Navigáció
Szakmai oldal:
RSS
Jåsdi Kiss Imre: Hatodik Pecsét
Bejelentkezés
Üdvözlet
A MAI NAPTĂL (2013/09/22) AZ ĂJ WEBOLDALUNK A: HTTP://POSTAIMRE.MAGYARNEMZETIKORMANY.COM :)
.....................
(A www.postaimre.net a tovĂĄbbiakban szakmai oldalkĂ©nt mĂŒködik
a www.magyarnemzetikormany.com/pi-klub cĂm - amint tapasztalhatjĂĄtok - elĂ©rhetö.)
.....................
(A www.postaimre.net a tovĂĄbbiakban szakmai oldalkĂ©nt mĂŒködik
a www.magyarnemzetikormany.com/pi-klub cĂm - amint tapasztalhatjĂĄtok - elĂ©rhetö.)
NĂ©zd meg: Az Ășj vilĂĄgrendetlensĂ©g szemĂ©lyes oldalainak belĂ©pĂ©si pontja. (Menö ManĂł weboldala)
..................
..................
Partvonalon kĂvĂŒlre szorĂtottĂĄk a fekete ruhĂĄs nĂ”vĂ©rt
BĂĄrmilyen "hasonlĂłsĂĄg", csak a "vĂ©letlen" mĂ»ve. Fel kĂ©k "hozni" az Ășj "generĂĄciĂłt" a vezetĂ”i stĂĄtusz szintjĂ©re, de "hitelesen" ezt mĂĄr nem lehet. GanĂ©domb az egĂ©sz, Ășgy ahogy van. SĂĄndor MĂĄria sajĂĄt ĂĄllĂĄsĂĄnak kockĂĄztatĂĄsĂĄval hĂvta fel a figyelmet az egĂ©szsĂ©gĂŒgy ĂĄllapotĂĄra, a nĂ”vĂ©rek tĂșlterheltsĂ©gĂ©re. HiĂĄba lett azonban sztĂĄr a közvĂ©lemĂ©ny szemĂ©ben, hivatalosan nem sokat tudott elĂ©rni: mĂĄjus Ăłta mĂĄr csak a kamara Ă©s a legnagyobb szakszervezet tĂĄrgyal a kormĂĄnnyal. Az a kamara, amely hĂĄrom hete etikai eljĂĄrĂĄst indĂtott ellene, Ă©s az a szakszervezet, amelynek vezetĂ”jĂ©t kifĂŒtyĂŒltĂ©k a SĂĄndor-fĂ©le tĂŒntetĂ©sen.
„A SĂĄndor MĂĄria elleni etikai eljĂĄrĂĄst a mai nappal visszavonom” – jelentette ki kedden a NĂ©pszavĂĄnak Balogh ZoltĂĄn, a Magyar EgĂ©szsĂ©gĂŒgyi SzakdolgozĂłi Kamara (MESZK) elnöke, mindössze egy nappal azutĂĄn, hogy kiderĂŒlt: a fekete ruhĂĄs nĂ”vĂ©r ellen eljĂĄrĂĄs folyik. Ha ez elmarasztalĂĄssal vĂ©gzĂ”dött volna, az akĂĄr a munkĂĄjĂĄtĂłl valĂł eltiltĂĄst is jelenthette volna.
Azt mĂ©g most is csak talĂĄlgatni lehet, hogy tĂ©nylegesen mi baja volt a kamarĂĄnak a nĂ”vĂ©rrel, mert errĂ”l Balogh csak annyit ĂĄrult el, hogy a jĂșlius 23-ĂĄn indult eljĂĄrĂĄst azĂ©rt kezdemĂ©nyezte, mert SĂĄndor MĂĄria olyan kijelentĂ©seket fogalmazott meg a szervezetĂŒkkel szemben, amelyeket nem hagyhatott szĂł nĂ©lkĂŒl. Hogy pontosan melyek voltak a problĂ©mĂĄs mondatok, azt nem rĂ©szletezte.
A MESZK etikai kĂłdexĂ©ben amĂșgy egyĂĄltalĂĄn nem szerepel, hogy tilos negatĂvan nyilatkozni a kamarĂĄrĂłl, rĂĄadĂĄsul ilyesminek SĂĄndor MĂĄria nyilatkozataiban nem is talĂĄltuk nyomĂĄt.
Az viszont jĂłl nyomon követhetĂ”, hogy az egĂ©szsĂ©gĂŒgyi bĂ©rekrĂ”l Ă©s munkaidĂ”rĂ”l szĂłlĂł tĂĄrgyalĂĄsok sorĂĄn hogyan vĂĄltak egyre megosztottabbĂĄ az egĂ©szsĂ©gĂŒgyi Ă©rdekvĂ©dĂ” szervezetek, amelyek elmĂ©letben mind egyetĂ©rtenek egymĂĄssal, sĂ”t az egĂ©szsĂ©gĂŒgyi ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄggal is abban, hogy gyökeres vĂĄltoztatĂĄsokra van szĂŒksĂ©g
Ki kicsoda? – HĂTTĂR
SĂĄndor MĂĄria az a 20 Ă©ve koraszĂŒlött osztĂĄlyon dolgozĂł nĂ”vĂ©r, aki februĂĄrban az RTL Klub kamerĂĄi elĂ”tt sĂrta el magĂĄt, miközben – nyilvĂĄnosan elsĂ”kĂ©nt – arrĂłl beszĂ©lt, mennyire kimerĂŒltek az ĂĄpolĂłnĂ”k, hogy Ă” pĂ©ldĂĄul munka mellett a szabadnapjain takarĂt is, Ă©s hogy kollĂ©gĂĄival egyĂŒtt hĂłnapok Ăłta nem kapta meg a pĂ©nzt a ledolgozott tĂșlĂłrĂĄkĂ©rt. AztĂĄn az egĂ©szsĂ©gĂŒgyben uralkodĂł ĂĄllapotok elleni tiltakozĂĄsul fekete pĂłlĂłt vett fel, amivel elindĂtotta az Ășgynevezett NĂ”vĂ©rtavaszt, Ă©s felmondott, amikor ezt nem akartĂĄk megengedni neki. Majd sikerĂŒlt megegyeznie a fĂ”nökeivel arrĂłl, hogy fekete ruhĂĄt ugyan nem, de fekete szalagot viselhet.
