Navigáció
Szakmai oldal:
RSS
Jásdi Kiss Imre: Hatodik Pecsét
Bejelentkezés
Üdvözlet
A MAI NAPTÓL (2013/09/22) AZ ÚJ WEBOLDALUNK A: HTTP://POSTAIMRE.MAGYARNEMZETIKORMANY.COM :)
.....................
(A www.postaimre.net a továbbiakban szakmai oldalként müködik
a www.magyarnemzetikormany.com/pi-klub cĂm - amint tapasztalhatjátok - elĂ©rhetö.)
.....................
(A www.postaimre.net a továbbiakban szakmai oldalként müködik
a www.magyarnemzetikormany.com/pi-klub cĂm - amint tapasztalhatjátok - elĂ©rhetö.)
Nézd meg: Az új világrendetlenség személyes oldalainak belépési pontja. (Menö Manó weboldala)
..................
..................
Az egyenruha lötyöghet, de senki nem szĂvat – bevonultam katonának
Milyen roma-ntikus..., de azért csak hozzák a köztudatba...! Katona már nem csak hivatásszerûen lehet valaki, tartalékosként akár pár hétre vagy hónapra, másodállásban is kipróbálhatjuk, milyen manapság védeni a hont. Bevonultam a honvédség Soroksári úti laktanyájába, ahol több meglepetés is ért.
A kocsmai sztorizások kifogyhatatlan tárházául szolgálĂł sorkatonaságot már 2004-ben eltöröltĂ©k ugyan, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne kĂłstolhatnánk bele a katonaságba, akár amolyan szezonális másodálláskĂ©nt is. Erre a 2012-ben bevezetett önkĂ©ntes tartalĂ©kos rendszer keretĂ©ben nyĂlik lehetõsĂ©g: ha valaki – legyen fĂ©rfi vagy nõ – megfelel a csatlakozás feltĂ©teleinek, Ă©s hajlandĂł teljesĂteni a huszonöt napos alapkikĂ©pzĂ©st, akkor bĂ©keidõben is jĂł esĂ©llyel találnak neki feladatot a honvĂ©dsĂ©gnĂ©l. Ehhez nem kell feladnia a polgári foglalkozását vagy a tanulmányait, a honvĂ©dsĂ©g ugyanis csak elõre egyeztetett idõpontban (ne adj isten háborĂş vagy katasztrĂłfahelyzet esetĂ©n) hĂvja be, kĂ©t Ă©vente legfeljebb három hĂłnapra. Ez egy elmĂ©leti maximum, a valĂłs behĂvási idõ mindenkinĂ©l más, Ă©s termĂ©szetesen bármikor ki is lehet szállni, ha valaki idõközben rájönne, hogy ez mĂ©gsem neki valĂł. A tartalĂ©kos szolgálatĂ©rt az igĂ©nybevĂ©teltõl fĂĽggõen nĂ©mi pĂ©nz is jár, a munkáltatĂłkat pedig támogatásokkal motiválja az állam, hogy a behĂvĂł miatt esetleg felborulĂł munkaidõ ellenĂ©re is megĂ©rje alkalmazni az önkĂ©ntes katonákat.
Miután a program elindult, úgy döntöttem, tartalékosnak állok, és 2013-ban végig is csináltam az alapkiképzést (a rendszerrel kapcsolatos tudnivalókról itt olvashat bõvebben).
tartalékos katonaság, laktanya
Az idei Ă©vre tervezett behĂvásom idõpontját már hĂłnapokkal korábban bejelentette nekem a honvĂ©dsĂ©g, Ă©s mivel a dátum megfelelt, maradtunk is ebben. IdĂ©n három hĂ©t tĂ©nyleges szolgálatra kellett bevonulnom. A behĂvĂł mellĂ© rĂ©szletes listát is kaptam arrĂłl, hogy mi mindent kell magammal vinnem, hogy aztán kiderĂĽljön, az összecsomagolt cuccokbĂłl a sportfelszerelĂ©sen kĂvĂĽl valĂłjában másra nem is lett volna szĂĽksĂ©g. Persze, Ă©n budapestikĂ©nt naponta hazajártam, aki pĂ©ldául SiĂłfokrĂłl vonult be Tatára, az nyilván nagyobb hasznát vette a kĂ©t lakatnak, a vállfának vagy a tisztálkodĂł felszerelĂ©snek.
A katona ma már idõbeosztását tekintve nem igazán tér el egy átlagos munkavállalótól. A munkaidõ rendszerint reggel 7.30-tól délután négyig, péntekenként pedig fél 2-ig tart. A fegyelem azért persze meghatározó, mégiscsak a katonaságról van szó: negyed és fél nyolc között mindenki pedánsan beérkezik, és fél nyolcra már katonai egyenruhában el is foglalja a szolgálati helyét. Pontban a munkaidõ végén pedig mindenki leteszi a munkát, a túlóra ebben a körben nem is nagyon értelmezhetõ (egyéni kivételek azért akadnak).
