális válságára a szervezet szakpszichológusa. A kiemelt rendõri egységnél a bûncselekmény gyanúját felvetõ visszaélések, az In-Kal Securityvel való túlzott és biztonsági kockázatként értékelt kényszerû együttmûködés, a kiképzés elhanyagolása, a felszerelés elégtelensége és szakmailag megkérdõjelezhetõ beszerzése visszatérõ beszédtémái az állománynak.

"Védett vezetõvel kampányra utaztunk konvojban, és fenn a rezidencia elõtt lerobbant a vezetõ gépkocsi. [...] parancsnok mondta, hogy menjenek be, hozzanak másikat, de az erre kijelölt kocsi nem volt a garázsban, tudomásom szerint az Õrezred egyik vezetõje használta. Ennek eredményeként megemelkedett a biztonsági kockázat a munkánk során” – mondta tanúvallomásában egy õrezredes tiszthelyettes, akinek ugyan pontos beosztása nem derül ki a jegyzõkönyvbõl, de szavaiból nem nehéz kitalálni, hogy a miniszterelnököt védõ csapatban dolgozik. Úgy véli: „[...] az Õrezred egy igen nagy szakmai és morális válságban van. Szakmailag korántsem felel meg a jelen kor szakmai kihívásainak.”

A vallomást a Köztársasági Õrezrednél (KÕ) a testület szakpszichológusa ellen folytatott fegyelmi eljárásban rögzítették, de tekintve, hogy a vizsgálat a pszichológus, Posta Imre elbocsátásával ért véget, aligha értékelték túl sokra.
Levél Gyurcsánynak

Posta Imre elõbb az õrezred parancsnokának, Szabó Ferenc dandártábornoknak írt feljegyzésekben jelezte, hogy az állomány körében rendkívül rossz a hangulat, ezt a belsõ megelégedettségi vizsgálat is alátámasztja. Mindennaposak a szóbeszédek visszaélésekrõl, a vezetõk alkalmatlanságáról, korrupció gyanúját felvetõ beszerzésekrõl, a kiképzés teljes elhanyagolásáról, és arról, hogy a szakmai szempontok helyett a mutyizás érvényesül a kiválasztásnál.

Sólyom László 2005. október 23-ai hatállyal rendõr vezérõrnaggyá lépteti elõ Szabó Ferencet

Azt, hogy a részben bûncselekmények – szolgálati visszaélés – gyanúját is felvetõ visszaélésekrõl szóló híresztelések megalapozottak-e vagy sem, a pszichológus nem vizsgálta, pusztán azt hangsúlyozta, önmagában az, hogy az állomány napi szinten ilyen esetekrõl beszél, súlyos morális problémát jelent – és ez természetesen kihat a szakmai teljesítményre is.

Ahogy korábbi jelentéseire, a tavaly júniusban írt újabb hosszabb feljegyzésére sem kapott a KÕ vezetésétõl választ. A pszichológus ezek után a parancsnoknak írt levelet augusztusban elküldte a miniszterelnöknek is. Ennek eredményeként elõbb egy háromnapos belsõ vizsgálatban az õrezred vezetõje tisztázta, hogy a pszichológus állításai közül semmi sem igaz, majd miután hiába próbáltak valamiféle megegyezésre jutni vele, fegyelmivel kirúgták állásából.

A belsõ vizsgálatokat, illetve azok hiányát, a Posta Imre ellen indult fegyelmi vizsgálat és az ezután indított munkaügyi per részleteit cikksorozatunk második részében mutatjuk be, most nézzük, hogyan jellemzik a védett vezetõk biztonságát szavatolni hivatott munkahelyüket a KÕ-nek azok a munkatársai, akiket a fegyelmi vizsgálatban hallgattak meg.
Ki védi és kitõl a miniszterelnököt?

