Navigáció
Szakmai oldal:
RSS
Jásdi Kiss Imre: Hatodik Pecsét
Bejelentkezés
Üdvözlet
A MAI NAPTÓL (2013/09/22) AZ ÚJ WEBOLDALUNK A: HTTP://POSTAIMRE.MAGYARNEMZETIKORMANY.COM :)
.....................
(A www.postaimre.net a továbbiakban szakmai oldalként müködik
a www.magyarnemzetikormany.com/pi-klub cĂm - amint tapasztalhatjátok - elĂ©rhetö.)
.....................
(A www.postaimre.net a továbbiakban szakmai oldalként müködik
a www.magyarnemzetikormany.com/pi-klub cĂm - amint tapasztalhatjátok - elĂ©rhetö.)
Nézd meg: Az új világrendetlenség személyes oldalainak belépési pontja. (Menö Manó weboldala)
..................
..................
'Zsidót és kutyát nem szolgálunk ki'
MegrendĂtõ kiállĂtás vándorol a fõvárosban iskolárĂłl iskolára. A tablĂłk az egykorvolt Ăłbudai zsidĂł elemi iskola elhurcolt Ă©s megölt tanulĂłirĂłl Ă©s tanárairĂłl szĂłlnak.
A tárlatot a pesti Wesley János Fõiskola egyik tanárnõje, Gombocz Eszter találta ki, miután szĂven ĂĽtötte a Szabadság tĂ©rre fölállĂtandĂł nĂ©met megszállási emlĂ©kmĂ» tervezete. Gombocz szerint a mai diákoknak jogukban áll megtudni, mi törtĂ©nt a harmincas-negyvenes Ă©vekben az Ăłbudai izraelita iskolával, ami 1784. jĂşnius 17-Ă©n nyitotta meg kapuit a Zichy utcában.
A fotográfus utólag félelmében kiretusálta a fényképrõl a kabátokra tûzött sárga csillagokat
A vándorkiállĂtás tablĂłin sok az osztálykĂ©p. Olvashatunk naplĂłrĂ©szletet, leveleket, böngĂ©szhetĂĽnk házmester által hitelesĂtett zsidĂł lakásleltárt: 12 zsebkendõ, 6 kispárna, 2 tepsi, 2 retikĂĽl, 1 vaságy, 2 esernyõ... Az egyik tablĂłkĂ©pen mĂ©g ott van Weisz BĂ©la igazgatĂł Ăşr, a 42-ben kĂ©szĂĽltrõl már hiányzik: meghalt munkaszolgálatban. Az egyik fotĂłn, nagy masnis kislányt látunk, Parczel Editet 1944-bõl. Kicsit furcsán ĂĽl, mintha azt akarná, ne vegyĂĽk Ă©szre a szĂve fölĂ©, a ruhájára varrt sárga csillagot. Egy másik csoportkĂ©pen, ha hosszan szemrevĂ©telezzĂĽk, Ă©szrevehetjĂĽk, hogy a gyerekek ruhájárĂłl a sárga csillagot kiretusálták. A fĂ©nykĂ©pĂ©sz tette fĂ©lelmĂ©ben, mert hátha baja lesz abbĂłl, hogy zsidĂł gyerekeket fotĂłzott. 1939 Ă©s 44 között a magyar nemzetgyĂ»lĂ©s, illetve kĂ©pviselõház 21 zsidĂłtörvĂ©nyt fogadott el. És Ă“budán ĂĽzletek, fĂ»szerbolt Ă©s cukrászda, a gyertyaöntõ Ă©s a patikus ajtaján is megjelent a kiĂrás: „ZsidĂłt Ă©s kutyát nem szolgálunk ki!” Vagy: „ZsidĂłt Ă©s kutyát nem engedek be!” A nyilasház a BĂ©csi Ăşt Ă©s a Kiscelli Ăşt sarkánál volt.
hirdetés
– 1944-ben hajtottak minket az utcán. TizennĂ©gy Ă©ves voltam – emlĂ©kezett Fried Gabriella, aki 1937 Ă©s 41 között volt az Ăłbudai zsidĂł iskola diákja.