A laktanya környéket viszont ezután sem árasztják el az uniformisok, az egyenruhát ugyan elvileg a hazautazás alatt is lehetne viselni, de a katonák nem igazán élnek ezzel a lehetõséggel.
tartaláékos katonaság, egyenruha
Lazább, mint ahogy elképzelnénk
Az ember persze arra számĂt, hogy egy ilyen formális szabályokon Ă©s szigorĂş hierarchián nyugvĂł szervezetbõl ha valami, hát a rugalmasság biztosan hiányzik. Ennek azonban Ă©ppen az ellenkezõjĂ©t tapasztaltam: az általam megismert katonák lazább Ă©s nyitottabb szellemben dolgoznak, nagyobb segĂtõkĂ©szsĂ©ggel Ă©s toleranciával állnak egymáshoz, mint sok civil cĂ©g munkatársa.
SzĂł sincs már arrĂłl sem, hogy a laktanyában pillanatonkĂ©nt tisztelgõ katonákba botlana az ember. Az objektum parancsnokának (aki egy tábornok) Ă©s második emberĂ©nek (aki egy ezredes) ugyan kivĂ©tel nĂ©lkĂĽl mindig mindenki tiszteleg, ennĂ©l alacsonyabb rangfokozatokban azonban jellemzõen egy kĂ©zfogásban Ă©s egy „jĂł reggelt”-ben merĂĽl ki a köszöntĂ©s (persze valĂłszĂnĂ»leg laktanyája is válogatja, hol, mi a szokás).
Ugyancsak elmĂşlt már az idõ, amikor a katonának mĂ©g ahhoz is engedĂ©lyt kellett kĂ©rnie a feljebbvalĂłjátĂłl, hogy kĂ©rdezzen. Noha az „alezredes/százados/törzsõrmester Ăşr” megszĂłlĂtás, illetve az „erõt, egĂ©szsĂ©get”, a „parancs, Ă©rtettem” Ă©s a „jelentkezem” kifejezĂ©sek elõfordulnak, de jĂłval ritkábban hangzanak el, mint azt a háborĂşs filmek alapján gondolhatnánk.
SzintĂ©n teljesen kikoptak a honvĂ©dsĂ©gbõl azok a durva szĂvatások, amik anno meghatározták a sorkatonaságot. OttlĂ©tem alatt vĂ©gig nagyszerĂ» volt a hangulat, az ĂĽres idõnkben rengeteget beszĂ©lgettĂĽnk, röpködtek a sztorik a rĂ©gi idõkrõl. TĂ©ma volt bõven, mivel rajtam kĂvĂĽl szinte mindenki legalább tizenöt Ă©vet szolgált a seregben, mielõtt tartalĂ©kosnak állt.
tartalékos katonaság, csoportkép
Tartalékos csapatunk
De mit csinál egy tartalékos katona?
Mivel a honvĂ©dsĂ©gben kis tĂşlzással nincs kĂ©t pontosan ugyanolyan beosztás – vagyis konkrĂ©t munkakör –, ezĂ©rt általában minden tartalĂ©kos teljesen mást csinál a szolgálata során: õrsĂ©get ad egy hadgyakorlaton, mesterlövĂ©sz-kikĂ©pzĂ©st kap, gĂ©pkocsit vezet, logisztikus, esetleg rĂ©gi hadisĂrokat ĂşjĂt fel. A lista szinte vĂ©gtelen.
Engem a szakkĂ©pesĂtĂ©sem okán informatikai tisztkĂ©nt osztottak be egy „NATO-kompatibilis tervezĂ©si központba”. A szolgálatom elsõ napjai a laktanyában lĂ©võ katonai szervezetek körĂĽlbelĂĽli megismerĂ©sĂ©vel, valamint munkavĂ©delmi, ĂĽgyviteli Ă©s egyĂ©b elõadások meghallgatásával teltek. Ezen kĂvĂĽl, miután a szolgálati idõbe Ă©ppen beleestek a Hõsök Napjával kapcsolatos rendezvĂ©nyek, pár napig „alakiztunk” is (jobbra át, balra át, vigyázzmenet, stb.), hogy rĂ©szt tudjunk venni a Hõsök terĂ©n rendezett dĂszszemlĂ©n. Nem tudok szabadulni a gondolattĂłl, hogy a honvĂ©dsĂ©g alapvetõen emiatt rendelt be minket, Ă©s a katonai szakkikĂ©pzĂ©sĂĽnk már csak hab volt a tortán.
Fotó: Hirling Bálint
katonai tisztavatás, hõsök tere, bevonulás
A számĂtĂłgĂ©pek hol vannak?