A már idézett - valószínûleg a miniszterelnök személyi védelmi csapatába tartozó - kormányõr említést tesz egy magán-biztonságicégrõl, amelynek emberei magas rangú állami vezetõk biztosításakor az úgynevezett nullzónában, azaz a védett vezetõk közvetlen közelében is ott lehetnek. Szerinte ez nemzetközileg is példátlan, „ezek az emberek nemzetbiztonságilag átvilágítatlanok, ami alapvetõ feltétel azoknál, akik a védett vezetõk körében tartózkodnak”.

Itthon viszont nem példátlan az eset, ezt jelzi, hogy a KÕ egy alezredesi rangban szolgáló középvezetõje már az In-Kal Securityt megnevezve fakadt ki jegyzõkönyvbe mondott tanúvallomásában. „Tudomásom van arról, hogy a biztosítási feladatokba rendszeresen bevonásra kerül az In-Kal Security olyan szinten, ami már véleményem szerint a szolgálati titok megõrzésének lehetõségét veszélyezteti... Tapasztaltam már, hogy az In-Kal tulajdonosai egyes alkalmakkor biztonsági gépkocsiban ülnek konvojban, így lehetõségük nyílik arra, hogy az Õrezred belsõ kommunikációját figyelemmel kísérhessék... Elvtelennek és az állomány morálját súlyosan rombolónak tartom ezt a gyakorlatot.”

Egy volt õrezredes tiszt az Indexnek azt mondta, szakmailag elfogadhatatlan, komoly biztonsági kockázatot jelent az In-kallal való ilyen szintû együttmûködés – egyes helyszíneken elõfordult, hogy a védett vezetõ közvetlen környezetét szinte kizárólag a biztonsági cég emberei õrizték, mivel az erre hivatott rendõröket parancsnokuk a külsõ körbe vezényelte. Ennek okai alighanem túlnyúlnak a KÕ-n.

A volt vezetõ beosztású tiszt meglátása szerint az In-Kalnak remek politikai kapcsolatai vannak, szinte valamennyi szocialista kampányrendezvényen õk látták el a biztonsági feladatokat, rendszeresen kapnak megbízásokat a kancelláriától. Bizonyos fokú együttmûködés nyilván szükséges is az õrezred és bármely olyan biztonsági cég között, amelyik olyan rendezvényt, épületet biztosít, melybe védett vezetõ látogat – ismerte el, ahogy azt is, hogy egy tömegrendezvényen kifejezetten van szerepe, feladata egy magán biztonsági cégnek.

Ugyanakkor az In-Kal – a volt tiszt szerint – a megengedhetõnél komolyabb feladatokat lát el úgy, hogy adott esetben az õrezredes testõröket terelik el egy adott körzetbõl, amit azok – tartva egy, a vezetõikhez intézett telefontól – adott esetben el is tûrnek.
Belsõ kör – külsõ kör

A telefontól márpedig tartani kell. Posta Imréhez, mint az Indexnek elmondta, októberig, amíg dolgozott, rendszeresen érkeztek olyan típusú panaszok, amelyek szerint az állomány egy jelentõs része nem is meri - adott esetben kifejezetten biztonsági, szakmai kérdésekben felmerült - véleményét a vezetõinek elõadni. Elõfordult ugyanis, hogy a végén a jóhiszemû panaszost érte retorzió. Ez persze sokszor nem érhetõ tetten, de az emberek értenek azokból a jelzésekbõl, hogy kiket, hova vezényelnek hirtelen át, esetleg ki marad ki egy jutalmazási, elõléptetési körbõl, mondta Posta Imre.