– Az összes vagyonunk kis lepedõ bugyorba volt összekötve, pár fegyveres magyar nyilas suhanc kĂsĂ©rt minket, mi több százan voltunk, benne anyám Ă©s Ă©n. A sarkon Ă©szrevettem az osztálytársamat. Én akkorra már kitĂ©rtem, a szĂĽleim keresztĂ©ny iskolába Ărattak, hogy megvĂ©djenek. Az egyik Ăłrán cĂ©dulát kaptam: „Gabi, te olyan rendes lány vagy, csak egy baj van veled, hogy zsidĂł vagy.” Az osztálytársam ott, az utcasarkon vidáman figyelte a menetet, Ă©n meg elfordĂtottam a fejem, hogy ne vegyen Ă©szre.
– HĂ©t-nyolc Ă©ves lehettem, amikor anyám levitt a pincĂ©be, ahol el kellett bĂşjnom – mondta Lang János, a zsidĂł iskola egykori napközise a vándorkiállĂtás helyszĂnĂ©n. – A kabátra, amit anyám rám adott, máig emlĂ©kszem. Lent sötĂ©t volt, fĂ©ltem egyedĂĽl. Anyám egyik keresztĂ©ny barátnõjĂ©t kellett volna megvárnom, aki majd elvisz, de Ă©n annyira fĂ©ltem, hogy fölszaladtam. Anyám akkor már menetkĂ©szen állt a sorban, megfogtam a kezĂ©t. A keresztĂ©ny nĂ©ni ekkor tĂ»nt fel, anyám odalökött, a nĂ©ni pedig gyorsan megragadta a kezemet. Egy idõs rendõr elfordĂtotta a fejĂ©t. A nĂ©ni a mai FĂ©nyes Adolf utca egyik földszintes házába vitt. Ganz nĂ©ninek hĂvták, a fĂ©rje zsidĂł volt. Csak egy hetet lehettem nála, mert egy nap kimentem a kertbe Ă©s pisiltem. Meglátta az egyik szomszĂ©d, hogy jĂ©, ez a gyerek zsidĂł, Ă©s szĂłlt Ganz nĂ©ninek, ha nem visz be azonnal a gettĂłba, akkor följelentik a körzeti testvĂ©rnĂ©l. És Ganz nĂ©ni megint kĂ©zen fogott, Ă©s elvitt a NagydiĂłfa utca 15.-be, Ă©s belökött. NĂ©met fegyvereseket nem láttam, mindig csak magyar rendõröket, magyar csendõröket, magyar nyilasokat. PrĂłbálom hideg fejjel nĂ©zni ezeket a tablĂłkĂ©peket, de egy-egy pillanatra belĂ©m csavar az a dolog... – mondta Lang János, Ă©s sĂrni kezdett.
– A sárga csillagot –magyarázta Fried Gabriella – 1944. április 4-tõl kellett viselnĂĽnk. Mondtam otthon, hogy Ă©n Ăgy nem megyek ki az utcára, nem megyek be az iskolába a bizonyĂtványomĂ©rt, amiben szintĂ©n szerepelt a vallásom; át volt hĂşzva, ki volt javĂtva. Ezen a fotĂłn a Szilágyi ErzsĂ©bet Gimnázium egyenruhájában vagyok, egy Bocskai-kabátban... Csillagos házbĂłl csillagos házba kellett költöznĂĽnk, vĂ©gĂĽl a Szent István Park 2.-be kerĂĽltĂĽnk, egy vĂ©dett házba. Az ágyunk egy ĂrĂłasztal volt, azon fekĂĽdtĂĽnk anyámmal. Egyszer csak jöttek a nyilasok, magyarok Ă©s mindannyiunkat kitereltek az utcára. Egy dobogĂłn állĂł, trĂłpusi kalapot viselõ fĂ©rfi hol jobbra mutatott, hol balra. Amikor elĂ©je Ă©rtĂĽnk, anyám mutatta a papĂrjainkat, amit összetĂ©pett, s engem az egyik oldalra, anyámat pedig a másikra kĂĽldte. Anyám harcos egyĂ©nisĂ©g volt, vitatkozni kezdett, mire a trĂłpusi kalapos megvonta a vállát Ă©s egy helyre mehettĂĽnk. KörĂĽlöttĂĽnk magyar katonák álltak. Volt, hogy fölmentek az egyik házba, kilõttek az ablakon, visszajöttek, azt mondták, a zsidĂłk voltak, Ă©s nĂ©hány embert agyonlõttek. Volt egy idõs bácsi kĂ©t bottal. Az egyik nyilas puskatussal mellbe vágta, a bácsi elesett. A nyilas ráüvöltött, álljon föl, de mert a bácsi nem tudott, ezĂ©rt agyonlõtte. És Ă©n ezt láttam.