A nĂ”vĂ©r a FĂŒggetlen EgĂ©szsĂ©gĂŒgyi Szakszervezet (FESZ) tagja, amely azonban nem szĂĄmĂt reprezentatĂvnak, Ă©s Ăgy hivatalosan nincs joga ahhoz, hogy bĂ©rekrĂ”l vagy a munka törvĂ©nykönyvĂ©hez kĂ©pest akĂĄr kedvezĂ”bb feltĂ©teleket biztosĂtĂł kollektĂv szerzĂ”dĂ©srĂ”l tĂĄrgyaljon.
A reprezentatĂv szakszervezet az MSZ-EDDSZ, a fenti jogok neki vannak meg. VezetĂ”je Cser Ăgnes.
Az ĂszintĂ©n az EgĂ©szsĂ©gĂŒgyrĂ”l AkciĂłszövetsĂ©g összesen 7 szervezetet – FĂŒggetlen EgĂ©szsĂ©gĂŒgyi Szakszervezet, Magyar Orvosok SzövetsĂ©ge, Magyar Rezidens SzövetsĂ©g, Orvosegyetemek Szakszervezeti SzövetsĂ©ge, AlapellĂĄtĂł Orvosok OrszĂĄgos SzövetsĂ©ge, AutonĂłm TerĂŒleti Szakszervezet, EgĂ©szsĂ©gĂŒgyi DolgozĂłk Szakszervezeteinek ĂnĂĄllĂł TerĂŒleti SzövetsĂ©ge – kĂ©pvisel. Ezek közĂŒl öt szakszervezet, de az egĂ©szsĂ©gĂŒgyben egyik sem reprezentatĂv, Ăgy nincs is joga kollektĂv szerzĂ”dĂ©st kötni.
Az Ă©rdekvĂ©dĂ”kön kĂvĂŒl van mĂ©g az egĂ©szsĂ©gĂŒgyi szakdolgozĂłk kamarĂĄja, a MESZK. KötelezĂ” a belĂ©pĂ©s Ă©s a tagdĂjfizetĂ©s. Szakmai kĂ©pviselet, neki sincs joga megĂĄllapodni a munkafeltĂ©telekrĂ”l, beleĂ©rtve a bĂ©reket.
SĂĄndor MĂĄria februĂĄri televĂziĂłs nyilatkozata utĂĄn az egĂ©szsĂ©gĂŒgyi ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄg ĂgĂ©retet tett a tĂșlĂłrapĂ©nzek rendezĂ©sĂ©re Ă©s a bĂ©remelĂ©s lehetĂ”sĂ©gĂ©nek megvizsgĂĄlĂĄsĂĄra. EzutĂĄn mĂĄjus vĂ©gĂ©ig gyakorlatilag pĂĄrhuzamosan futottak a nĂ”vĂ©rek tiltakozĂłakciĂłi, illetve a hivatalos tĂĄrgyalĂĄsok.
MĂĄrciusban mĂ©g a kamara volt az, amely 12 pontban összegezte az egĂ©szsĂ©gĂŒgyi dolgozĂłk követelĂ©seit, majd ĂĄprilisban, amikor SĂĄndor MĂĄria kezdemĂ©nyezĂ©se utĂĄn elindult a NĂ”vĂ©rtavasznak nevezett fekete pĂłlĂłs mozgalom, a mĂĄjus 12-i egĂ©szsĂ©gĂŒgyi tĂŒntetĂ©st közösen szervezte a kamara Ă©s az AkciĂłszövetsĂ©g.
Itt törtĂ©nt, hogy a mintegy 10 ezer fĂ”s tömeg Ă©ljenezte a fekete pĂłlĂłs mozgalom szimbĂłlumĂĄvĂĄ vĂĄlt SĂĄndor MĂĄriĂĄt, viszont nem engedte beszĂ©lni Ă©s kifĂŒtyĂŒlte a kamara ĂĄltal megĂvott Cser Ăgnest, az MSZ-EDDSZ elnökĂ©t.
Cser azt akarta elmondani, hogy csakis az ĂĄltala vezetett szakszervezetnek van joga ĂĄgazati megĂĄllapodĂĄst kötni a kormĂĄnnyal, Ă©s nem tĂĄmogat sztrĂĄjkot vagy demonstrĂĄciĂłt, nehogy elveszĂtsĂ©k a kormĂĄny jĂłindulatĂĄt. Cser emellett az Echo TV-ben mĂ©g a tĂŒntetĂ©s elĂ”tt „csipetcsapatnak” nevezte az AkciĂłszövetsĂ©get, Ă©s közölte, sajnĂĄlja, hogy „az ĂșjsĂŒtetĂ» Ă©rdekvĂ©delmi szervezetek Ășgy gondoljĂĄk, hogy ĂĄt kell venniĂŒk a hatalmat, diktĂĄlniuk kell”.
Az etikai eljĂĄrĂĄst kezdemĂ©nyezĂ” kamarai elnök, Balogh ZoltĂĄn a tĂŒntetĂ©s utĂĄn azt mondta a VS.hu-nak, hogy vĂ©lemĂ©nye szerint nem a kamara Ă©s SĂĄndor MĂĄria szakszervezete között van feszĂŒltsĂ©g, hanem inkĂĄbb az AkciĂłszövetsĂ©g Ă©s a Cser-fĂ©le MSZ-EDDSZ közötti disszonanciĂĄrĂłl van szĂł. A kamara ugyanakkor kĂ©sz minden szervezettel egyĂŒttmĂ»ködni, amelyik a dolgozĂłk Ă©rdekĂ©ben fejt ki aktivitĂĄst – mondta Balogh ZoltĂĄn –, hiszen Ă©rdekelt abban, hogy mindenki egyfelĂ© mozduljon, Ă©s ne legyen szĂ©thĂșzĂĄs.