A NATO logisztikával kapcsolatos „mozgást tervezõ központ”, ahová a beosztásom szĂłlt, gyakorlatilag kĂ©t irodát jelentett, amelyekben öt ember dolgozott. Azt gondoltam, hogy akkor ugye nekik van öt számĂtĂłgĂ©pĂĽk, mivel vĂ©gĂĽl is ez egy számĂtĂłgĂ©pes csoport. Ehhez kĂ©pest az asztalokon nemigen mutatkoztak számĂtĂłgĂ©pek. A csapat összesen kĂ©t laptoppal tud gazdálkodni, de közĂĽlĂĽk is csak az egyik volt munkára foghatĂł. Van mĂ©g egy közös számĂtĂłgĂ©pĂĽk a hálĂłzaton, ahol az „Ă©les” tervezĂ©st csinálják, de ez Ăgy is nagyon kevĂ©snek tĂ»nt. Nemcsak a gĂ©pekben, hanem kikĂ©pzĂ©sĂĽnkre fordĂtott kapacitásban is akadtak hiányosságok; sajnos az állomány leterheltsĂ©ge, a sok kĂĽlsõ munka miatt nem tudtak annyit foglalkozni velĂĽnk, amennyit szerettek volna, de azĂ©rt megtettĂ©k, amit lehetett.
MĂ©g meglepõbb volt az egyik tartalĂ©kos társam beosztása, ami az „informatikai központ”-ba szĂłlt, miközben az informatikai központot csak háborĂşs helyzetben fogják egyáltalán megalakĂtani, Ăgy neki elĂ©g nehĂ©z dolga volt.
Ami elveszhet, az el is vész
A katonái ruházat kiosztása sem ment Ă©ppen zökkenõmentesen. ElmĂ©letileg a dolog Ăşgy mĂ»ködik, hogy mindenkinek saját, Ăşj felszerelĂ©se van, amit mĂ©g az elsõ tartalĂ©kos kikĂ©pzĂ©se során kap meg. A nyári felszerelĂ©s kĂ©t zubbonybĂłl, kĂ©t nadrágbĂłl, egy bakancsbĂłl (amit szerencsĂ©re már nem kell betörni, mint a kilencvenes Ă©vekben), három pĂłlĂłbĂłl, egy sapkábĂłl, illetve egy málhazsákbĂłl áll (ez viszont pont ugyanolyan, mint 1993-ban). A tĂ©li felszerelĂ©ssel egyĂĽtt ezt a saját csomagot kĂĽldik tovább ahhoz az alakulathoz, ahova idõközönkĂ©nt behĂvják a tartalĂ©kos katonát.
A gyakorlatban azonban ez nĂ©mikĂ©pp máskĂ©nt ment. Én mĂ©g egĂ©sz jĂł helyzetben voltam, mert a kĂ©t zubbonybĂłl csak egyet cserĂ©lt ki valaki egy rĂ©gebbi gyártásĂşra, az L-es pĂłlĂłk helyett XL-eseket kaptam vissza, Ă©s a hevederöv (magyarul derĂ©kszĂj) is egy hosszabb darabra lett cserĂ©lve ahhoz kĂ©pest, mint amit leadtam. Igaz, utĂłbbibĂłl vadonatĂşjat kaptam, mĂ©g a fĂłlia is rajta volt, viszont tĂşl nagynak bizonyult, Ă©s bár kĂ©sõbb kaptam helyette egy megfelelõ mĂ©retĂ»t, ezt leszerelĂ©skor visszatettĂ©k az eredeti tulajdonos polcára, vagyis a következõ behĂváskor ismĂ©t megkezdõdhet majd a kutatás egy hozzám passzolĂł darab után.
tartalékos katonaság
Az egyik társam, egy nyugállományĂş ezredes már sokkal rosszabbul járt, neki mĂ©g a háromhetes szolgálatának a vĂ©gĂ©re sem sikerĂĽlt kinyomozni, hogy hol lehet a ruhája, Ă©s csak a bevonulás után egy hĂ©ttel kapott kölcsön egy egyenruhát. Elgondolkodtam: vajon mi lenne itt egy nagyobb katonai mozgĂłsĂtás esetĂ©n, ha már kilenc bevonulĂł tartalĂ©kos felszerelĂ©sĂ©t sem sikerĂĽlt megoldani egy olyan laktanyában, ahol egyĂ©bkĂ©nt a Magyar HonvĂ©dsĂ©g Logisztikai Központja Ă©s az AnyagellátĂł Raktárbázisa is mĂ»ködik.
A szolgálatom alapján világossá vált, mire is gondol a honvĂ©delmi miniszter, amikor arrĂłl beszĂ©l, hogy „fojtogatĂł pĂ©nzhiánnyal” kĂĽszködnek a magyar katonák. Mindezt mi sem szemlĂ©lteti jobban, mint hogy a tĂ©põzáras rendfokozati jelzĂ©sĂĽnket (ami a bajtársunk egyenruhájával egyĂĽtt szintĂ©n elkeveredhetett valahol a szállĂtásban) a szolgálatunk vĂ©gĂ©ig sem sikerĂĽlt megkapnunk, de ugyanez vonatkozik az egyenruhán lĂ©võ HUNGARY feliratra, Ă©s kettõnk esetĂ©ben a nĂ©vfeliratra is. Ezeket a hiányzĂł dolgokat mindenki megprĂłbálta elkĂ©rni valakitõl kölcsönbe, a nĂ©vfeliratot pĂ©ldául a felvonulást megelõzõ utolsĂł pillanatban, puszta szĂvessĂ©gbõl csinálta meg nekĂĽnk valaki a Petõfi-laktanyábĂłl.