hirdetés
GadĂł János Ăłbudai lakos most kilencvenkĂ©t Ă©ves. Grossnak szĂĽletett, az Ăłbudai zsidĂł elemibe 1928-tĂłl járt. Az iskola mellett volt a lakásuk, mindenre Ă©s mindenkire jĂłl emlĂ©kszik. A kis Weiszremeg a nagy Weiszre, a Jolánka meg az Ibolyka tanĂtĂł nĂ©nire, az utĂłbbi az igazgatĂł Ăşr felesĂ©ge volt. Weisz Andor tanár Ăşrral Ă©vekkel kĂ©sõbb, Mauthausenben, a koncentráciĂłs táborban találkozott: – SzegĂ©ny tanár Ăşr, nagyon rosszul nĂ©zett ki, alig tudott fölállni. HĂşszasával haltak meg mellettem az emberek. Az utolsĂł másfĂ©l hĂ©tben már kimenni sem volt kedvem azĂ©rt a kis vacsoráért, ami igen nagy baj, hiszen a cĂ©l az volt, hogy kihaljunk. Kõszegig csak magyar nyilasok hajtottak minket. Ăštközben sok ennivalĂłt nem kaptunk, az volt, amit letĂ©pkedtĂĽnk: repce, sĂłska, almafa levele. Az elemit a mi osztályunkban harmincan kezdtĂĽk el. Ebbõl huszonnyolcat deportáltak, ketten mĂ©g idõben elutaztak. A huszonnyolcbĂłl tizenketten jöttek vissza. Rajtam kĂvĂĽl, a fiĂşk közĂĽl már senki sem Ă©l, a lányok közĂĽl Steiner Lili Ă©lt a legtovább, de tĂz Ă©ve már õ is halott, Ă©s belĂĽlrõl már Ă©n is valami nagy-nagy fáradtságot Ă©rzek. NĂ©ha elõtörnek az emlĂ©kek.Hogy pĂ©ldául tagja voltam az Ăşjlaki cserkĂ©sz csapatnak, ami a Zsigmond tĂ©ren lĂ©võ iskolában mĂ»ködött.
– A zsidĂł iskola tanulĂłi – mondja Gombocz Eszter – magyarok voltak. ZsidĂł vallásĂş magyarok. Harminchárom emlĂ©kezõvel beszĂ©lgettem, Ă©s szinte mindegyikĂĽk megemlĂtette, hogy õk nagyon szerettek volna elsõsorban magyarok lenni, de ez nem sikerĂĽlhetett. Volt olyan fiĂş, akinek a Bocskai-sapkájába, amit mĂ©g a nagynĂ©njĂ©tõl kapott, Ă©s olyan nagyon bĂĽszkĂ©n viselt, az egyik társa belehugyozott. A Budai Izraelita HitközsĂ©g kebelĂ©ben 1924–1945-ig cserkĂ©szcsapat is mĂ»ködött. A 311-es Vörösmarty CserkĂ©sz Csapat. A közössĂ©g egyfajta oltalmat jelentett. A vezetõk a nyolctizennyolc Ă©ves gyermekekben tudatosan erõsĂtettĂ©k azt, hogy a fĂ©lelem ellenszere az összefogás, a kitartás, a humor megõrzĂ©se. 1941-ben a 311-es Vörösmartyt kizárták a Magyar CserkĂ©sz SzövetsĂ©gbõl, Ă©s a Budai Izraelita HitközsĂ©g ifjĂşsági csapatakĂ©nt mĂ»ködhetett csak tovább. 1941-tõl szinte az összes vezetõt behĂvták munkaszolgálatra. LegtöbbjĂĽk meghalt. BorbĂłl tĂzen mĂ©gis hazatĂ©rtek. Mert vĂ©gig biztatták, segĂtettĂ©k, olykor cipeltĂ©k egymást.
Az Ăłbudai zsidĂł iskolárĂłl szĂłlĂł tárlatot látták már a Veres PĂ©ter Gimnáziumban, a Wesley János Fõiskolán, a tablĂłk április 22-tõl a Budapest-Fasori EvangĂ©likus Gimnáziumba kerĂĽlnek, azután az AlternatĂv Közgazdasági Gimnáziumba... Az Ăłbudai zsidĂł iskola Ă©pĂĽletĂ©t lebontották, s hogy legyen nyoma mindannak, ami törtĂ©nt, a tĂşlĂ©lõk, Gombocz Eszterrel egyĂĽtt, emlĂ©ktáblát avattak az Ă“buda utcában, amit egykor Zichynek hĂvtak.