Ăgy mĂĄjusban az ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄg meghĂvĂĄsĂĄra az összes szereplĂ” kĂ©tszer is közösen ĂŒlt tĂĄrgyalĂłasztalhoz a kormĂĄnnyal. MĂĄjus vĂ©gĂ©n azonban Kiss LĂĄszlĂł, a FESZ elnöke – Ă©s SĂĄndor MĂĄria is – nyĂlt levĂ©lben tiltakozott a kamara Ă©s a Cser-fĂ©le szakszervezet szövetsĂ©ge ellen, valamint az ellen, hogy Ă”k ketten kĂŒlön is tĂĄrgyalnak a kormĂĄnnyal.
MĂĄjus vĂ©ge Ăłta nem volt közös tĂĄrgyalĂĄs, legalĂĄbbis olyan, amelyen az AkciĂłszövetsĂ©g kĂ©pviselĂ”i is rĂ©szt vettek volna – erĂ”sĂtette meg lapunknak Kiss LĂĄszlĂł, aki ugyanakkor nem tartja elkĂ©pzelhetĂ”nek azt, hogy az MSZ-EDDSZ belemenjen egy, az egĂ©szsĂ©gĂŒgyi dolgozĂłkra hĂĄtrĂĄnyos megĂĄllapodĂĄs megkötĂ©sĂ©be.
FotĂł: VS.hu / Zagyi Tibor
SĂĄndor MĂĄria; egĂ©szsĂ©gĂŒgy; ĂĄpolĂłk; tĂŒntetĂ©s; demonstrĂĄciĂł; egĂ©szsĂ©gĂŒgyi dolgozĂłk
SĂĄndor MĂĄria elindĂtja, Cser Ăgnes letĂĄrgyalja
„Zajlik az egyeztetĂ©s a szakmai szervezetekkel Ă©s szakszervezetekkel az ĂĄgazati szintĂ», egysĂ©ges szabĂĄlyozĂĄs megteremtĂ©se Ă©rdekĂ©ben” – közölte rĂ©szletek nĂ©lkĂŒl augusztus 6-ĂĄn az ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄg, az MSZ-EDDSZ pedig gyorsan kiadott egy közlemĂ©nyt, amely szerint jĂșliusban megkezdĂ”dtek a tĂĄrgyalĂĄsok az ĂĄgazati – vagyis minden egĂ©szsĂ©gĂŒgyben dolgozĂłra Ă©rvĂ©nyes – kollektĂv szerzĂ”dĂ©srĂ”l, melynek egyes fejezeteit mĂĄr augusztusban alĂĄĂrhatjĂĄk.
A tĂĄrgyalĂĄsokon rajtuk kĂvĂŒl a mentĂ”sök vettek rĂ©szt, mĂg az orvosi kamara Ă©s a szakdolgozĂłi kamara mint stratĂ©giai partner mĂ»ködik közre.
A FESZ-elnök minderrĂ”l azt mondta lapunknak, remĂ©li, hogy a kormĂĄny, akĂĄrcsak mĂĄjusban, bevonja a nem reprezentatĂv szervezeteket is a tĂĄrgyalĂĄsokba, kĂŒlönösen Ășgy, hogy szerinte egy kollektĂv szerzĂ”dĂ©s megkötĂ©sĂ©hez jelenleg nincsenek meg az anyagi feltĂ©telek.
A megkötendĂ” megĂĄllapodĂĄsnak, kollektĂv szerzĂ”dĂ©snek rĂ©sze lehet az alapbĂ©remelĂ©s, az Ășgynevezett munkaidĂ”keret, vagyis az, hogy milyen gyakorisĂĄggal szĂĄmoljĂĄk el a tĂșlĂłrĂĄkat, hogy mennyi tĂșlĂłra, kĂ©szenlĂ©t, ĂŒgyelet rendelhetĂ” el, illetve melyikĂ©rt milyen ellentĂ©telezĂ©s jĂĄr, Ă©s azt mi alapjĂĄn kell kiszĂĄmĂtani.
EgyelĂ”re csak annyi a konkrĂ©tum, hogy szeptemberben fizetik majd elĂ”ször a jĂșlius 1-jĂ©tĂ”l Ă©rvĂ©nyes Ășj elszĂĄmolĂĄsi szabĂĄlyok alapjĂĄn a kĂŒlönbözĂ” pĂłtlĂ©kokat, amelyek pontos összege majd akkor derĂŒl ki.
Az ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄg elmĂ©letben kezdettĂ”l egyetĂ©rt a szakdolgozĂłi kamara 12 pontjĂĄval, sĂ”t a radikĂĄlisabb követelĂ©seket megfogalmazĂł fekete pĂłlĂłs nĂ”vĂ©rekkel is. „Ănöknek mindenben igazuk van” – mondta Zombor GĂĄbor a mĂĄjusi tĂŒntetĂ©sen. Az ugyanakkor kĂ©rdĂ©ses, hogy mire lesz pĂ©nz, mivel az ĂĄllamtitkĂĄr azt is többször elmondta, hogy amiben a kormĂĄny döntĂ©sĂ©re Ă©s a parlamenti döntĂ©shozĂłk akaratĂĄra van szĂŒksĂ©g, azt csak közvetĂteni tudja.