tartalékos katonaság alakulatok
Az ellátás egész jó
A laktanya egyik leginkább rendezett rĂ©sze az Ă©tkezde, ahol naponta mindössze 610 forintĂ©rt háromfĂ©le, kimondottan jĂł minõsĂ©gĂ» menĂĽbõl választhatnak a hivatásos/szerzõdĂ©ses állomány tagjai. A tartalĂ©kosok termĂ©szetesen ingyen kapják az ellátást, ami a naponta hazajárĂłknak egy ebĂ©det jelent, a többieknek pedig hideg csomagot is osztanak reggelire Ă©s vacsorára. MĂ©g a bevonulás elõtt feltett kĂ©rdĂ©semre, miszerint megoldhatĂł-e a vegetáriánus Ă©tkezĂ©s, azt az egyenes választ kaptam, hogy „egyáltalán nem”, de jĂł hĂr, hogy nem minden alakulatnál ez a helyzet. SzĂłval a vegáknak ajánlott Ă©rdeklõdniĂĽk, hogy melyik helyõrsĂ©gben tudják ezt biztosĂtani nekik (Tatán pĂ©ldául tudják).
Kibõl lesz a tartalékos?
Az önkĂ©ntes mĂ»veleti tartalĂ©kos állomány jelentõs rĂ©szĂ©t ma mĂ©g a volt korkedvezmĂ©nnyel (25 Ă©ves szolgálat után) nyugdĂjba vonult katonatisztek Ă©s altisztek alkotják, akik nem csupán a kaland kedvéért csatlakoztak Ăşjra a honvĂ©dsĂ©ghez. Hanem azĂ©rt is, mert 2012-ben a szolgálati nyugdĂjukat átminõsĂtettĂ©k „szolgálati járandĂłsággá”, amibõl aztán automatikusan levonnak Ă©vi 16 százalĂ©kot, kivĂ©ve, ha valakit felvesznek tartalĂ©kos szolgálatra – ami Ăgy már kimondottan erõs motiváciĂł a csatlakozásra. Ilyenkor jellemzõen alacsonyabb rendfokozatot/beosztást kapnak, Ăgy a nyugállományĂş ezredesek Ă©s alezredesek nálunk pĂ©ldául tartalĂ©kos századosok (de más alakulatnál olyat is hallottam, hogy törzsõrmesterek) lettek. Mondjuk Ăşgy, ez nem váltott ki kitörõ örömet belõlĂĽk.
Az elsõ idõszakban szinte csak ez a korosztály adta a tartalékos állományt, aztán évrõl évre egyre több fiatal kezdett el jelentkezni (fõként civil egyetemisták, fõiskolások), a tendencia pedig folytatódik. (Hozzáteszem, a már leszerelt egykori szerzõdéses legénységi katonák bevonzására is nagy szükség lenne, hiszen más hadseregekben fõként õk alkotják a tartalékos állományt, nálunk viszont szinte egyáltalán nincsenek jelen.)
A velem egyĂĽtt ebbe a laktanyába behĂvott tartalĂ©kosok mind szolgálati járandĂłságos fõtisztek voltak (õrnagy, alezredes, ezredes), ami Ă©rthetõ is, hiszen vĂ©gĂĽl is egy NATO-kompatibilis tervezõ/logisztikai központba kerĂĽltek, ahol magasabb szaktudást igĂ©nylõ munkakörök várták õket. Azon kĂvĂĽl, hogy 1993-ban aktĂv katonai tĂ»zszerĂ©sz voltam, nekem is minimum öt Ă©v tanulás kellett mĂ©g a civil Ă©letben, hogy a honvĂ©dsĂ©g egyáltalán fel tudja ajánlani a jelenlegi katonai beosztásomat.
Nehéz a dolga
A kisebb döccenõk ellenére jó élmény volt három hétre kiszállni a napi üzleti mókuskerékbõl, elmerülni egy másik szubkultúrában, ami nem csak abban különbözik a civil világtól, hogy itt egyenruhát viselnek az emberek. Az általam megismert katonák kellemes meglepetéseket okoztak, a munkához való hozzáállásukat pedig igazán nem érheti panasz. Igyekeznek mindenhol helytállni, ám sokszor úgy érzik, túl kevesen vannak, gyakran két vagy három helyen kéne ott lenniük egyszerre, hogy eleget tegyenek minden feladatnak. Ezért aztán sokszor elõfordul, nem jutnak el NATO- továbbképzésekre, szakmai konferenciákra, ahová pedig rendszeresen kellene járniuk, hiszen egy meglehetõsen komplex és folyamatos tanulást igénylõ logisztikai rendszerrel dolgoznak. Ebbõl a túlterheltségbõl adódik az is, hogy sokszor nem igazán tudtak foglalkozni a kiképzésünkkel sem, mert éppen máshol kellett lenniük.