Link
http://nol.hu/belfold/zsidot-es-kutyat-nem-szolgalunk-ki-1457091
A tárlatot a pesti Wesley János Fõiskola egyik tanárnõje, Gombocz Eszter találta ki, miután szĂven ĂĽtötte a Szabadság tĂ©rre fölállĂtandĂł nĂ©met megszállási emlĂ©kmĂ» tervezete. Gombocz szerint a mai diákoknak jogukban áll megtudni, mi törtĂ©nt a harmincas-negyvenes Ă©vekben az Ăłbudai izraelita iskolával, ami 1784. jĂşnius 17-Ă©n nyitotta meg kapuit a Zichy utcában.
A fotográfus utólag félelmében kiretusálta a fényképrõl a kabátokra tûzött sárga csillagokat
A vándorkiállĂtás tablĂłin sok az osztálykĂ©p. Olvashatunk naplĂłrĂ©szletet, leveleket, böngĂ©szhetĂĽnk házmester által hitelesĂtett zsidĂł lakásleltárt: 12 zsebkendõ, 6 kispárna, 2 tepsi, 2 retikĂĽl, 1 vaságy, 2 esernyõ... Az egyik tablĂłkĂ©pen mĂ©g ott van Weisz BĂ©la igazgatĂł Ăşr, a 42-ben kĂ©szĂĽltrõl már hiányzik: meghalt munkaszolgálatban. Az egyik fotĂłn, nagy masnis kislányt látunk, Parczel Editet 1944-bõl. Kicsit furcsán ĂĽl, mintha azt akarná, ne vegyĂĽk Ă©szre a szĂve fölĂ©, a ruhájára varrt sárga csillagot. Egy másik csoportkĂ©pen, ha hosszan szemrevĂ©telezzĂĽk, Ă©szrevehetjĂĽk, hogy a gyerekek ruhájárĂłl a sárga csillagot kiretusálták. A fĂ©nykĂ©pĂ©sz tette fĂ©lelmĂ©ben, mert hátha baja lesz abbĂłl, hogy zsidĂł gyerekeket fotĂłzott. 1939 Ă©s 44 között a magyar nemzetgyĂ»lĂ©s, illetve kĂ©pviselõház 21 zsidĂłtörvĂ©nyt fogadott el. És Ă“budán ĂĽzletek, fĂ»szerbolt Ă©s cukrászda, a gyertyaöntõ Ă©s a patikus ajtaján is megjelent a kiĂrás: „ZsidĂłt Ă©s kutyát nem szolgálunk ki!” Vagy: „ZsidĂłt Ă©s kutyát nem engedek be!” A nyilasház a BĂ©csi Ăşt Ă©s a Kiscelli Ăşt sarkánál volt.
hirdetés
– 1944-ben hajtottak minket az utcán. TizennĂ©gy Ă©ves voltam – emlĂ©kezett Fried Gabriella, aki 1937 Ă©s 41 között volt az Ăłbudai zsidĂł iskola diákja.
– Az összes vagyonunk kis lepedõ bugyorba volt összekötve, pár fegyveres magyar nyilas suhanc kĂsĂ©rt minket, mi több százan voltunk, benne anyám Ă©s Ă©n. A sarkon Ă©szrevettem az osztálytársamat. Én akkorra már kitĂ©rtem, a szĂĽleim keresztĂ©ny iskolába Ărattak, hogy megvĂ©djenek. Az egyik Ăłrán cĂ©dulát kaptam: „Gabi, te olyan rendes lány vagy, csak egy baj van veled, hogy zsidĂł vagy.” Az osztálytársam ott, az utcasarkon vidáman figyelte a menetet, Ă©n meg elfordĂtottam a fejem, hogy ne vegyen Ă©szre.