Az EDDSZ Ășgy csatlakozhatott rĂĄ az egĂ©sz törtĂ©netre, hogy a munka törvĂ©nykönyve szerint a kollektĂv szerzĂ”dĂ©sekrĂ”l csak azoknak a szakszervezeteknek van joguk tĂĄrgyalni, majd megĂĄllapodni, amelyek 10 szĂĄzalĂ©kosnĂĄl nagyobb szervezettsĂ©ggel rendelkeznek, vagyis az ĂĄgazatban dolgozĂłk több mint 10 szĂĄzalĂ©ka tagdĂjat fizet nekik. Ilyen szakszervezet egy van: az EDDSZ. A többiek rĂ©szvĂ©teli Ă©s beleszĂłlĂĄsi joga a munkĂĄltatĂł, azaz az egĂ©szsĂ©gĂŒgyben az ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄg jĂłindulatĂĄn mĂșlik.
Az EDDSZ kezdettĂ”l nem mulasztja el hangsĂșlyozni, hogy csak neki van joga megĂĄllapodĂĄst kötni, amelyre folyamatosan javaslatokat is tesz. Erre a kormĂĄny is rĂĄerĂ”sĂtett: ĂĄprilis 20-ĂĄn Zombor GĂĄbor ĂĄllamtitkĂĄr egy interjĂșban kifejezetten arrĂłl beszĂ©lt, hogy a kormĂĄny csak a reprezentatĂv szakszervezettel folytathat bĂ©rtĂĄrgyalĂĄsokat.
AmiĂ©rt vĂ©gkĂ©pp nem mindegy, hogy mi kerĂŒl egy esetleges kollektĂv szerzĂ”dĂ©sbe, az többek között az, hogy Ă©rvĂ©nyes kollektĂv szerzĂ”dĂ©s megvĂĄltoztatĂĄsĂĄĂ©rt jogszerĂ»en sztrĂĄjk sem kezdhetĂ”. Az AkciĂłszövetsĂ©g szervezeteinek kĂ©pviselĂ”i ugyanakkor egyetĂ©rtenek abban, hogy a gyakorlatban senki sem vĂĄrhatnĂĄ el egy nĂ©lkĂŒlĂŒk kötött szerzĂ”dĂ©s betartĂĄsĂĄt.
A szervezettsĂ©get hĂĄromĂ©vente, az Ășgynevezett reprezentativitĂĄsmĂ©rĂ©ssel regisztrĂĄljĂĄk. Az OrszĂĄgos ReprezentativitĂĄst MegĂĄllapĂtĂł BizottsĂĄg (ORMB) utoljĂĄra, a 2014. januĂĄri ĂĄllapotot figyelembe vĂ©ve, tavaly augusztus 27-Ă©n, vagyis nem egĂ©szen egy Ă©ve tette közzĂ© a jelentĂ©sĂ©t, ami azt is jelenti, hogy a következĂ” mĂ©rĂ©s csak 2017-ben lesz.
Ennek alapjĂĄn az Ășgynevezett „humĂĄn-egĂ©szsĂ©gĂŒgyi ellĂĄtĂĄs”-ban az EDDSZ, az ehhez tartozĂł alkategĂłriĂĄban, az Ășgynevezett „egyĂ©b humĂĄn-egĂ©szsĂ©gĂŒgyi ellĂĄtĂĄs”-ban pedig a MentĂ”dolgozĂłk ĂnĂĄllĂł Szakszervezete (MĂSZ) lett reprezentatĂv 11, illetve 21 szĂĄzalĂ©kos szervezettsĂ©ggel. Az EDDSZ 11 szĂĄzalĂ©kos eredmĂ©nye 13 311 tagot jelent, vagyis az egĂ©sz ĂĄgazatban nagysĂĄgrendileg 120 ezren dolgoznak.
A taglĂ©tszĂĄmot kĂ©tfĂ©le adatbĂłl összesĂtik. Az egyik azoknak a lĂ©tszĂĄma, akik megbĂzĂĄst adtak a munkĂĄltatĂłjuknak a szakszervezeti tagdĂj befizetĂ©sĂ©re, a mĂĄsik pedig a szakszervezeteknek közvetlenĂŒl tagdĂjat fizetĂ”k szĂĄma, amelyrĂ”l maga a szakszervezet nyilatkozik.
Ez utĂłbbi azonban nem teljes körĂ»en transzparens, van, ahol a friss adatok hiĂĄnyoznak a nyilvĂĄnos adatbĂĄzisokbĂłl, beszĂĄmolĂłkbĂłl, mĂĄsutt nem tudni, pontosan mennyi a tagdĂj, Ăgy nem lehet kiszĂĄmolni a tagok szĂĄmĂĄt az összbevĂ©telbĂ”l. TovĂĄbb bonyolĂtja a kĂ©pet, hogy pĂ©ldĂĄul az Orvosegyetemek Szakszervezeti SzövetsĂ©ge a felsĂ”oktatĂĄsi kalapba kerĂŒlt – itt reprezentatĂv is –, noha tagjainak többsĂ©ge az egyetemi klinikĂĄk egĂ©szsĂ©gĂŒgyi dolgozĂłja.
TagdĂjbevĂ©telek a szakszervezeti beszĂĄmolĂłk alapjĂĄn:
· MSZ-EDDSZ: 109 milliĂł (109 volt 2013-ban)
· FĂŒggetlen EgĂ©szsĂ©gĂŒgyi Szakszervezet: 10,2 milliĂł (7,3 volt 2013-ban)
· Orvosegyetemek Szakszervezeti SzövetsĂ©ge: 2,38 milliĂł forint (2,48 milliĂł volt 2013-ban)
· Magyar Orvosok SzövetsĂ©ge: 4,9 milliĂł (2013-as)
· MentĂ”dolgozĂłk ĂnĂĄllĂł Szakszervezete: 51,2 milliĂł (46,8 volt 2013-ban)
· MagyarorszĂĄgi MentĂ”dolgozĂłk SzövetsĂ©ge: 2,4 milliĂł (2013-as adat)
Létszåmadatok a tavaly januåri adatok szerint:
· az MSZ-EDDSZ-nek 13 311 (ebbĂ”l 11 ezer az egĂ©szsĂ©gĂŒgyben),
· az Orvosegyetemek Szakszervezeti SzövetsĂ©gĂ©nek 5133,
· a Magyar Orvosok SzövetsĂ©gĂ©nek 2500,
· a MentĂ”dolgozĂłk ĂnĂĄllĂł SzakszervezetĂ©nek 2295,
· az EgĂ©szsĂ©gĂŒgyi DolgozĂłk Szakszervezeteinek ĂnĂĄllĂł TerĂŒleti SzövetsĂ©gĂ©nek 414,
· az AutonĂłm TerĂŒleti Szakszervezetnek 376,
· az EgĂ©szsĂ©gĂŒgyben DolgozĂłk FĂŒggetlen SzakszervezetĂ©nek 263,
· a MagyarorszĂĄgi DolgozĂłk EgĂ©szsĂ©gĂŒgyi Ă©s SzociĂĄlis SzakszervezetĂ©nek pedig 251 tagja volt.