A fegyelmi tárgyaláson a szakpszichológus véleményét szinte mindenben osztó, középvezetõként dolgozó alezredes minderrõl azt mondta: „Véleményem szerint ennél a testületnél kettõs mérce mûködik. Akik »belsõ körökhöz« tartoznak, az õ esetleges fegyelemsértéseik elbírálása másabb szempontok alapján történik... a Köztársasági Õrezred... erkölcsi romlása véleményem szerint egyértelmû.”
Stiklikkel a belsõ körbe

A vallomásban arról is szó esik, hogy szakmai kvalitások mellett vagy helyett mivel lehet elérni a jóindulatot, a belsõ körbe kerülést az alezredes szerint. „Több esetben érkezik hozzánk kérés, hogy intézzünk belépési engedélyeket rendezvényekre, szerezzünk belépõjegyeket térítésmentesen... intézzünk el parkolási bírságokat. Személyesen tapasztaltam, hogy szolgálati eszközöket, szolgálati idõben használtak fel magáncélú ügyek intézésére... Kialakul az érintetteknek egy érdekszövetsége, akik kölcsönösen támogatják egymást, sokszor úgy, hogy a szolgálati feladatok teljesen háttérbe szorulnak” – folytatódik a vallomás; az alezredesi rangban szolgáló vezetõ konkrét példákat is hoz.

Elmondása szerint a megelõzõ-védelmi osztály vezetõje az osztály gépkocsivezetõjének közremûködését igénybe véve füstölt kolbásszal üzletel. A delegációs és rendezvénybiztosító osztály vezetõje a tanúskodó alezredes beosztottját arra akarta rávenni, hogy szerezzen jegyeket feleségének és barátnõjének a Phill Collins-koncertre.


Gyurcsány Ferenc testõri támogatással

Az alezredes egy másik munkatársa, beosztottja utasítást kapott arra, hogy „a parancsnok úr lányának tiltott helyen való parkolásáért kirótt büntetését intézze el”. Az alezredes a vallomásában kijelentette: „Tudomásom van arról, hogy [...] úr, az objektumvédelmi fõosztály vezetõje az Adria Gyöngy c. filmsorozat 1-6. részét rendelte megszerezni a médiát tartó felderítõ tiszten keresztül. Tudomásom van arról, hogy a kötelékbõl távozó [...] r. törm. szolgálati igazolványát, úgymond, elvesztette, [...] úr közbenjárására ellene nem indult fegyelmi eljárás. Tudomásom szerint a személyügyi szolgálat vezetõjének gyermekét néhány héttel azt követõen vették fel a céghez, hogy a testületbõl 20 embert elbocsátottak... És tudomásom van arról, hogy ezek a dolgok és még azok, amirõl még nem is tudok, odavezettek, hogy a Köztársasági Õrezred morálisan széthullott. Javaslom, hogy hallgassanak meg még 100 embert, mondják el õk is, mit tapasztalnak... Ezek csak az általam közelmúltban tapasztaltak...”
Formán kívül

Miközben a fenti jelenségek miatt a szakpszichológus szerint az állomány valóban morális csõd szélén áll, sokan megkérdõjelezik a testület szakmai színvonalát is. Rendszeresek panaszok a kiképzések, továbbképzések hiányára, és arra is, hogy az állomány jelentõs részének még az is nehézséget okoz, hogy saját erejébõl fenntartsa fizikai kondícióját. Az õrezred bázisán levõ edzõterem egyszerre mindössze néhány fõt tud befogadni, nem csoda, hogy a már idézett alezredes azt állítja: „Fizikai felkészítés ugyan van, de egyeseknek lehetõségük van a felmérések alól kibújni, így fordulhat elõ az, hogy bár pontos számadatot nem ismerek, de véleményem szerint a testület jelentõs része nem felelne meg a fizikai elvárásoknak egy valós felmérésen.”
Elavult technika

Az Õrezred technikai felszerelését is sokan elégtelennek tartják, és – ez talán még rosszabb – alappal vagy alaptalanul, de beszerzések körüli korrupcióról szóló pletykák keringenek a beosztottak körében. A már idézett, a miniszterelnököt védõ csapathoz tartozó testõr szerint „a jelenleg használatban lévõ lövedékálló mellények nem felelnek meg a követelményeknek, nem a személyhez és nem a munka jellegének megfelelõk”. Más kérdés – ebben a vonatkozásban a vezetõk szakmai hanyagságát vagy hozzá nem értését emelte ki a rendõr –, hogy a parancsnokok nem is követeleik meg a mellények használatát.