KözvetlenĂĽl a leszerelĂ©sem után kezdõdött el pĂ©ldául egy olyan magyarországi hadgyakorlat, amelyben 20 ország 1700 katonája Ă©s 600 technikai eszköze vett rĂ©szt, Ă©s ez a központ biztosĂtja az egĂ©sz hadgyakorlat logisztikai tervezĂ©sĂ©t. ĂŤgy aztán kĂ©sz csoda, hogy mĂ©g arra is volt idejĂĽk, hogy a szolgálat vĂ©gĂ©n egy emlĂ©klapot is átadjanak nekĂĽnk. Jelenleg is ott lĂłg a szobám falán.Link
A kocsmai sztorizások kifogyhatatlan tárházául szolgálĂł sorkatonaságot már 2004-ben eltöröltĂ©k ugyan, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne kĂłstolhatnánk bele a katonaságba, akár amolyan szezonális másodálláskĂ©nt is. Erre a 2012-ben bevezetett önkĂ©ntes tartalĂ©kos rendszer keretĂ©ben nyĂlik lehetõsĂ©g: ha valaki – legyen fĂ©rfi vagy nõ – megfelel a csatlakozás feltĂ©teleinek, Ă©s hajlandĂł teljesĂteni a huszonöt napos alapkikĂ©pzĂ©st, akkor bĂ©keidõben is jĂł esĂ©llyel találnak neki feladatot a honvĂ©dsĂ©gnĂ©l. Ehhez nem kell feladnia a polgári foglalkozását vagy a tanulmányait, a honvĂ©dsĂ©g ugyanis csak elõre egyeztetett idõpontban (ne adj isten háborĂş vagy katasztrĂłfahelyzet esetĂ©n) hĂvja be, kĂ©t Ă©vente legfeljebb három hĂłnapra. Ez egy elmĂ©leti maximum, a valĂłs behĂvási idõ mindenkinĂ©l más, Ă©s termĂ©szetesen bármikor ki is lehet szállni, ha valaki idõközben rájönne, hogy ez mĂ©gsem neki valĂł. A tartalĂ©kos szolgálatĂ©rt az igĂ©nybevĂ©teltõl fĂĽggõen nĂ©mi pĂ©nz is jár, a munkáltatĂłkat pedig támogatásokkal motiválja az állam, hogy a behĂvĂł miatt esetleg felborulĂł munkaidõ ellenĂ©re is megĂ©rje alkalmazni az önkĂ©ntes katonákat.
Miután a program elindult, úgy döntöttem, tartalékosnak állok, és 2013-ban végig is csináltam az alapkiképzést (a rendszerrel kapcsolatos tudnivalókról itt olvashat bõvebben).
tartalékos katonaság, laktanya
Az idei Ă©vre tervezett behĂvásom idõpontját már hĂłnapokkal korábban bejelentette nekem a honvĂ©dsĂ©g, Ă©s mivel a dátum megfelelt, maradtunk is ebben. IdĂ©n három hĂ©t tĂ©nyleges szolgálatra kellett bevonulnom. A behĂvĂł mellĂ© rĂ©szletes listát is kaptam arrĂłl, hogy mi mindent kell magammal vinnem, hogy aztán kiderĂĽljön, az összecsomagolt cuccokbĂłl a sportfelszerelĂ©sen kĂvĂĽl valĂłjában másra nem is lett volna szĂĽksĂ©g. Persze, Ă©n budapestikĂ©nt naponta hazajártam, aki pĂ©ldául SiĂłfokrĂłl vonult be Tatára, az nyilván nagyobb hasznát vette a kĂ©t lakatnak, a vállfának vagy a tisztálkodĂł felszerelĂ©snek.
A katona ma már idõbeosztását tekintve nem igazán tér el egy átlagos munkavállalótól. A munkaidõ rendszerint reggel 7.30-tól délután négyig, péntekenként pedig fél 2-ig tart. A fegyelem azért persze meghatározó, mégiscsak a katonaságról van szó: negyed és fél nyolc között mindenki pedánsan beérkezik, és fél nyolcra már katonai egyenruhában el is foglalja a szolgálati helyét. Pontban a munkaidõ végén pedig mindenki leteszi a munkát, a túlóra ebben a körben nem is nagyon értelmezhetõ (egyéni kivételek azért akadnak).
A laktanya környéket viszont ezután sem árasztják el az uniformisok, az egyenruhát ugyan elvileg a hazautazás alatt is lehetne viselni, de a katonák nem igazán élnek ezzel a lehetõséggel.
tartaláékos katonaság, egyenruha
Lazább, mint ahogy elképzelnénk
Az ember persze arra számĂt, hogy egy ilyen formális szabályokon Ă©s szigorĂş hierarchián nyugvĂł szervezetbõl ha valami, hát a rugalmasság biztosan hiányzik. Ennek azonban Ă©ppen az ellenkezõjĂ©t tapasztaltam: az általam megismert katonák lazább Ă©s nyitottabb szellemben dolgoznak, nagyobb segĂtõkĂ©szsĂ©ggel Ă©s toleranciával állnak egymáshoz, mint sok civil cĂ©g munkatársa.