MĂ©g nem szerepel a tavalyi összesĂtĂ©sben a FĂŒggetlen EgĂ©szsĂ©gĂŒgyi Szakszervezet (FESZ), amelynek SĂĄndor MĂĄria is tagja.
Link
„A SĂĄndor MĂĄria elleni etikai eljĂĄrĂĄst a mai nappal visszavonom” – jelentette ki kedden a NĂ©pszavĂĄnak Balogh ZoltĂĄn, a Magyar EgĂ©szsĂ©gĂŒgyi SzakdolgozĂłi Kamara (MESZK) elnöke, mindössze egy nappal azutĂĄn, hogy kiderĂŒlt: a fekete ruhĂĄs nĂ”vĂ©r ellen eljĂĄrĂĄs folyik. Ha ez elmarasztalĂĄssal vĂ©gzĂ”dött volna, az akĂĄr a munkĂĄjĂĄtĂłl valĂł eltiltĂĄst is jelenthette volna.
Azt mĂ©g most is csak talĂĄlgatni lehet, hogy tĂ©nylegesen mi baja volt a kamarĂĄnak a nĂ”vĂ©rrel, mert errĂ”l Balogh csak annyit ĂĄrult el, hogy a jĂșlius 23-ĂĄn indult eljĂĄrĂĄst azĂ©rt kezdemĂ©nyezte, mert SĂĄndor MĂĄria olyan kijelentĂ©seket fogalmazott meg a szervezetĂŒkkel szemben, amelyeket nem hagyhatott szĂł nĂ©lkĂŒl. Hogy pontosan melyek voltak a problĂ©mĂĄs mondatok, azt nem rĂ©szletezte.
A MESZK etikai kĂłdexĂ©ben amĂșgy egyĂĄltalĂĄn nem szerepel, hogy tilos negatĂvan nyilatkozni a kamarĂĄrĂłl, rĂĄadĂĄsul ilyesminek SĂĄndor MĂĄria nyilatkozataiban nem is talĂĄltuk nyomĂĄt.
Az viszont jĂłl nyomon követhetĂ”, hogy az egĂ©szsĂ©gĂŒgyi bĂ©rekrĂ”l Ă©s munkaidĂ”rĂ”l szĂłlĂł tĂĄrgyalĂĄsok sorĂĄn hogyan vĂĄltak egyre megosztottabbĂĄ az egĂ©szsĂ©gĂŒgyi Ă©rdekvĂ©dĂ” szervezetek, amelyek elmĂ©letben mind egyetĂ©rtenek egymĂĄssal, sĂ”t az egĂ©szsĂ©gĂŒgyi ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄggal is abban, hogy gyökeres vĂĄltoztatĂĄsokra van szĂŒksĂ©g
Ki kicsoda? – HĂTTĂR
SĂĄndor MĂĄria az a 20 Ă©ve koraszĂŒlött osztĂĄlyon dolgozĂł nĂ”vĂ©r, aki februĂĄrban az RTL Klub kamerĂĄi elĂ”tt sĂrta el magĂĄt, miközben – nyilvĂĄnosan elsĂ”kĂ©nt – arrĂłl beszĂ©lt, mennyire kimerĂŒltek az ĂĄpolĂłnĂ”k, hogy Ă” pĂ©ldĂĄul munka mellett a szabadnapjain takarĂt is, Ă©s hogy kollĂ©gĂĄival egyĂŒtt hĂłnapok Ăłta nem kapta meg a pĂ©nzt a ledolgozott tĂșlĂłrĂĄkĂ©rt. AztĂĄn az egĂ©szsĂ©gĂŒgyben uralkodĂł ĂĄllapotok elleni tiltakozĂĄsul fekete pĂłlĂłt vett fel, amivel elindĂtotta az Ășgynevezett NĂ”vĂ©rtavaszt, Ă©s felmondott, amikor ezt nem akartĂĄk megengedni neki. Majd sikerĂŒlt megegyeznie a fĂ”nökeivel arrĂłl, hogy fekete ruhĂĄt ugyan nem, de fekete szalagot viselhet.
A nĂ”vĂ©r a FĂŒggetlen EgĂ©szsĂ©gĂŒgyi Szakszervezet (FESZ) tagja, amely azonban nem szĂĄmĂt reprezentatĂvnak, Ă©s Ăgy hivatalosan nincs joga ahhoz, hogy bĂ©rekrĂ”l vagy a munka törvĂ©nykönyvĂ©hez kĂ©pest akĂĄr kedvezĂ”bb feltĂ©teleket biztosĂtĂł kollektĂv szerzĂ”dĂ©srĂ”l tĂĄrgyaljon.
A reprezentatĂv szakszervezet az MSZ-EDDSZ, a fenti jogok neki vannak meg. VezetĂ”je Cser Ăgnes.