– HĂ©t-nyolc Ă©ves lehettem, amikor anyám levitt a pincĂ©be, ahol el kellett bĂşjnom – mondta Lang János, a zsidĂł iskola egykori napközise a vándorkiállĂtás helyszĂnĂ©n. – A kabátra, amit anyám rám adott, máig emlĂ©kszem. Lent sötĂ©t volt, fĂ©ltem egyedĂĽl. Anyám egyik keresztĂ©ny barátnõjĂ©t kellett volna megvárnom, aki majd elvisz, de Ă©n annyira fĂ©ltem, hogy fölszaladtam. Anyám akkor már menetkĂ©szen állt a sorban, megfogtam a kezĂ©t. A keresztĂ©ny nĂ©ni ekkor tĂ»nt fel, anyám odalökött, a nĂ©ni pedig gyorsan megragadta a kezemet. Egy idõs rendõr elfordĂtotta a fejĂ©t. A nĂ©ni a mai FĂ©nyes Adolf utca egyik földszintes házába vitt. Ganz nĂ©ninek hĂvták, a fĂ©rje zsidĂł volt. Csak egy hetet lehettem nála, mert egy nap kimentem a kertbe Ă©s pisiltem. Meglátta az egyik szomszĂ©d, hogy jĂ©, ez a gyerek zsidĂł, Ă©s szĂłlt Ganz nĂ©ninek, ha nem visz be azonnal a gettĂłba, akkor följelentik a körzeti testvĂ©rnĂ©l. És Ganz nĂ©ni megint kĂ©zen fogott, Ă©s elvitt a NagydiĂłfa utca 15.-be, Ă©s belökött. NĂ©met fegyvereseket nem láttam, mindig csak magyar rendõröket, magyar csendõröket, magyar nyilasokat. PrĂłbálom hideg fejjel nĂ©zni ezeket a tablĂłkĂ©peket, de egy-egy pillanatra belĂ©m csavar az a dolog... – mondta Lang János, Ă©s sĂrni kezdett.
– A sárga csillagot –magyarázta Fried Gabriella – 1944. április 4-tõl kellett viselnĂĽnk. Mondtam otthon, hogy Ă©n Ăgy nem megyek ki az utcára, nem megyek be az iskolába a bizonyĂtványomĂ©rt, amiben szintĂ©n szerepelt a vallásom; át volt hĂşzva, ki volt javĂtva. Ezen a fotĂłn a Szilágyi ErzsĂ©bet Gimnázium egyenruhájában vagyok, egy Bocskai-kabátban... Csillagos házbĂłl csillagos házba kellett költöznĂĽnk, vĂ©gĂĽl a Szent István Park 2.-be kerĂĽltĂĽnk, egy vĂ©dett házba. Az ágyunk egy ĂrĂłasztal volt, azon fekĂĽdtĂĽnk anyámmal. Egyszer csak jöttek a nyilasok, magyarok Ă©s mindannyiunkat kitereltek az utcára. Egy dobogĂłn állĂł, trĂłpusi kalapot viselõ fĂ©rfi hol jobbra mutatott, hol balra. Amikor elĂ©je Ă©rtĂĽnk, anyám mutatta a papĂrjainkat, amit összetĂ©pett, s engem az egyik oldalra, anyámat pedig a másikra kĂĽldte. Anyám harcos egyĂ©nisĂ©g volt, vitatkozni kezdett, mire a trĂłpusi kalapos megvonta a vállát Ă©s egy helyre mehettĂĽnk. KörĂĽlöttĂĽnk magyar katonák álltak. Volt, hogy fölmentek az egyik házba, kilõttek az ablakon, visszajöttek, azt mondták, a zsidĂłk voltak, Ă©s nĂ©hány embert agyonlõttek. Volt egy idõs bácsi kĂ©t bottal. Az egyik nyilas puskatussal mellbe vágta, a bácsi elesett. A nyilas ráüvöltött, álljon föl, de mert a bácsi nem tudott, ezĂ©rt agyonlõtte. És Ă©n ezt láttam.