SzĂł sincs már arrĂłl sem, hogy a laktanyában pillanatonkĂ©nt tisztelgõ katonákba botlana az ember. Az objektum parancsnokának (aki egy tábornok) Ă©s második emberĂ©nek (aki egy ezredes) ugyan kivĂ©tel nĂ©lkĂĽl mindig mindenki tiszteleg, ennĂ©l alacsonyabb rangfokozatokban azonban jellemzõen egy kĂ©zfogásban Ă©s egy „jĂł reggelt”-ben merĂĽl ki a köszöntĂ©s (persze valĂłszĂnĂ»leg laktanyája is válogatja, hol, mi a szokás).
Ugyancsak elmĂşlt már az idõ, amikor a katonának mĂ©g ahhoz is engedĂ©lyt kellett kĂ©rnie a feljebbvalĂłjátĂłl, hogy kĂ©rdezzen. Noha az „alezredes/százados/törzsõrmester Ăşr” megszĂłlĂtás, illetve az „erõt, egĂ©szsĂ©get”, a „parancs, Ă©rtettem” Ă©s a „jelentkezem” kifejezĂ©sek elõfordulnak, de jĂłval ritkábban hangzanak el, mint azt a háborĂşs filmek alapján gondolhatnánk.
SzintĂ©n teljesen kikoptak a honvĂ©dsĂ©gbõl azok a durva szĂvatások, amik anno meghatározták a sorkatonaságot. OttlĂ©tem alatt vĂ©gig nagyszerĂ» volt a hangulat, az ĂĽres idõnkben rengeteget beszĂ©lgettĂĽnk, röpködtek a sztorik a rĂ©gi idõkrõl. TĂ©ma volt bõven, mivel rajtam kĂvĂĽl szinte mindenki legalább tizenöt Ă©vet szolgált a seregben, mielõtt tartalĂ©kosnak állt.
tartalékos katonaság, csoportkép
Tartalékos csapatunk
De mit csinál egy tartalékos katona?
Mivel a honvĂ©dsĂ©gben kis tĂşlzással nincs kĂ©t pontosan ugyanolyan beosztás – vagyis konkrĂ©t munkakör –, ezĂ©rt általában minden tartalĂ©kos teljesen mást csinál a szolgálata során: õrsĂ©get ad egy hadgyakorlaton, mesterlövĂ©sz-kikĂ©pzĂ©st kap, gĂ©pkocsit vezet, logisztikus, esetleg rĂ©gi hadisĂrokat ĂşjĂt fel. A lista szinte vĂ©gtelen.
Engem a szakkĂ©pesĂtĂ©sem okán informatikai tisztkĂ©nt osztottak be egy „NATO-kompatibilis tervezĂ©si központba”. A szolgálatom elsõ napjai a laktanyában lĂ©võ katonai szervezetek körĂĽlbelĂĽli megismerĂ©sĂ©vel, valamint munkavĂ©delmi, ĂĽgyviteli Ă©s egyĂ©b elõadások meghallgatásával teltek. Ezen kĂvĂĽl, miután a szolgálati idõbe Ă©ppen beleestek a Hõsök Napjával kapcsolatos rendezvĂ©nyek, pár napig „alakiztunk” is (jobbra át, balra át, vigyázzmenet, stb.), hogy rĂ©szt tudjunk venni a Hõsök terĂ©n rendezett dĂszszemlĂ©n. Nem tudok szabadulni a gondolattĂłl, hogy a honvĂ©dsĂ©g alapvetõen emiatt rendelt be minket, Ă©s a katonai szakkikĂ©pzĂ©sĂĽnk már csak hab volt a tortán.
Fotó: Hirling Bálint
katonai tisztavatás, hõsök tere, bevonulás
A számĂtĂłgĂ©pek hol vannak?
A NATO logisztikával kapcsolatos „mozgást tervezõ központ”, ahová a beosztásom szĂłlt, gyakorlatilag kĂ©t irodát jelentett, amelyekben öt ember dolgozott. Azt gondoltam, hogy akkor ugye nekik van öt számĂtĂłgĂ©pĂĽk, mivel vĂ©gĂĽl is ez egy számĂtĂłgĂ©pes csoport. Ehhez kĂ©pest az asztalokon nemigen mutatkoztak számĂtĂłgĂ©pek. A csapat összesen kĂ©t laptoppal tud gazdálkodni, de közĂĽlĂĽk is csak az egyik volt munkára foghatĂł. Van mĂ©g egy közös számĂtĂłgĂ©pĂĽk a hálĂłzaton, ahol az „Ă©les” tervezĂ©st csinálják, de ez Ăgy is nagyon kevĂ©snek tĂ»nt. Nemcsak a gĂ©pekben, hanem kikĂ©pzĂ©sĂĽnkre fordĂtott kapacitásban is akadtak hiányosságok; sajnos az állomány leterheltsĂ©ge, a sok kĂĽlsõ munka miatt nem tudtak annyit foglalkozni velĂĽnk, amennyit szerettek volna, de azĂ©rt megtettĂ©k, amit lehetett.
MĂ©g meglepõbb volt az egyik tartalĂ©kos társam beosztása, ami az „informatikai központ”-ba szĂłlt, miközben az informatikai központot csak háborĂşs helyzetben fogják egyáltalán megalakĂtani, Ăgy neki elĂ©g nehĂ©z dolga volt.