Az ĂszintĂ©n az EgĂ©szsĂ©gĂŒgyrĂ”l AkciĂłszövetsĂ©g összesen 7 szervezetet – FĂŒggetlen EgĂ©szsĂ©gĂŒgyi Szakszervezet, Magyar Orvosok SzövetsĂ©ge, Magyar Rezidens SzövetsĂ©g, Orvosegyetemek Szakszervezeti SzövetsĂ©ge, AlapellĂĄtĂł Orvosok OrszĂĄgos SzövetsĂ©ge, AutonĂłm TerĂŒleti Szakszervezet, EgĂ©szsĂ©gĂŒgyi DolgozĂłk Szakszervezeteinek ĂnĂĄllĂł TerĂŒleti SzövetsĂ©ge – kĂ©pvisel. Ezek közĂŒl öt szakszervezet, de az egĂ©szsĂ©gĂŒgyben egyik sem reprezentatĂv, Ăgy nincs is joga kollektĂv szerzĂ”dĂ©st kötni.
Az Ă©rdekvĂ©dĂ”kön kĂvĂŒl van mĂ©g az egĂ©szsĂ©gĂŒgyi szakdolgozĂłk kamarĂĄja, a MESZK. KötelezĂ” a belĂ©pĂ©s Ă©s a tagdĂjfizetĂ©s. Szakmai kĂ©pviselet, neki sincs joga megĂĄllapodni a munkafeltĂ©telekrĂ”l, beleĂ©rtve a bĂ©reket.
SĂĄndor MĂĄria februĂĄri televĂziĂłs nyilatkozata utĂĄn az egĂ©szsĂ©gĂŒgyi ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄg ĂgĂ©retet tett a tĂșlĂłrapĂ©nzek rendezĂ©sĂ©re Ă©s a bĂ©remelĂ©s lehetĂ”sĂ©gĂ©nek megvizsgĂĄlĂĄsĂĄra. EzutĂĄn mĂĄjus vĂ©gĂ©ig gyakorlatilag pĂĄrhuzamosan futottak a nĂ”vĂ©rek tiltakozĂłakciĂłi, illetve a hivatalos tĂĄrgyalĂĄsok.
MĂĄrciusban mĂ©g a kamara volt az, amely 12 pontban összegezte az egĂ©szsĂ©gĂŒgyi dolgozĂłk követelĂ©seit, majd ĂĄprilisban, amikor SĂĄndor MĂĄria kezdemĂ©nyezĂ©se utĂĄn elindult a NĂ”vĂ©rtavasznak nevezett fekete pĂłlĂłs mozgalom, a mĂĄjus 12-i egĂ©szsĂ©gĂŒgyi tĂŒntetĂ©st közösen szervezte a kamara Ă©s az AkciĂłszövetsĂ©g.
Itt törtĂ©nt, hogy a mintegy 10 ezer fĂ”s tömeg Ă©ljenezte a fekete pĂłlĂłs mozgalom szimbĂłlumĂĄvĂĄ vĂĄlt SĂĄndor MĂĄriĂĄt, viszont nem engedte beszĂ©lni Ă©s kifĂŒtyĂŒlte a kamara ĂĄltal megĂvott Cser Ăgnest, az MSZ-EDDSZ elnökĂ©t.
Cser azt akarta elmondani, hogy csakis az ĂĄltala vezetett szakszervezetnek van joga ĂĄgazati megĂĄllapodĂĄst kötni a kormĂĄnnyal, Ă©s nem tĂĄmogat sztrĂĄjkot vagy demonstrĂĄciĂłt, nehogy elveszĂtsĂ©k a kormĂĄny jĂłindulatĂĄt. Cser emellett az Echo TV-ben mĂ©g a tĂŒntetĂ©s elĂ”tt „csipetcsapatnak” nevezte az AkciĂłszövetsĂ©get, Ă©s közölte, sajnĂĄlja, hogy „az ĂșjsĂŒtetĂ» Ă©rdekvĂ©delmi szervezetek Ășgy gondoljĂĄk, hogy ĂĄt kell venniĂŒk a hatalmat, diktĂĄlniuk kell”.
Az etikai eljĂĄrĂĄst kezdemĂ©nyezĂ” kamarai elnök, Balogh ZoltĂĄn a tĂŒntetĂ©s utĂĄn azt mondta a VS.hu-nak, hogy vĂ©lemĂ©nye szerint nem a kamara Ă©s SĂĄndor MĂĄria szakszervezete között van feszĂŒltsĂ©g, hanem inkĂĄbb az AkciĂłszövetsĂ©g Ă©s a Cser-fĂ©le MSZ-EDDSZ közötti disszonanciĂĄrĂłl van szĂł. A kamara ugyanakkor kĂ©sz minden szervezettel egyĂŒttmĂ»ködni, amelyik a dolgozĂłk Ă©rdekĂ©ben fejt ki aktivitĂĄst – mondta Balogh ZoltĂĄn –, hiszen Ă©rdekelt abban, hogy mindenki egyfelĂ© mozduljon, Ă©s ne legyen szĂ©thĂșzĂĄs.
Ăgy mĂĄjusban az ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄg meghĂvĂĄsĂĄra az összes szereplĂ” kĂ©tszer is közösen ĂŒlt tĂĄrgyalĂłasztalhoz a kormĂĄnnyal. MĂĄjus vĂ©gĂ©n azonban Kiss LĂĄszlĂł, a FESZ elnöke – Ă©s SĂĄndor MĂĄria is – nyĂlt levĂ©lben tiltakozott a kamara Ă©s a Cser-fĂ©le szakszervezet szövetsĂ©ge ellen, valamint az ellen, hogy Ă”k ketten kĂŒlön is tĂĄrgyalnak a kormĂĄnnyal.