Az autópark állapota is tényleges biztonsági probléma: „a biztonsági utánfutó gépkocsik sokkal kisebb teljesítményûek, mint a vezetõi autók, rosszabb a mûszaki felszereltségük is” – olvasható a miniszterelnök testõrének vallomásában. A KÕ-tõl már leszerelt, korábban idézett volt tiszt az Indexnek azt mondta, hogy a védett vezetõk elleni támadás esetén ez egyértelmûen növeli a veszélyt, a biztonsági kísérõ kocsiknak voltaképpen nagyobb teljesítményûeknek kellene lenniük, mint a védett személyt szállító jármûnek. Csak ebben az esetben lehet ugyanis biztosítani, hogy adott helyzetben a kocsik hátulról másodpercek alatt közrefogják a védett személyt szállító jármûvet, és biztosítsák védelmét.

A lõmellényekrõl szólva ugyanakkor azt emelte ki, hogy azok kétségtelenül nem felelnek meg ugyan az õrezredes munkára, de használatuk mellõzésének közvetve maguk a védett személyek is okai. Meglehetõsen prózai okokból: korábban többször érkezett – természetesen nem hivatalos – jelzés, hogy a mellényt viselõ õrezredesek néhány órás szolgálat után már zavaróan izzadtak, büdösek, a rendszeresített mellények ugyanis ruha alatt viselve nem szellõznek megfelelõen. Így általános gyakorlattá vált, hogy a parancsnokok ahelyett, hogy kifejezetten ösztönöznék, egyáltalán nem törõdnek a mellény viselésével. Ez pedig – megint nem nehéz belátni – a védett személyre is plusz kockázat, támadás esetén ugyanis könnyebben esik ki testõr a védelembõl.

Fegyveres támadáskor más gond is akadna: mint minden hasonló biztonsági szerepet betöltõ szervezetnél, az Õrezrednél is vannak géppisztolyok. A miniszterelnök védelmi csapatához tartozó, már idézett testõr ezekrõl azt mondta: „Az MP5-ös szolgálati géppisztolyok beszerzése: Tudomásom szerint közel száz darabot rendeltek belõle, amit egy kezemen megtudom számolni, hányszor használtunk. Elképzelhetõ, valakinek nagyon megérte, hogy ezeket megvegye, vagy pedig a beszerzésük teljes szakmai alkalmatlanságról tesz tanúbizonyságot.”

De mi is a gond a fegyverekkel? Az Indexnek név nélkül nyilatkozó volt õrezredes vezetõ elismerte: az MP5-ös típust számos hasonló szolgálatnál használják, de a KÕ-nek beszerzettek nem válltámaszosak, hanem nyakszíjasak, ezért célzott rövid sorozatok leadására sokkal kevésbé alkalmas. Igaz, mint a testõr vallomásából is kiderül, lõgyakorlatok sem igazán vannak.
A mundérbecsület mindenkinek fontos

Bár nem került még rá sor, ezeknek az embereknek elvileg mérlegelés, hezitálás nélkül képesnek kell lenniük arra, hogy adott esetben – ahogy a filmeken – lövésektõl védjék saját testükkel az állami vezetõket – mondta az Indexnek Posta Imre. A csak a politikai eseményeket figyelõ laikusnak sem nehéz belátnia, hogy az elmúlt évben a védett vezetõk biztonsági kockázata jelentõsen megnõtt, azaz ma nagyobb szükség van egy tökéletesen mûködõ õrezrede, mint talán bármikor korábban.

Díszõrjárat a Sándor-palota elõtt

Eközben, bár az állomány döntõ része képes, vagy képes lenne feladata magas szintû teljesítésére, ez aligha várható el tõlük. A kiképzések, lõgyakorlatok hiánya rontja a fizikai felkészültséget. A megalapozottságuktól függetlenül napi témává vált visszaélések, vezetõi hiányosságok és a megkérdõjelezett minõségû technikai eszközök szellemileg, lelkileg viselik meg a dolgozók többségét, hangsúlyozta Posta Imre.