Ami elveszhet, az el is vész
A katonái ruházat kiosztása sem ment Ă©ppen zökkenõmentesen. ElmĂ©letileg a dolog Ăşgy mĂ»ködik, hogy mindenkinek saját, Ăşj felszerelĂ©se van, amit mĂ©g az elsõ tartalĂ©kos kikĂ©pzĂ©se során kap meg. A nyári felszerelĂ©s kĂ©t zubbonybĂłl, kĂ©t nadrágbĂłl, egy bakancsbĂłl (amit szerencsĂ©re már nem kell betörni, mint a kilencvenes Ă©vekben), három pĂłlĂłbĂłl, egy sapkábĂłl, illetve egy málhazsákbĂłl áll (ez viszont pont ugyanolyan, mint 1993-ban). A tĂ©li felszerelĂ©ssel egyĂĽtt ezt a saját csomagot kĂĽldik tovább ahhoz az alakulathoz, ahova idõközönkĂ©nt behĂvják a tartalĂ©kos katonát.
A gyakorlatban azonban ez nĂ©mikĂ©pp máskĂ©nt ment. Én mĂ©g egĂ©sz jĂł helyzetben voltam, mert a kĂ©t zubbonybĂłl csak egyet cserĂ©lt ki valaki egy rĂ©gebbi gyártásĂşra, az L-es pĂłlĂłk helyett XL-eseket kaptam vissza, Ă©s a hevederöv (magyarul derĂ©kszĂj) is egy hosszabb darabra lett cserĂ©lve ahhoz kĂ©pest, mint amit leadtam. Igaz, utĂłbbibĂłl vadonatĂşjat kaptam, mĂ©g a fĂłlia is rajta volt, viszont tĂşl nagynak bizonyult, Ă©s bár kĂ©sõbb kaptam helyette egy megfelelõ mĂ©retĂ»t, ezt leszerelĂ©skor visszatettĂ©k az eredeti tulajdonos polcára, vagyis a következõ behĂváskor ismĂ©t megkezdõdhet majd a kutatás egy hozzám passzolĂł darab után.
tartalékos katonaság
Az egyik társam, egy nyugállományĂş ezredes már sokkal rosszabbul járt, neki mĂ©g a háromhetes szolgálatának a vĂ©gĂ©re sem sikerĂĽlt kinyomozni, hogy hol lehet a ruhája, Ă©s csak a bevonulás után egy hĂ©ttel kapott kölcsön egy egyenruhát. Elgondolkodtam: vajon mi lenne itt egy nagyobb katonai mozgĂłsĂtás esetĂ©n, ha már kilenc bevonulĂł tartalĂ©kos felszerelĂ©sĂ©t sem sikerĂĽlt megoldani egy olyan laktanyában, ahol egyĂ©bkĂ©nt a Magyar HonvĂ©dsĂ©g Logisztikai Központja Ă©s az AnyagellátĂł Raktárbázisa is mĂ»ködik.
A szolgálatom alapján világossá vált, mire is gondol a honvĂ©delmi miniszter, amikor arrĂłl beszĂ©l, hogy „fojtogatĂł pĂ©nzhiánnyal” kĂĽszködnek a magyar katonák. Mindezt mi sem szemlĂ©lteti jobban, mint hogy a tĂ©põzáras rendfokozati jelzĂ©sĂĽnket (ami a bajtársunk egyenruhájával egyĂĽtt szintĂ©n elkeveredhetett valahol a szállĂtásban) a szolgálatunk vĂ©gĂ©ig sem sikerĂĽlt megkapnunk, de ugyanez vonatkozik az egyenruhán lĂ©võ HUNGARY feliratra, Ă©s kettõnk esetĂ©ben a nĂ©vfeliratra is. Ezeket a hiányzĂł dolgokat mindenki megprĂłbálta elkĂ©rni valakitõl kölcsönbe, a nĂ©vfeliratot pĂ©ldául a felvonulást megelõzõ utolsĂł pillanatban, puszta szĂvessĂ©gbõl csinálta meg nekĂĽnk valaki a Petõfi-laktanyábĂłl.
tartalékos katonaság alakulatok
Az ellátás egész jó
A laktanya egyik leginkább rendezett rĂ©sze az Ă©tkezde, ahol naponta mindössze 610 forintĂ©rt háromfĂ©le, kimondottan jĂł minõsĂ©gĂ» menĂĽbõl választhatnak a hivatásos/szerzõdĂ©ses állomány tagjai. A tartalĂ©kosok termĂ©szetesen ingyen kapják az ellátást, ami a naponta hazajárĂłknak egy ebĂ©det jelent, a többieknek pedig hideg csomagot is osztanak reggelire Ă©s vacsorára. MĂ©g a bevonulás elõtt feltett kĂ©rdĂ©semre, miszerint megoldhatĂł-e a vegetáriánus Ă©tkezĂ©s, azt az egyenes választ kaptam, hogy „egyáltalán nem”, de jĂł hĂr, hogy nem minden alakulatnál ez a helyzet. SzĂłval a vegáknak ajánlott Ă©rdeklõdniĂĽk, hogy melyik helyõrsĂ©gben tudják ezt biztosĂtani nekik (Tatán pĂ©ldául tudják).