MĂĄjus vĂ©ge Ăłta nem volt közös tĂĄrgyalĂĄs, legalĂĄbbis olyan, amelyen az AkciĂłszövetsĂ©g kĂ©pviselĂ”i is rĂ©szt vettek volna – erĂ”sĂtette meg lapunknak Kiss LĂĄszlĂł, aki ugyanakkor nem tartja elkĂ©pzelhetĂ”nek azt, hogy az MSZ-EDDSZ belemenjen egy, az egĂ©szsĂ©gĂŒgyi dolgozĂłkra hĂĄtrĂĄnyos megĂĄllapodĂĄs megkötĂ©sĂ©be.
FotĂł: VS.hu / Zagyi Tibor
SĂĄndor MĂĄria; egĂ©szsĂ©gĂŒgy; ĂĄpolĂłk; tĂŒntetĂ©s; demonstrĂĄciĂł; egĂ©szsĂ©gĂŒgyi dolgozĂłk
SĂĄndor MĂĄria elindĂtja, Cser Ăgnes letĂĄrgyalja
„Zajlik az egyeztetĂ©s a szakmai szervezetekkel Ă©s szakszervezetekkel az ĂĄgazati szintĂ», egysĂ©ges szabĂĄlyozĂĄs megteremtĂ©se Ă©rdekĂ©ben” – közölte rĂ©szletek nĂ©lkĂŒl augusztus 6-ĂĄn az ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄg, az MSZ-EDDSZ pedig gyorsan kiadott egy közlemĂ©nyt, amely szerint jĂșliusban megkezdĂ”dtek a tĂĄrgyalĂĄsok az ĂĄgazati – vagyis minden egĂ©szsĂ©gĂŒgyben dolgozĂłra Ă©rvĂ©nyes – kollektĂv szerzĂ”dĂ©srĂ”l, melynek egyes fejezeteit mĂĄr augusztusban alĂĄĂrhatjĂĄk.
A tĂĄrgyalĂĄsokon rajtuk kĂvĂŒl a mentĂ”sök vettek rĂ©szt, mĂg az orvosi kamara Ă©s a szakdolgozĂłi kamara mint stratĂ©giai partner mĂ»ködik közre.
A FESZ-elnök minderrĂ”l azt mondta lapunknak, remĂ©li, hogy a kormĂĄny, akĂĄrcsak mĂĄjusban, bevonja a nem reprezentatĂv szervezeteket is a tĂĄrgyalĂĄsokba, kĂŒlönösen Ășgy, hogy szerinte egy kollektĂv szerzĂ”dĂ©s megkötĂ©sĂ©hez jelenleg nincsenek meg az anyagi feltĂ©telek.
A megkötendĂ” megĂĄllapodĂĄsnak, kollektĂv szerzĂ”dĂ©snek rĂ©sze lehet az alapbĂ©remelĂ©s, az Ășgynevezett munkaidĂ”keret, vagyis az, hogy milyen gyakorisĂĄggal szĂĄmoljĂĄk el a tĂșlĂłrĂĄkat, hogy mennyi tĂșlĂłra, kĂ©szenlĂ©t, ĂŒgyelet rendelhetĂ” el, illetve melyikĂ©rt milyen ellentĂ©telezĂ©s jĂĄr, Ă©s azt mi alapjĂĄn kell kiszĂĄmĂtani.
EgyelĂ”re csak annyi a konkrĂ©tum, hogy szeptemberben fizetik majd elĂ”ször a jĂșlius 1-jĂ©tĂ”l Ă©rvĂ©nyes Ășj elszĂĄmolĂĄsi szabĂĄlyok alapjĂĄn a kĂŒlönbözĂ” pĂłtlĂ©kokat, amelyek pontos összege majd akkor derĂŒl ki.
Az ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄg elmĂ©letben kezdettĂ”l egyetĂ©rt a szakdolgozĂłi kamara 12 pontjĂĄval, sĂ”t a radikĂĄlisabb követelĂ©seket megfogalmazĂł fekete pĂłlĂłs nĂ”vĂ©rekkel is. „Ănöknek mindenben igazuk van” – mondta Zombor GĂĄbor a mĂĄjusi tĂŒntetĂ©sen. Az ugyanakkor kĂ©rdĂ©ses, hogy mire lesz pĂ©nz, mivel az ĂĄllamtitkĂĄr azt is többször elmondta, hogy amiben a kormĂĄny döntĂ©sĂ©re Ă©s a parlamenti döntĂ©shozĂłk akaratĂĄra van szĂŒksĂ©g, azt csak közvetĂteni tudja.
Az EDDSZ Ășgy csatlakozhatott rĂĄ az egĂ©sz törtĂ©netre, hogy a munka törvĂ©nykönyve szerint a kollektĂv szerzĂ”dĂ©sekrĂ”l csak azoknak a szakszervezeteknek van joguk tĂĄrgyalni, majd megĂĄllapodni, amelyek 10 szĂĄzalĂ©kosnĂĄl nagyobb szervezettsĂ©ggel rendelkeznek, vagyis az ĂĄgazatban dolgozĂłk több mint 10 szĂĄzalĂ©ka tagdĂjat fizet nekik. Ilyen szakszervezet egy van: az EDDSZ. A többiek rĂ©szvĂ©teli Ă©s beleszĂłlĂĄsi joga a munkĂĄltatĂł, azaz az egĂ©szsĂ©gĂŒgyben az ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄg jĂłindulatĂĄn mĂșlik.
Az EDDSZ kezdettĂ”l nem mulasztja el hangsĂșlyozni, hogy csak neki van joga megĂĄllapodĂĄst kötni, amelyre folyamatosan javaslatokat is tesz. Erre a kormĂĄny is rĂĄerĂ”sĂtett: ĂĄprilis 20-ĂĄn Zombor GĂĄbor ĂĄllamtitkĂĄr egy interjĂșban kifejezetten arrĂłl beszĂ©lt, hogy a kormĂĄny csak a reprezentatĂv szakszervezettel folytathat bĂ©rtĂĄrgyalĂĄsokat.