Panasznak nem csak azért nincs helye, mert mint egy objektumõr vallomásában szerepel, „van olyan kollegám, aki beadott bizonyos üggyel kapcsolatban szolgálati panaszt, akit utána behívattak az adott osztályra, és nyomatékosan közölték vele, hogy vonja vissza panaszát, mert különben komoly hátrányai keletkezhetnek”. Az õrezredesek döntõ része élethivatásnak tekinti a munkáját, és bár rendre csalódnia kell, kifelé példás a szervezet iránti lojalitása is, emeli ki a pszichológus.

Posta Imre szerint bár vezetõinek, majd a miniszterelnöknek küldött jelzéseinek, figyelmeztetéseinek egyelõre õ maga és hétéves, korábban soha meg nem kérdõjelezett munkája látszik áldozatául esni, annyit mégis elért, hogy a hozzá eljutó visszajelzések alapján – persze a belsõ vizsgálat mindent rendben találó eredménye ellenére – az állomány szép lassan tapasztal némi változást, az utóbbi hónapokban elsõsorban a kiképzések, továbbképzések terén.
http://index.hu/b...zred07052/
#5 | Kameleon - 2013. november 12. 14:07:15
Én szóltam hogy MEGLESZTEK BASZVA KÕKEMÉNYEN!!! És jön a többi is... Legközelebb mással szórakozzatok!
#6 | postaimre - 2013. november 12. 15:03:22
Az LMP-s zsidaj minden ilyen heyen ott van..., de az Ángyán is egyre pepitább.

Ángyán és Schiffer összefog a NAV-botrányban

Index,
MTI

2013. november 11., hétfõ 16:12 |

Az LMP és Ángyán József volt államtitkár vizsgálóbizottságot szeretnének a pénteki NAV-botrány miatt. Az Együttnek saját ötlete van, de támogatják az LMP javaslatát is. Pénteken jelentette be a NAV egyik munkatársa, hogy az adóhatóság a kiemelt vállalatokat nem ellenõrzi rendesen, és amikor megpróbált ennek utánajárni, leállították.

Schiffer és Ángyán az elmúlt 11 évet, de különösen a 2002 és 2003 közötti idõszakot vizsgálnák. Azt szeretnék kideríteni, hogy

megnézi-e a kormány a költségvetés tervezésekor, hogy a kiemelt adózok befizették-e a tõlük elvárt pénzt, és
hogy a stratégiai partnerségi megállapodások megkötésekor vizsgálják-e, hogy a cégek tényleg tényleg fizettek adót.

Már neki is láttak összegyûjteni a bizottság felállításához szükséges 78 aláírást.

Egyébként Ángyán Józsefet már többször összefüggésbe hozták az LMP-vel, de eddig egy konferenciaszereplésen kívül nem adta sok jelét, hogy közeledne a párthoz, most viszont Schifferrel közösen álltak ki formálisan is a NAV-botrány ügyében.
#7 | kontroll88 - 2013. november 12. 17:11:41
Azt mondom, ez is olyan lesz, mint a Snowden ügy.
Mindenki szörnyülködik, meg felháborodik, aztán minden marad a régiben.
Az adócsalók tovább csalják az adót (nem mintha a befizetett adónkból valami hasznosat is csinálnának, azt ugyanúgy ellopják, csak mások ), a Zügyészség meg "bizonyíték hiányában" elejti az ügyet, és hamis vádért jól beperelik ezt a Horvátot. Vagy elcsúszik a fürdõszobában, és beveri a fejét kétszer. Utána bánatában láncfûrésszel öngyilkos lesz, vagy csak egy szívroham viszi el...
Bármi megeshet...
Itt rend nem lehet másként, csak úgy, ha azt rendes emberek csinálnak.

Hozzszls kldse


Hozzszls kldshez be kell jelentkezni.