hirdetés
GadĂł János Ăłbudai lakos most kilencvenkĂ©t Ă©ves. Grossnak szĂĽletett, az Ăłbudai zsidĂł elemibe 1928-tĂłl járt. Az iskola mellett volt a lakásuk, mindenre Ă©s mindenkire jĂłl emlĂ©kszik. A kis Weiszremeg a nagy Weiszre, a Jolánka meg az Ibolyka tanĂtĂł nĂ©nire, az utĂłbbi az igazgatĂł Ăşr felesĂ©ge volt. Weisz Andor tanár Ăşrral Ă©vekkel kĂ©sõbb, Mauthausenben, a koncentráciĂłs táborban találkozott: – SzegĂ©ny tanár Ăşr, nagyon rosszul nĂ©zett ki, alig tudott fölállni. HĂşszasával haltak meg mellettem az emberek. Az utolsĂł másfĂ©l hĂ©tben már kimenni sem volt kedvem azĂ©rt a kis vacsoráért, ami igen nagy baj, hiszen a cĂ©l az volt, hogy kihaljunk. Kõszegig csak magyar nyilasok hajtottak minket. Ăštközben sok ennivalĂłt nem kaptunk, az volt, amit letĂ©pkedtĂĽnk: repce, sĂłska, almafa levele. Az elemit a mi osztályunkban harmincan kezdtĂĽk el. Ebbõl huszonnyolcat deportáltak, ketten mĂ©g idõben elutaztak. A huszonnyolcbĂłl tizenketten jöttek vissza. Rajtam kĂvĂĽl, a fiĂşk közĂĽl már senki sem Ă©l, a lányok közĂĽl Steiner Lili Ă©lt a legtovább, de tĂz Ă©ve már õ is halott, Ă©s belĂĽlrõl már Ă©n is valami nagy-nagy fáradtságot Ă©rzek. NĂ©ha elõtörnek az emlĂ©kek.Hogy pĂ©ldául tagja voltam az Ăşjlaki cserkĂ©sz csapatnak, ami a Zsigmond tĂ©ren lĂ©võ iskolában mĂ»ködött.
– A zsidĂł iskola tanulĂłi – mondja Gombocz Eszter – magyarok voltak. ZsidĂł vallásĂş magyarok. Harminchárom emlĂ©kezõvel beszĂ©lgettem, Ă©s szinte mindegyikĂĽk megemlĂtette, hogy õk nagyon szerettek volna elsõsorban magyarok lenni, de ez nem sikerĂĽlhetett. Volt olyan fiĂş, akinek a Bocskai-sapkájába, amit mĂ©g a nagynĂ©njĂ©tõl kapott, Ă©s olyan nagyon bĂĽszkĂ©n viselt, az egyik társa belehugyozott. A Budai Izraelita HitközsĂ©g kebelĂ©ben 1924–1945-ig cserkĂ©szcsapat is mĂ»ködött. A 311-es Vörösmarty CserkĂ©sz Csapat. A közössĂ©g egyfajta oltalmat jelentett. A vezetõk a nyolctizennyolc Ă©ves gyermekekben tudatosan erõsĂtettĂ©k azt, hogy a fĂ©lelem ellenszere az összefogás, a kitartás, a humor megõrzĂ©se. 1941-ben a 311-es Vörösmartyt kizárták a Magyar CserkĂ©sz SzövetsĂ©gbõl, Ă©s a Budai Izraelita HitközsĂ©g ifjĂşsági csapatakĂ©nt mĂ»ködhetett csak tovább. 1941-tõl szinte az összes vezetõt behĂvták munkaszolgálatra. LegtöbbjĂĽk meghalt. BorbĂłl tĂzen mĂ©gis hazatĂ©rtek. Mert vĂ©gig biztatták, segĂtettĂ©k, olykor cipeltĂ©k egymást.
Az Ăłbudai zsidĂł iskolárĂłl szĂłlĂł tárlatot látták már a Veres PĂ©ter Gimnáziumban, a Wesley János Fõiskolán, a tablĂłk április 22-tõl a Budapest-Fasori EvangĂ©likus Gimnáziumba kerĂĽlnek, azután az AlternatĂv Közgazdasági Gimnáziumba... Az Ăłbudai zsidĂł iskola Ă©pĂĽletĂ©t lebontották, s hogy legyen nyoma mindannak, ami törtĂ©nt, a tĂşlĂ©lõk, Gombocz Eszterrel egyĂĽtt, emlĂ©ktáblát avattak az Ă“buda utcában, amit egykor Zichynek hĂvtak.
Link
http://nol.hu/belfold/zsidot-es-kutyat-nem-szolgalunk-ki-1457091
Hozzászólások
Oldal: 2 / 2: 12
#11 |
vihar
- 2014. április 19. 13:48:19
#12 |
mormota1968
- 2014. április 19. 21:03:36
#13 |
gabi
- 2014. április 20. 00:20:34
#14 |
Balu
- 2014. április 20. 01:23:43
#15 |
keepfargo
- 2014. április 20. 11:57:27
#16 |
cico
- 2014. április 21. 12:50:20
#17 |
talpi
- 2014. április 23. 05:10:12
Oldal: 2 / 2: 12
Hozzászólás küldése
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.