Kibõl lesz a tartalékos?
Az önkĂ©ntes mĂ»veleti tartalĂ©kos állomány jelentõs rĂ©szĂ©t ma mĂ©g a volt korkedvezmĂ©nnyel (25 Ă©ves szolgálat után) nyugdĂjba vonult katonatisztek Ă©s altisztek alkotják, akik nem csupán a kaland kedvéért csatlakoztak Ăşjra a honvĂ©dsĂ©ghez. Hanem azĂ©rt is, mert 2012-ben a szolgálati nyugdĂjukat átminõsĂtettĂ©k „szolgálati járandĂłsággá”, amibõl aztán automatikusan levonnak Ă©vi 16 százalĂ©kot, kivĂ©ve, ha valakit felvesznek tartalĂ©kos szolgálatra – ami Ăgy már kimondottan erõs motiváciĂł a csatlakozásra. Ilyenkor jellemzõen alacsonyabb rendfokozatot/beosztást kapnak, Ăgy a nyugállományĂş ezredesek Ă©s alezredesek nálunk pĂ©ldául tartalĂ©kos századosok (de más alakulatnál olyat is hallottam, hogy törzsõrmesterek) lettek. Mondjuk Ăşgy, ez nem váltott ki kitörõ örömet belõlĂĽk.
Az elsõ idõszakban szinte csak ez a korosztály adta a tartalékos állományt, aztán évrõl évre egyre több fiatal kezdett el jelentkezni (fõként civil egyetemisták, fõiskolások), a tendencia pedig folytatódik. (Hozzáteszem, a már leszerelt egykori szerzõdéses legénységi katonák bevonzására is nagy szükség lenne, hiszen más hadseregekben fõként õk alkotják a tartalékos állományt, nálunk viszont szinte egyáltalán nincsenek jelen.)
A velem egyĂĽtt ebbe a laktanyába behĂvott tartalĂ©kosok mind szolgálati járandĂłságos fõtisztek voltak (õrnagy, alezredes, ezredes), ami Ă©rthetõ is, hiszen vĂ©gĂĽl is egy NATO-kompatibilis tervezõ/logisztikai központba kerĂĽltek, ahol magasabb szaktudást igĂ©nylõ munkakörök várták õket. Azon kĂvĂĽl, hogy 1993-ban aktĂv katonai tĂ»zszerĂ©sz voltam, nekem is minimum öt Ă©v tanulás kellett mĂ©g a civil Ă©letben, hogy a honvĂ©dsĂ©g egyáltalán fel tudja ajánlani a jelenlegi katonai beosztásomat.
Nehéz a dolga
A kisebb döccenõk ellenére jó élmény volt három hétre kiszállni a napi üzleti mókuskerékbõl, elmerülni egy másik szubkultúrában, ami nem csak abban különbözik a civil világtól, hogy itt egyenruhát viselnek az emberek. Az általam megismert katonák kellemes meglepetéseket okoztak, a munkához való hozzáállásukat pedig igazán nem érheti panasz. Igyekeznek mindenhol helytállni, ám sokszor úgy érzik, túl kevesen vannak, gyakran két vagy három helyen kéne ott lenniük egyszerre, hogy eleget tegyenek minden feladatnak. Ezért aztán sokszor elõfordul, nem jutnak el NATO- továbbképzésekre, szakmai konferenciákra, ahová pedig rendszeresen kellene járniuk, hiszen egy meglehetõsen komplex és folyamatos tanulást igénylõ logisztikai rendszerrel dolgoznak. Ebbõl a túlterheltségbõl adódik az is, hogy sokszor nem igazán tudtak foglalkozni a kiképzésünkkel sem, mert éppen máshol kellett lenniük.
KözvetlenĂĽl a leszerelĂ©sem után kezdõdött el pĂ©ldául egy olyan magyarországi hadgyakorlat, amelyben 20 ország 1700 katonája Ă©s 600 technikai eszköze vett rĂ©szt, Ă©s ez a központ biztosĂtja az egĂ©sz hadgyakorlat logisztikai tervezĂ©sĂ©t. ĂŤgy aztán kĂ©sz csoda, hogy mĂ©g arra is volt idejĂĽk, hogy a szolgálat vĂ©gĂ©n egy emlĂ©klapot is átadjanak nekĂĽnk. Jelenleg is ott lĂłg a szobám falán.Link
Hozzászólások
#1 |
Alex-andros
- 2015. augusztus 01. 20:01:01
#2 |
Alex-andros
- 2015. augusztus 01. 20:10:05
#3 |
Alex-andros
- 2015. augusztus 01. 20:21:56
#4 |
miskolcilaci
- 2015. augusztus 01. 20:24:20
#5 |
kontroll88
- 2015. augusztus 02. 09:01:31
Hozzászólás küldése
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.