AmiĂ©rt vĂ©gkĂ©pp nem mindegy, hogy mi kerĂŒl egy esetleges kollektĂv szerzĂ”dĂ©sbe, az többek között az, hogy Ă©rvĂ©nyes kollektĂv szerzĂ”dĂ©s megvĂĄltoztatĂĄsĂĄĂ©rt jogszerĂ»en sztrĂĄjk sem kezdhetĂ”. Az AkciĂłszövetsĂ©g szervezeteinek kĂ©pviselĂ”i ugyanakkor egyetĂ©rtenek abban, hogy a gyakorlatban senki sem vĂĄrhatnĂĄ el egy nĂ©lkĂŒlĂŒk kötött szerzĂ”dĂ©s betartĂĄsĂĄt.
A szervezettsĂ©get hĂĄromĂ©vente, az Ășgynevezett reprezentativitĂĄsmĂ©rĂ©ssel regisztrĂĄljĂĄk. Az OrszĂĄgos ReprezentativitĂĄst MegĂĄllapĂtĂł BizottsĂĄg (ORMB) utoljĂĄra, a 2014. januĂĄri ĂĄllapotot figyelembe vĂ©ve, tavaly augusztus 27-Ă©n, vagyis nem egĂ©szen egy Ă©ve tette közzĂ© a jelentĂ©sĂ©t, ami azt is jelenti, hogy a következĂ” mĂ©rĂ©s csak 2017-ben lesz.
Ennek alapjĂĄn az Ășgynevezett „humĂĄn-egĂ©szsĂ©gĂŒgyi ellĂĄtĂĄs”-ban az EDDSZ, az ehhez tartozĂł alkategĂłriĂĄban, az Ășgynevezett „egyĂ©b humĂĄn-egĂ©szsĂ©gĂŒgyi ellĂĄtĂĄs”-ban pedig a MentĂ”dolgozĂłk ĂnĂĄllĂł Szakszervezete (MĂSZ) lett reprezentatĂv 11, illetve 21 szĂĄzalĂ©kos szervezettsĂ©ggel. Az EDDSZ 11 szĂĄzalĂ©kos eredmĂ©nye 13 311 tagot jelent, vagyis az egĂ©sz ĂĄgazatban nagysĂĄgrendileg 120 ezren dolgoznak.
A taglĂ©tszĂĄmot kĂ©tfĂ©le adatbĂłl összesĂtik. Az egyik azoknak a lĂ©tszĂĄma, akik megbĂzĂĄst adtak a munkĂĄltatĂłjuknak a szakszervezeti tagdĂj befizetĂ©sĂ©re, a mĂĄsik pedig a szakszervezeteknek közvetlenĂŒl tagdĂjat fizetĂ”k szĂĄma, amelyrĂ”l maga a szakszervezet nyilatkozik.
Ez utĂłbbi azonban nem teljes körĂ»en transzparens, van, ahol a friss adatok hiĂĄnyoznak a nyilvĂĄnos adatbĂĄzisokbĂłl, beszĂĄmolĂłkbĂłl, mĂĄsutt nem tudni, pontosan mennyi a tagdĂj, Ăgy nem lehet kiszĂĄmolni a tagok szĂĄmĂĄt az összbevĂ©telbĂ”l. TovĂĄbb bonyolĂtja a kĂ©pet, hogy pĂ©ldĂĄul az Orvosegyetemek Szakszervezeti SzövetsĂ©ge a felsĂ”oktatĂĄsi kalapba kerĂŒlt – itt reprezentatĂv is –, noha tagjainak többsĂ©ge az egyetemi klinikĂĄk egĂ©szsĂ©gĂŒgyi dolgozĂłja.
TagdĂjbevĂ©telek a szakszervezeti beszĂĄmolĂłk alapjĂĄn:
· MSZ-EDDSZ: 109 milliĂł (109 volt 2013-ban)
· FĂŒggetlen EgĂ©szsĂ©gĂŒgyi Szakszervezet: 10,2 milliĂł (7,3 volt 2013-ban)
· Orvosegyetemek Szakszervezeti SzövetsĂ©ge: 2,38 milliĂł forint (2,48 milliĂł volt 2013-ban)
· Magyar Orvosok SzövetsĂ©ge: 4,9 milliĂł (2013-as)
· MentĂ”dolgozĂłk ĂnĂĄllĂł Szakszervezete: 51,2 milliĂł (46,8 volt 2013-ban)
· MagyarorszĂĄgi MentĂ”dolgozĂłk SzövetsĂ©ge: 2,4 milliĂł (2013-as adat)
Létszåmadatok a tavaly januåri adatok szerint:
· az MSZ-EDDSZ-nek 13 311 (ebbĂ”l 11 ezer az egĂ©szsĂ©gĂŒgyben),
· az Orvosegyetemek Szakszervezeti SzövetsĂ©gĂ©nek 5133,
· a Magyar Orvosok SzövetsĂ©gĂ©nek 2500,
· a MentĂ”dolgozĂłk ĂnĂĄllĂł SzakszervezetĂ©nek 2295,
· az EgĂ©szsĂ©gĂŒgyi DolgozĂłk Szakszervezeteinek ĂnĂĄllĂł TerĂŒleti SzövetsĂ©gĂ©nek 414,
· az AutonĂłm TerĂŒleti Szakszervezetnek 376,
· az EgĂ©szsĂ©gĂŒgyben DolgozĂłk FĂŒggetlen SzakszervezetĂ©nek 263,
· a MagyarorszĂĄgi DolgozĂłk EgĂ©szsĂ©gĂŒgyi Ă©s SzociĂĄlis SzakszervezetĂ©nek pedig 251 tagja volt.
MĂ©g nem szerepel a tavalyi összesĂtĂ©sben a FĂŒggetlen EgĂ©szsĂ©gĂŒgyi Szakszervezet (FESZ), amelynek SĂĄndor MĂĄria is tagja.
Link
Hozzászólások
Még nem küldtek hozzászólást
Hozzászólás küldése
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.